EVENIMENT
Tânăr de 18 ani din Alba, reţinut după ce a postat pe internet cum schingiuie o pisică
Un tânăr din Alba a fost reţinut de poliţişti după ce a publicat pe internet un videoclip în care arată cum schingiuie o pisică, a informat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba.
Potrivit IPJ Alba, poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia l-au identificat şi reţinut pe un tânăr de 18 ani, din Alba Iulia, care este bănuit de săvârşirea infracţiunii de rănirea sau schingiuirea animalelor.
"În sarcina acestuia s-a reţinut faptul că, la data de 18 mai, în jurul orei 23,30, ar fi luat o pisică de pe stradă, pe care ulterior ar fi rănit-o. Tânărul a filmat şi a postat pe o reţea de socializare", a menţionat sursa citată.
Tânărul a fost reţinut de poliţişti, fiind cercetat pentru săvârşirea unei infracţiuni prevăzute de Legea 205/2004 privind protecţia animalelor. AGERPRES
EVENIMENT
2-6 februarie: Evenimente speciale dedicate Zilei Internaționale a Cititului Împreună, la Centrul Cultural "Lucian Blaga" Sebeș
Ziua Internațională a Cititului Împreună este mai mult decât o celebrare a cărții, este o afirmare a importanței alfabetizării și a educației timpurii.
Aflată la a 10-a ediție națională, ZICI este parte a unui eveniment internațional organizat de către LitWorld din 2010 și Citim Împreună România.
În prima miercuri din luna februarie, lumea întreagă răspunde invitației LitWorld de a celebra Ziua Internațională a Cititului Împreună (World Read Aloud Day), un...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un incendiu a fost semnalat luni după-amiaza în centrul orașului Alba Iulia. Acesta a izbucnit la un autoturism, pe strada Tudor Vladimirescu, lângă Mercur Mall City Center.
Potrivit ISU Alba, pompierii s-au deplasat autospecială de stingere cu apă și spumă.

Revenim cu amănunte.
imagini: ISU Alba
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. 10 fani norocoși au câștigat o întâlnire cu Simona Halep. Jucătoarea de tenis a aruncat mingi în public
Turneul de tenis Transylvania Open care se desfășoară în perioada 31 ianuarie-7 februarie pe BTarena a venit cu o surpriză pentru fanii prezenți.
După meciul Miriam Bulgaru – Olga Danilović, Simona Halep a aruncat 10 mingi în public, iar norocoșii care au prins mingile au câștigat o întâlnire cu jucătoarea de tenis.

Legătura emoțională cu Transylvania Open
Prezența Simonei Halep la Cluj are o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ce cadouri a primit Nicușor Dan de când este președinte al României. Lista obiectelor primite de Administrația Prezidențială
Ce cadouri a primit Nicușor Dan de când este la Palatul Cotroceni: Administrația Prezidențială a publicat lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acțiuni de protocol în anul 2025. O cravată, un set de porțelan de ceai, dar și multe tablouri și plachete a primit președintele de la preluarea mandatului.
Administrația Prezidențială a publicat lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acțiuni de protocol și depuse la Comisia de evaluare din cadrul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
