Connect with us

EVENIMENT

Tânăr din Satu Mare căutat de familie și autorități după ce ar fi dispărut de peste 10 zile, în Londra

Publicat

Un tânăr din Satu Mare, care munceşte ca asistent medical în Londra, este căutat de familie și autorități după ce ar fi dispărut de peste 10 zile.

Inițial, în urmă cu câteva zile mama tânărului Florin Lăcătuș a postat un mesaj pe Facebook în care roagă toţi cunoscuţii să o ajute să ia legătura cu el.

"Dragilor, nu vă puteți închipui cât de importantă este orice informație despre el. Vă rugăm pe toți cei care îl cunoașteți să distribuiți postarea mea, și împreună să îl găsim! A dispărut din data de 01.02.2020, dacă cineva are conversații sau poze cu el mai recente, vă rog sa îmi scrieți în privat", se arată în mesajul publicat pe Facebook.

Ulterior, Ambasada României la Londra a reacţionat şi precizează că a efectuat demersuri pe lângă autorităţile britanice în vederea obţinerii unor informaţii suplimentare, însă până la acest moment, autorităţile locale nu au notificat ambasada cu privire la presupusa dispariţie a unui cetăţean român, iar la nivelul misiunii diplomatice nu au fost recepţionate solicitări de asistenţă consulară în legătură cu acest incident, scrie observatortv.ro.

"Ambasada României la Londra a efectuat demersuri pe lângă autorităţile locale în vederea obţinerii unor informaţii suplimentare cu privire la situaţia semnalată. Până la acest moment, autorităţile locale nu au notificat ambasada cu privire la presupusa dispariţie a unui cetăţean român, iar la nivelul misiunii diplomatice nu au fost recepţionate solicitări de asistenţă consulară în legătură cu acest incident. MAE precizează că cetăţenii români pot solicita asistenţă consulară la următoarele numere de telefon ale Ambasadei României la Londra: +44 20 76027328; +44 20 7602 9833; +44 20 7603 6694; +44 20 76025193; +44 20 7603 0572; +44 20 7602 2065, apelurile fiind redirecţionate către Centrul de Contact şi Suport al Cetăţenilor Români din Străinătate (CCSCRS) şi preluate de către operatorii Call Center în regim de permanenţă sau la numărul de urgenţă al misiunii diplomatice: +44 7738716335", se arată într-o informare oficială a Ambasadei României la Londra.

Florin Lăcătuş este din Satu Mare, lucrează asistent medical la "Oxford Heart Centre" şi studiază medicina la "King's College" din Londra.

Surse: portalsm.ro; observatortv.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Incident grav la Cluj: Te bat de nu mai rămâne nimic din tine pentru că vorbești maghiară pe stradă, în România”

Publicat

incident autobuz u cluj.jpg






Polițiștii din cadrul Poliției Cluj-Napoca s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârșirea infracțiunii de incitare la violență, ură sau discriminare, după ce în spațiul public a apărut o înregistrare cu o altercație verbală între mai multe persoane. 

Incidentul a avut loc într-un autobuz, unde,  un membru al geleriei de fotbal U Cluj s-a luat de un grup de persoane care vorbeau în limba maghiară

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Începe procesul în care Călin Georgescu este acuzat de propagandă legionară. Decizie la Tribunalul București

Publicat

Începe procesul în care călin georgescu este acuzat de propagandă

Începe judecarea dosarului în care Călin Georgescu este acuzat de propagandă legionară. Un complet de la Tribunalul București a respins, luni, contestația depusă de avocații fostului candidat la alegerile prezidențiale. Instanța a dispus începerea judecării pe fond a dosarului.

Tribunalul București a menținut decizia Judecătoriei Sectorului 1 prin care s-a constatat că dosarul a fost întocmit în mod legal.

Procesul se află în cameră preliminară. Pe 9 decembrie 2025...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Marea breaslă a micilor meșteri” ajunge în școli. Demonstrații educative susținute de echipa Palatului Principilor din Alba Iulia

Publicat

„marea breaslă a micilor meșteri” ajunge în școli. demonstrații educative

Programul educativ „Marea breaslă a micilor meșteri”, desfășurat la Palatul Principilor Transilvaniei din Alba Iulia, își extinde activitățile dincolo de zidurile muzeului și ajunge, în perioada 10 - 20 februarie, direct în școlile din Alba Iulia și din împrejurimi, printr-o serie de demonstrații educative interactive.

Cu invitația: „Până veniți voi la noi, venim noi la voi”, echipa Palatului Principilor propune cadrelor didactice și elevilor din ciclul primar o formă...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Conflict în trafic la Cluj-Napoca. Șofer amenințat cu un pistol pe strada Ploiești

Publicat

politie 11 e1748684213252.jpg






Scene incredibile la Cluj-Napoca, în urma unor șicanări în trafic.

Un bărbat de 38 de ani a a fost amenințat cu o armă de către un alt șofer, pe strada Ploiești. Cel care a scos pistolul, care era neletal, a fost identificat de polițiști.

Amenințare cu armă neletală în urma unui conflict rutier

Potrivit reprezentanților Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, la data de 8 februarie, în jurul orei...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe