EVENIMENT
Tânăr de 18 ani pe motocicletă, spulberat de o mașină în Buzău, după un viraj
Polițiștii buzoieni au fost sesizați de producerea unui accident de circulație, noaptea trecută, pe Bulevardul Unirii, în municipiul Buzău.
Din primele cercetări a reieşit că în timp ce se deplasa cu motociclul pe direcția Bulevardul Unirii către Calea Eroilor, un tânăr în vârstă de 18 ani, din Buzău, a intrat în coliziune cu un autoturism condus pe acel sens de mers, de către un buzoian de 58 de ani, care ar fi efectuat un viraj la stânga.
Accidentul s-a soldat cu rănirea tânărului de 18 ani. Acesta a fost preluat de ambulanță și transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
În cauză a fost întocmit dosar penal, iar polițiștii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs accidentul.
EVENIMENT
Radu Moisin, deputat PNL de Cluj, vrea ”asigurare de malpraxis” pentru funcționari: E o inițiativă inovativă la nivel european
Funcționarii publici și personalul contractual ar putea beneficia de o asigurare de răspundere civilă profesională, cu posibilitatea deducerii fiscale a unei părți din primele plătite.
Asta datorită unei propuneri legislative, depusă de deputatul PNL de Cluj, Radu Moisin, care spune că astfel vor fi protejați atât cetățenii prejudiciați, cât și angajații care își asumă responsabilități semnificative….
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cum schimbă digitalizarea Clujul: ascensiunea jocurilor de noroc online și a industriei tech locale
În ultimul deceniu, Cluj-Napoca s-a transformat dintr-un centru universitar regional într-unul dintre cele mai dinamice huburi de tehnologie din Europa de Est. Supranumit adesea „Silicon Valley-ul României”, orașul și-a construit o reputație solidă pentru inovație, expertiză IT și transformare digitală. De la startup-uri fintech până la laboratoare creative de software, ecosistemul tehnologic local s-a diversificat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Administrația Națională de Meteorologie a emis miercuri, 26 noiembrie, un cod galben de vânt pentru zona montană a județului Cluj.
Avertizarea este valabilă până la ora 15:00.
Potrivit ANM, avertizarea vizează în special altitudinile de peste 1.800 de metri, unde rafalele vor atinge viteze între 90 și 100 km/h.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Grupul IULIUS a publicat Raportul de Sustenabilitate 2024: energie 100% verde în active și o abordare nouă în regenerare urbană
Grupul IULIUS, lider în dezvoltarea de proiecte de regenerare urbană din România, a publicat Raportul de Sustenabilitate 2024, realizat, în mod voluntar, după noile standarde europene de raportare, confirmând progrese consistente în decarbonizare, eficiență energetică și impact comunitar la nivelul întregului portofoliu cu o valoare de piață de 2 miliarde de euro.
IULIUS accelerează, prin noua generație de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



