EVENIMENT
Tânăr implicat în trafic de droguri, arestat preventiv. A fost prins cu 100 de punguțe de cannabis
Magistraţi Tribunalului Maramureş au dispus arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile a unui tânăr implicat în traficul de droguri, informează un comunicat la instituţiei, remis, vineri, AGERPRES.
Potrivit aceleiaşi surse, inculpatul în vârstă de 29 de ani, domiciliat în Municipiul Baia Mare, este cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de droguri de risc, efectuare de operaţiuni cu substanţe care pot avea efecte psihoactive, conducerea pe drumul public a unui autovehicul fără a avea permis de conducere şi conducerea pe drumul public a unui vehicul sub influenţa substanţelor psihoactive.
Instanţa a reţinut că în cauză există indicii temeinice care să justifice presupunerea că acesta, la data de 02.10.2019, a condus pe drumul public din municipiul Baia Mare un autovehicul fără a deţine permis de conducere, având în sânge substanţe psihoactive şi, în aceeaşi circumstanţă, a deţinut, pentru consum propriu şi pentru a trafica, droguri de risc, mai exact 101 punguţe cu rezină de canabis (80,9 grame) şi 49 punguţe cu substanţă care face parte din clasa canabinoizilor sintetici (15,6 grame).
Conform comunicatului, inculpatul a contestat hotărârea Tribunalului Maramureş, dosarul urmând a fi înaintat Curţii de Apel Cluj pentru soluţionarea căii de atac. AGERPRES
EVENIMENT
Un copil de 3 ani și un adult, răniți pe trotuar în urma unui accident produs la Valea Lungă, în noaptea de Revelion
Un copil de 3 ani și un adult, răniți pe trotuar în urma unui accident produs la Valea Lungă de o mașina scăpată de sub control.
Accidentul s-a produs în noaptea de Revelion. Polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Blaj au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Victoriei din localitatea Valea Lungă, a avut loc un eveniment rutier.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că o femeie, în vârstă de 36 de ani, din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fenomene meteo severe în Cluj, cod portocaliu de vânt și viscol. Rafale de 120 de km/ oră, zăpadă de o jumătate de metru
Prefectura Cluj anunță că, vineri, de la ora 10,30, până sâmbătă, 3 ianuarie, ora 10,00, județul Cluj se va afla sub influența unor fenomene meteorologice severe, pentru care au fost emise coduri galben și portocaliu de vânt, viscol și zăpadă.
La munte, vremea se va înrăutăți semnificativ. Sunt așteptate precipitații însemnate cantitativ, predominant ninsori, care vor duce la depunerea unui strat de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Cugir, suspectat că a condus băut și sub influența substanțelor psihoactive, în prima zi după Revelion
Bărbat din Cugir, suspectat că a condus băut și sub influența substanțelor psihoactive, în prima zi după Revelion. Potrivit reprezentanților IPJ Alba, incidentul s-a produs la data de 1 ianuarie 2025, în jurul orei 09.30.
Polițiștii rutieri din orașul Cugir au oprit pentru control, pe DJ 704, pe centura ocolitoare a localității Vinerea, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din Cugir.
Reprezentanții IPJ Alba au anunțat că în urma testării...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cod Portocaliu de ninsoare în Alba: Reprezentanții Insituției Prefectului Alba au anunțat situația drumurilor din județ, încontextul unei avertizări emise de ANM.
”În contextul avertizării meteorologice COD PORTOCALIU, valabilă pentru județul Alba începând cu ora 10:30, instituțiile responsabile de gestionarea fenomenelor de iarnă sunt pregătite și acționează pentru menținerea siguranței traficului rutier.


