EVENIMENT
Tânăr de 21 de ani căutat de autoritățile din Germania pentru furt, prins de polițiștii din Alba Iulia

Un tânăr de 21 de ani, din Alba Iulia, căutat de autorităţile din Germania, a fost reţinut de poliţişti. Acesta era urmărit, la nivel internaţional şi este posesor al unui mandat european de arestare, pentru infracţiuni de furt.
Potrivit unui comunicat al IPJ Alba, miercuri, 25 noiembrie, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba l-au identificat, pe raza municipiului Alba Iulia, pe un tânăr de 21 de ani, din Alba Iulia, posesor al unui mandat european de arestare, emis de către autorităţile judiciare din Germania, pentru săvârşirea de infracţiuni de furt.
Tânărul a fost prezentat Parchetului de pe Lângă Curtea de Apel Alba Iulia, care l-a reţinut pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat în faţa magistraţilor Curţii de Apel Alba Iuia, pentru dispunerea măsurilor legale.
Pentru depistarea celui în cauză, poliţiştii au beneficiat de date şi informaţii suplimentare, obţinute prin intermediul Biroului SIRENE din cadrul Centrului de Cooperare Poliţienească Internaţională – Inspectoratul General al Poliţiei Române.
EVENIMENT
Ministerul Agriculturii lansează un apel de proiecte de 54 de milioane de euro pentru dezvoltarea comunităților pescărești

Ministerul Agriculturii, prin Autoritatea de Management pentru Programul pentru Acvacultură și Pescuit (AM POPAM), lansează un apel de proiecte în valoare de 54 de milioane de euro, pentru sprijinirea dezvoltării locale în comunitățile unde se practică pescuitul și acvacultura, cu scopul de a stimula economia și implicarea locuitorilor prin inițiative DLRC.
Astfel, potrivit unui comunicat MADR, suma maximă totală care poate fi accesată de Grupurile de Acțiune Locală (GAL) este de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Incendiu de vegetație uscată la Gârbova. Intervin pompierii din Sebeș și cei din Sibiu, alături de voluntari SVSU

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit vineri după-amiaza la Gârbova.
Acționează pompierii din Sebeș, alături de ISU Sibiu, pentru stingerea flăcărilor.
Alături de cele două echipaje de pompieri, care intervin cu două autospeciale, sunt voluntari de la SVSU Gârbova și SVSU Șpring.
foto: arhivă
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
OPINIE. Daniel Pop (UBB): Proprietari, neo-feudali și capitaliști. Prețul pe mp la locuință a ajuns la Cluj-Napoca la 3.184 euro

Proprietăți imobiliare din centrele urbane mari din România însumează valori de capital substanțiale peste nivelul optim, privând astfel economia reală de lichidități necesare investițiilor din domeniile inovației tehnologice, producției manufacturiere avansate și altele. Cu alte cuvinte, capitalul financiar productiv, de altfel limitat, este blocat în investiții imobiliare adeseori pasive.
De exemplu, conform site-ului imobiliare.ro, dacă în aprilie 2014 prețul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Atenție la roaming în avion sau pe mare. Avertizare ANCOM: Pot apărea facturi uriașe dacă te conectezi la rețele non-terestre

Atenție la roaming în avion sau pe mare, în timpul călătoriilor. Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a emis o avertizare importantă pentru toți utilizatorii care călătoresc cu avionul sau pe nave maritime. Conectarea la rețelele non-terestre prin satelit poate genera costuri foarte mari, fiind servicii nereglementate care nu beneficiază de protecția tarifelor UE de roaming.
Rețelele non-terestre sunt serviciile de comunicații prin…
Citește mai mult pe Alba24.ro