EVENIMENT
Tânăr de 18 ani lovit pe o trecere de pietoni din Tulcea. Șoferul, un bărbat de 73 de ani
Un tânăr de 18 ani a fost lovit pe trecerea de pietoni în județul Tulcea. Șoferul mașinii este un bărbat de 73 de ani.
Potrivit IPJ Tulcea, în după-amiaza zilei de 15 octombrie, polițiștii tulceni au fost sesizati cu privire la producerea unui accident rutier în municipiu.
Din primele verificări, un bărbat de 73 de ani, din Tulcea, în timp ce conducea un auto pe strada 1848, din municipiu a accidentat un tânăr de 18 ani, care se angajase în traversarea străzii.
În urma accidentului a rezultat rănirea pietonului.
Conducatorul auto poseda permis de conducere și nu se afla sub influența băuturilor alcoolice.
Cercetarile continuă pentru lămurirea tuturor circumstanțelor producerii accidentului.
EVENIMENT
Primăria Cluj-Napoca: Cererile vechi pentru abonamentele de parcare rămân valabile în 2026. S-au majorat tarifele
Primăria Cluj-Napoca informează că cererile pentru abonamentele de parcare depuse începând cu anul 2024 nu trebuie reînnoite, acestea urmând să rămână valabile până la soluționare.
În același timp, municipalitatea a majorat tarifele de parcare în oraș, începând din anul 2026.
Cererile depuse în 2024 și 2025 nu mai trebuie refăcute
Potrivit unui anunț al Primăriei Cluj-Napoca, clujenii care au...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Numărul firmelor din Alba dizolvate în 2025 a crescut cu 49% față de anul trecut. Situația la nivel național
Numărul firmelor din Alba dizolvate în 2025 a crescut cu 49% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor INRC. Astfel, județul se situează în top 3 la nivel național, din acest punct de vedere.
Numărul firmelor dizolvate a crescut cu 26,23%, în primele 11 luni din 2025, până la 51.805, față de 41.039 în perioada similară din 2024, conform datelor centralizate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).
Cele mai multe dizolvări au fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Traficul din Alba, supravegheat cu radarele mobile e-Sigur. Amenzile vor fi trimise direct acasă
Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 27 decembrie, prin sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice.
Potrivit IPJ Alba, sistemele e-sigur vor acționa în zonele cu risc rutier din județul Alba.
Sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR folosește dispozitive radar, montate pe trepiede mobile.
Acestea surprind, în timp real, vehiculele care depășesc limita legală de viteză sau care...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un deținut închis la Aiud pentru o faptă greu de descris în cuvinte a vrut să fie eliberat condiționat. Victima a fost sora sa
Un bărbat închis la Penitenciarul Aiud care și-a violat sora a vrut să fie eliberat condiționat. Mai exact, deși pedeapsa de opt ani pe care a primit-o ar urma să se termine în 2028, bărbatul vrea să iasă mai devreme din penitenciar.
În data de 17 decembrie 2025, magistrații Judecătoriei Aiud au dat o decizie legată de cererea acestuia. Mai exact executarea pedepsei a început în data de 13 iunie 2020 și ar urma să se termine la data 12 iunie 2028.
Potrivit documentului...
Citește mai mult pe Alba24.ro
