Connect with us

EVENIMENT

Tânăr din Iași, arestat preventiv după ce a furat o poşetă cu bani dintr-o locuinţă

Publicat

Un tânăr în vârstă de 21 de ani a fost arestat preventiv pentru 30 de zile după ce a furat dintr-o locuinţă o poşetă în care se aflau 500 de lei.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Iaşi, Ioana Bîlea, a declarat, marţi, că poliţiştii din cadrul Biroului de Investigaţii Criminale Iaşi şi Serviciului Acţiuni Speciale au efectuat o percheziţie domiciliară în municipiul reşedinţă, în cadrul unui dosar penal în care se efectuează cercetări pentru infracţiunea de furt calificat.

„Din cercetările efectuate până în prezent au rezultat indicii că, în noaptea de 20 spre 21 februarie, în timp ce s-ar fi aflat pe raza municipiului Iaşi, un tânăr de 21 de ani, din municipiul Iaşi, ar fi pătruns, fără drept, în locuinţa unei tinere de 26 de ani de unde i-ar fi sustras o geantă ce conţinea suma de 500 de lei şi alte bunuri personale, cauzându-i un prejudiciu de aproximativ 700 de lei. În urma percheziţiei de luni, poliţiştii au ridicat bunurile personale, cu valoare probantă în cauză. Tânărul a fost condus la audieri, iar în baza probatoriului administrat în cauză, acesta a fost reţinut de poliţişti, pe bază de ordonanţă, pentru 24 de ore. Tânărul a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Iaşi şi Judecătoriei Iaşi, instanţă care a dispus, faţă de acesta, măsura arestării preventive, pentru 30 de zile, fiind introdus în arestul IPJ”, a spus Ioana Bîlea. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Nou protest la Cluj-Napoca. Marș cu 2.000 de persoane, de susținere a independenței justiției

Publicat

protest justitie7.jpg






Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca va asigura, duminică seara, măsurile de ordine publică cu ocazia desfășurării unei manifestări publice de protest, organizată în municipiul Cluj-Napoca între orele 18.30 – 22.00, la care se estimează participarea a aproximativ 2.000 de persoane.

Protestul se va desfășura, inițial, în fața Curții de Apel Cluj, cu scopul susținerii independenței justiției, după…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Asigurare RCA obligatorie pentru trotinete și biciclete electrice. De astăzi pot fi aplicate amenzi. Care sunt noile reguli

Publicat

trotinetele electrice de închirat ce se găsesc și la alba

Asigurare RCA obligatorie pentru trotinete și biciclete electrice. Noua lege RCA ce a intrat în vigoare în urmă cu o lună se aplică, începând din 13 decembrie, în ceea ce privește sancțiunile. Polițiștii pot da amenzi pentru lipsa asigurării obligatorii pentru astfel de vehicule.

Amenzile prevăzute de noua lege sunt între 1000 și 2000 de lei. Lipsa RCA poate duce și la reținerea certificatului de înmatriculare.

Asigurare RCA obligatorie pentru trotinete și biciclete….

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident pe strada Teodor Mihali din Cluj‑Napoca. Livrator pe bicicletă lovit de o portieră deschisă, transportat la spital

Publicat

ambulanta cluj.jpg






Un accident rutier soldat cu rănirea unui curier a avut loc sâmbătă, 13 decembrie, pe strada Teodor Mihali, una dintre arterele importante din municipiul Cluj‑Napoca.

Incidentul s‑a produs după ce un pasager al unei mașini parcate a deschis portiera fără să se asigure, iar curierul care circula cu bicicleta nu a mai putut evita impactul.

Potrivit IPJ Cluj, evenimentul s-a produs în jurul orei 11:40, iar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cutremur în apropiere de Alba Iulia și Sibiu, sâmbătă, 13 decembrie. Ce magnitudine a avut

Publicat

cutremur în apropiere de alba iulia și sibiu, sâmbătă, 13

Două cutremure au fost înregistrate sâmbătă, până la orele amiezii, în România. Unul dintre acestea a fost semnalat într-o zonă atipică, în apropiere de Sibiu și Alba Iulia.

Potrivit INFP, în jurul orei 9.41 a fost înregistrat un cutremur de magnitudine mică, 2,4 și la adâncime de doar 5 km, în zona Transilvania – Sibiu.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 25 km V de Sibiu, 37 km SE de Alba Iulia, 59 km SV de Mediaș, 72 km E de Hunedoara, 72 km E de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe