EVENIMENT
Suspectat de pornografie infantilă și șantaj. Materiale compromițătoare cu minori, descoperite în locuința unui bărbat din Constanța
Un bărbat din Medgidia, suspectat de comiterea infracţiunilor de pornografie infantilă şi şantaj, a fost reţinut în urma unei percheziţii domiciliare soldată cu găsirea unor materiale compromiţătoare cu minori, a informat, marţi, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa.
Minorele erau determinate să îi trimită bărbatului, prin intermediul reţelelor online de socializare, fotografii şi filmuleţe cu ele în ipostaze indecente.
UPDATE: Pe numele bărbatului a fost emis mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile.
"Poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Constanţa - Serviciul de Combatere a Criminalităţii Informatice şi procurorii DIICOT - ST Constanţa au pus în aplicare, la data de 12 octombrie 2020, un mandat de percheziţie domiciliară, în municipiul Medgidia, într-un dosar penal care vizează săvârşirea infracţiunilor de pornografie infantilă şi şantaj.
Din cercetări au rezultat indicii că un bărbat, de 38 de ani, ar fi determinat mai multe minore să îi trimită, prin intermediul reţelelor de socializare, imagini foto şi video compromiţătoare cu acestea.
Ulterior, bărbatul le-ar fi ameninţat că va posta fotografiile pe reţelele de socializare, determinându-le să îi trimită în continuare astfel de materiale", a transmis IPJ Constanţa printr-un comunicat de presă.
În urma percheziţiei, poliţiştii au ridicat mai multe dispozitive de stocare a datelor informatice, fiind identificate şi materiale pornografice cu minori.
Procurorul de caz a dispus măsura reţinerii pentru 24 de ore faţă de bărbat, acesta urmând a fi prezentat instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă.
Acţiunea a beneficiat de sprijinul lucrătorilor Grupării de Jandarmi Mobile "Tomis" Constanţa. AGERPRES
EVENIMENT
Ce pedeapsă a primit un șofer care a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Cum s-a produs tragedia
Un șofer care în urmă cu mai mulți ani a provocat un accident mortal pe Autostrada A1, Sebeș-Deva. Accidentul rutier s-a petrecut în data de 5 decembrie 2022, iar o decizie în primă instanță a fost dată de magistrații Judecătoriei Sebeș pe 29 ianuarie 2026.
La mai bine de trei ani de la momentul accidentului rutier, magistrații au dat o decizie în acest caz. În urma accidentului un șofer a decedat, iar cel de al doilea s-a ales cu o condamnare pentru ucidere din culpă.
În...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Schioare din Cluj, de doar 17 ani, în echipa României la Jocurile Olimpice de la Milano Cortina. Va concura la slalom
O schioare din Cluj, în vârstă de doar 17 ani, Sofia Moldovan, face parte din echipa României care va participa în perioada 6-22 februarie la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano Cortina. Sofia, care este cea mai tânără sportivă din delegație, va concura la slalom.
Aceasta este elevă în clasa a X-a la Liceul Waldorf din Cluj-Napoca.
”Schiul alpin va trimite la Milano Cortina 2026 cea mai tânără...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Scandal de hărțuire sexuală, judecat la Curtea de Apel Alba: Primar condamnat, după ce a solicitat favoruri sexuale unei angajate
Cazul fostului primar din comuna Călinești, județul Argeș, Mihai Georgescu, se va judeca în apel la Curtea de Apel Alba Iulia. Este vorba despre un caz rar întâlnit în instanțele din România folosirea abuzivă a funcţiei în scop sexual.
Mai exact fostul primar a fost condamnat după ce a cerut favoruri sexuale din partea unei angajate pentru promovare. Angajata primăriei, nu a acceptat acest lucru, ba mai mult de atât a înregistrat conversațiile cu acesta.
Apoi a făcut o...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Prioritățile deputatului PSD de Cluj, Remus Lăpușan: Susținerea producției românești, accelerarea lucrărilor la Autostrada A3
Deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, va susține în sesiune parlamentară care începe luni, inițiative legislative și măsuri publice care să contribuie atât la dezvoltarea județului Cluj, cât și la consolidarea politicilor naționale de dezvoltare ale României, având ca obiectiv creșterea calității vieții, reducerea inegalităților și modernizarea serviciilor publice.
1. Dezvoltare locală și investiții...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

