Connect with us

EVENIMENT

Surse: Socrii primarului din Baia Mare, Cătălin Cherecheş, reţinuţi după ce ar fi oferit mită unui judecător

Publicat

dna
Arhivă foto

Procurorii DNA au reținut joi două persoane, după ce acestea au fost implicate într-o tentativă de a oferi o sumă de bani unui membru al familiei unui judecător, cu scopul de a influența favorabil soluționarea unui dosar de corupție. Această informație a fost furnizată de DNA.

Surse judiciare au precizat, pentru AGERPRES, că ar fi vorba despre socrii primarului din Baia Mare, Cătălin Cherecheş, care ar fi oferit mita uneia dintre judecătoarele din completul care soluţionează dosarul în care edilul este acuzat de luare de mită.

Potrivit unui comunicat al DNA transmis, joi, AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul teritorial Cluj au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore, începând cu ziua de joi, a două persoane (soţ şi soţie), în sarcina cărora s-a reţinut săvârşirea infracţiunilor de dare de mită şi complicitate la dare de mită.

Pe 25 octombrie, în contextul în care un afin al lor era judecat într-un dosar de corupţie, aflat în faza apelului, una dintre persoane (soţia – n.r.) ar fi luat legătura cu o persoană (martor în cauză), ruda unuia dintre judecătorii din complet, şi s-ar fi oferit să achiziţioneze o afacere pe care aceasta din urmă o deţinea în judeţul Mureş cu o sumă cuprinsă între 50.000 – 100.000 euro, indicând totodată şi posibilitatea remiterii unor alte foloase necuvenite, precizează sursa citată.

Procurorii spun că această „ofertă” iniţială ar fi fost valabilă doar în condiţiile în care magistratul respectiv ar fi urmat să pronunţe o sentinţă favorabilă (soluţie mai blândă) în cauza în care afinul inculpatei ar fi fost judecat pentru săvârşirea unor presupuse infracţiuni de corupţie.

Ce susține DNA

Ulterior, arată DNA, luni, inculpata ar fi promis judecătorului, prin intermediul aceluiaşi martor, suma de 50.000 euro, reprezentând un avans dintr-o sumă care nu a fost cuantificată până în prezent, restul banilor urmând a fi remişi după data când instanţa de judecată ar fi urmat să pronunţe în cauza respectivă o soluţie de achitare.

„În contextul menţionat, miercuri, într-un restaurant de pe raza municipiului Cluj – Napoca, inculpata ar fi remis martorului avansul de 50.000 euro promis, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracţiunii flagrante.

În demersurile descrise mai sus, inculpata ar fi fost ajutată de soţul său atât moral, cât şi material, acesta din urmă asigurându-i soţiei sale transportul atât în vederea ‘rezolvării problemei’ la Baia Mare, cât şi ulterior, la remiterea sumei de 50.000 euro”, arată anchetatorii.

Joi, cei doi urmează să fie prezentaţi Tribunalului Mureş cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile, informează DNA.Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Vreme schimbătoare cu ploi abundente și temperaturi scăzute. Cum va fi prognoza pe următoarele patru săptămâni

Publicat

1759002393 ploaie 1 scaled e1661072497223.jpg






Luna octombrie începe cu temperaturi mai scăzute decât normalul perioadei și cu ploi abundente. Ulterior, vremea se va stabiliza, iar valorile termice vor reveni la niveluri apropiate de cele obișnuite pentru această perioadă, arată prognoza pe patru săptămâni publicată de Administrația Națională de Meteorologie.

Între 29 septembrie – 6 octombrie 2025, temperaturile vor fi mai coborâte decât cele specifice…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

INCENDIU la Cugir. Focul a cuprins o locuință din oraș. Pompierii din Sebeș intervin cu două autospeciale

Publicat

incendiu la cugir. focul a cuprins o locuință din oraș.

Un incendiu a izbucnit sâmbătă seara, în jurul orei 20:40, în orașul Cugir. Din primele informații, focul a cuprins o locuință.

Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu în orașul Cugir.

Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă la o locuință.

Pompierii intervin cu autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor. De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine și SVSU Cugir.

Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Cât vor costa lucrările la monumentul istoric

Publicat

casa cantorului bisericii unitariene din roșia montană va fi restaurată.

Casa cantorului Bisericii Unitariene din Roșia Montană va fi restaurată. Episcopia Unitariană a lansat pe 16 septembrie, în platforma Sistemului Electronic de Achiziții Publice (SEAP), o licitație pentru execuția lucrărilor de construcții în cadrul proiectului „Conservare – restaurare Casa Cantorului, Parohia Unitariană Roșia Montană, Nr. 390”.

Valoarea totală a lucrărilor este estimată la 2.489.246,72 lei, fără TVA. 

Proiectul urmărește restaurarea, consolidarea și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Jurnalista Mihaela Gherghișan Naum, despre UE: Regret starea de lucruri actuală. Văd cum toate se duc de râpă și îmi pasă

Publicat

miha e1758961665872.jpg






Mihaela Gheghișan Naum, jurnalistă la RFI România, corespondent la Bruxelles, specializată pe probleme europene, atrage atenția într-o postare critică pe Facebook despre situația UE și NATO și spune că a decis să explice anumite lucruri pentru că îi pasă. 
”Pentru cine are răbdare să citească tot.
Mi se reproșează uneori că sunt prea critică față de UE tocmai în aceste momente grele. Ei bine, da,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe