EVENIMENT
Suspectul în cazul crimei din Bascov – Argeș, arestat pentru 30 de zile
Suspectul în cazul crimei din Bascov, Argeș, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. E bănuit că a ucis 5 membri ai familiei sale.
Bărbatul suspectat de cele 5 crime din Bascov a fost reţinut marți, iar miercuri a fost prezentat în fața judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Argeş cu propunere de arestare preventivă.
Acesta a decis arestarea preventivă a bărbatului pentru 30 de zile.
„În cursul nopţii de 09/10 august 2022, în urma desfăşurării cercetării la faţa locului, audierii mai multor martori, precum şi a persoanei bănuite de săvârşirea faptei cercetate (violenţă în familie în varianta omor calificat, împrejurările reţinute fiind: cu premeditare, asupra a două sau mai multor persoane, prin cruzimi), persoană care a dobândit succesiv calitatea de suspect, apoi inculpat în cauză, s-a dispus de către procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş reţinerea preventivă a acesteia pentru durata de 24 de ore”, anunţa miercuri Parchetul de pe lângă Tribunalul Argeş.
Arma crimei a fost un obiect dur, un ciocan sau o piatră. „Toate victimele poartă semnele unor agresiuni destul de intense”, spunea Laurenţiu Palaghiea, prim-procurorul Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş.
Descoperirea a fost făcută marți după-amiază, de către un bărbat şi-a găsit toată familia măcelărită. Este vorba despre o fetiță de 5 ani, mama ei, bunicii și un unchi.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Abrudean: România se află într-o situaţie complicată, nimeni nu mai are încredere în politicieni şi în instituţii
Preşedintele Senatului României, clujeanul Mircea Abrudean, consideră că România se află într-o situaţie complicată din perspectiva încrederii, fiindcă nimeni nu mai are încredere în politicieni, dar foarte grav este că nimeni nu mai are încredere în instituţiile statului.
Nimeni nu mai are încredere în politicieni şi în instituţii
„Din păcate, România se află într-o situaţie complicată din…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
No bine, Cluj! Leul e mai mare ca lira sterlină. Ce semafoare ne-ar trebui la Cluj. Magazin cu 60.000 de produse la Iulius
Pentru a fi printre primii care citesc newsletterul de umor cu ştiri şi evenimente din Cluj, scrie adresa ta de mail în câmpul de mai jos şi apasă Subscribe pentru abonare gratuită. No bine, Cluj apare în fiecare marţi.
Dintre subiectele săptămânii pe No bine, Cluj!
🟠 Carrefour s-ar putea retrage din România după 24 de ani, tocmai acum când am reuşit să învăţăm unde-s uleiul şi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Hoț arestat la Cluj-Napoca după ce a furat ciocolată, cafea, carne și produse de igienă din magazine
Polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Cluj-Napoca au dispus reținerea unui bărbat de 34 de ani, din municipiul Cluj-Napoca, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de tâlhărie și furt calificat în formă continuată (4 acte materiale).
Acesta este acuzat că, în data de 1 octombrie, în jurul orei 16.40, ar fi sustras mai multe articole de igienă personală dintr-un magazin alimentar, din municipiu, fiind…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Primul perete din Cluj care purifică aerul și reduce poluarea, pictat în Baza Sportivă ”La Terenuri” din Mănăștur
Cartierul Mănăștur capătă, de vineri, un suflu nou după ce Asociația Comunitatea 156, în parteneriat cu Primăria Cluj-Napoca, a lansat URBAN SKIN – primul mural eco-activ din oraș, realizat cu vopsea AIRLITE, o tehnologie inovatoare care purifică aerul și reduce noxele.
Un plămân vizual pentru comunitate
La Baza Sportivă „La Terenuri”, un perete obișnuit s-a transformat într-un veritabil…
Citește mai mult pe Cluj24.ro


