Connect with us

EVENIMENT

Sute de perechi de pantofi, așezate pe trotuar în Piața Universității, în memoria copiilor care au pierit în războiul din Ucraina

Publicat

papuci copii manifestatie bucuresti sursa foto captura video libertatea
sursa foto: captură video Libertatea

Sute de oameni au participat la o manifestație, sâmbătă după-amiază în Piața Universității din București, în memoria copiilor care au pierit în războiul din Ucraina. Oamenii au adus sute de perechi de pantofi care au fost așezate pe trotuar.

Participanții au purtat drapele ucrainene și au purtat pancarte cu mesaje care îndemnau la încetarea conflictului.

Conform informațiilor prezentate de autoritățile ucrainene vineri, cel puțin 153 de copii au fost uciși în Ucraina de la începutul invaziei rusești, în urmă cu cinci săptămâni, iar peste 245 de copii au fost răniți.

De asemenea, bombardamentele și obuzele au avariat 859 de instituții de învățământ, dintre care 83 au fost complet distruse.

Parchetul general ucrainean a precizat că încă lucrează pentru a stabili numărul total de copii răniți în Mariupol, precum și în unele zone din regiunile Kiev, Cernigău și Luhansk.

(sursa: Mediafax)

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Nicușor Dan: România va sprijini garanții de securitate pentru Ucraina. E o investiție în siguranța Europei și a țării noastre

Publicat

nicusor dan.jpg






Președintele României, Nicușor Dan, a participat marți la videoconferințele Coaliției de Voință și ale Consiliului European, unde s-au discutat concluziile întâlnirilor de la Washington privind securitatea Ucrainei.

Șeful statului a subliniat importanța coordonării transatlantice și a menținerii presiunii asupra Rusiei până la obținerea unui acord de pace durabil.

“Rusia trebuie să înceteze atacurile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Patru din zece dintre români, convinși că 5G-ul dăunează sănătății. Precizările ANCOM despre controversele legate de tehnologie

Publicat

patru din zece dintre români, convinși că 5g ul dăunează sănătății.

Patru din zece dintre români sunt convinși că 5G-ul dăunează sănătății, potrivit unui studiu. Tehnologia 5G a stârnit controverse în rândul multor români, îngrijorați că antenele ar putea afecta sănătatea. Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a precizat că antenele 5G respectă aceleași norme ca tehnologiile anterioare și nu există dovezi științifice privind pericolul pentru populație.

„Rețelele 2G, 3G și 4G au fost…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cluj-Napoca devine capitala artei urbane: un avion va fi pictat în Piața Unirii la M.Y. – Murals of Youth #Wings

Publicat

unnamed.jpg






Între 29 și 31 august, Cluj-Napoca devine capitala artei urbane la cea de-a treia ediție a concursului internațional de artă murală dedicat liceenilor. Tema din acest an, #WINGS, aduce în premieră un aeroplan real, desenat live chiar în centrul orașului.

Aripi pentru creativitate

Cea de-a treia ediție a festivalului internațional Murals of Youth (M.Y.), organizat de Comunitatea 156 în parteneriat cu Primăria…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Detașările în sectorul public, INTERZISE până la finalul anului 2026. OUG în dezbatere publică

Publicat

zile libere 2025: sărbători legale și minivacanțe pentru români. zilele

Detașările în sectorul public, INTERZISE până la finalul anului 2026. Guvernul a lansat în dezbatere o ordonanță de urgență prin care intenționează să suspende, temporar, detașările în instituțiile și autoritățile publice.

Potrivit actului normativ, consultat de Economedia, până la 31 decembrie 2026 se suspendă detașările funcționarilor publici și ale personalului contractual din toate autoritățile și instituțiile publice, indiferent de modul de finanțare sau…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe