Connect with us

ACTUALITATE

Tânăr din Florești, a amenințat o bătrână de 77 de ani din Căpușu Mare să îi dea banii din casă. A fost ARESTAT pentru tâlhărie

Publicat

catuse.jpg

Polițiștii Secției 8 Poliție Rurală Huedin – Postul de Poliție Comunal Căpușu Mare au identificat și reținut pentru o perioadă de 24 de ore un bărbat de 25 de ani, din comuna Florești, bănuit de săvârșirea unei tentative de tâlhărie calificată.

”Polițiștii au fost sesizați la data de 23 februarie a.c., în jurul orei 02.50, cu privire la faptul că o persoană necunoscută a pătruns prin efracție într-un imobil din localitatea Căpușu Mic, unde, sub amenințarea cu un obiect contondent, ar fi solicitat unei persoane vârstnice să îi înmâneze sumele de bani pe care le deține, fără a reuși acest demers, părăsind respectiva locație.

Cercetările demarate de polițiști și activitățile investigativ-operative au condus la identificarea persoanei care ar fi săvârșit fapta, respectiv un bărbat de 25 de ani, din Florești, care a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore și predat reprezentanților unui Centru de Reținere și Arestare Preventivă”, arată IPJ Cluj.

Cel în cauză a fost prezentat magistraților Judecătoriei Huedin, fiind emis pe numele său mandatul de arestare preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.

Femeia amenințată are 77 de ani.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News

Vezi mai mult pe Cluj24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Din octombrie, apa se plătește altfel în blocuri: Nova Apaserv anunță noi reguli de facturare

Publicat

va fi sistată furnizarea apei potabile în comuna ungureni și

Publicitate

S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani aduce la cunoștință utilizatorilor săi din municipiul și județul Botoșani că, începând cu data de 01 octombrie 2025, intră în vigoare modificările aprobate prin Hotărârea Consiliului Județean Botoșani nr. 141/27.06.2025 privind Metodologia de defalcare și facturare a cantităților de apă potabilă în condominii.

Precizăm că, Metodologia de defalcare și facturare a cantităților de apă potabilă în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zeci de amenzi pentru pietoni și bicicliști la Botoșani: Peste 76.000 lei din sancțiunile aplicate

Publicat

zeci de amenzi pentru pietoni și bicicliști la botoșani: peste

Publicitate

Acțiune a polițiștilor rutieri pentru depistarea pietonilor, bicicliștilor și a celor care se deplasează cu trotinete și nu respectă regulile de circulație

Joi, polițiștii rutieri au acționat pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere care au drept cauze generatoare indisciplina pietonilor, a bicicliștilor sau a celor care se deplasează cu trotinete.

 

Activitățile au fost desfășurate atât în municipiul Botoșani, cât și pe…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Fetele de la C.S. Unirea Săveni au debutat cu VICTORIE la Eurofest, în Slovenia

Publicat

fetele de la c.s. unirea săveni au debutat cu victorie

Publicitate

Micile handbaliste de la C.S. Unirea Săveni au început în forță participarea la turneul internațional Eurofest, desfășurat la Koper, în Slovenia. În prima zi de competiție, echipa din România a obținut o victorie clară în fața formației HC Dendermonde din Belgia, cu scorul de 16-8.

Meciul a fost controlat de la început până la final de sportivele de la Unirea, care au arătat disciplină tactică, determinare și un joc colectiv bine…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO Transporturi de marfă, sub lupa poliției: Amenzi de peste 14.000 lei și un vehicul imobilizat pentru nerespectarea timpilor de odihnă

Publicat

foto transporturi de marfă, sub lupa poliției: amenzi de peste

Publicitate

Polițiștii rutieri au desfășurat, astăzi, 4 iulie 2025, o acțiune pentru verificarea legalității transportului de marfă, urmărind atât respectarea prevederilor legale în domeniu, cât și creșterea siguranței în trafic.

Astfel, au fost verificați conducătorii auto care efectuează transporturi rutiere de marfă, fiind verificate documentele acestora, starea tehnică a vehiculelor și respectarea timpilor de conducere, pauză și odihnă.

În cadrul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe