Connect with us

ACTUALITATE

Tânăr întors recent din străinătate, încarcerat pentru furt calificat, tentativă la tâlhărie calificată și tentativă la viol

Publicat

penitenciar11.jpg

Un tânăr care se sustrăgea de la o pedeapsă de 3 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat, tentativă la tâlhărie calificată și tentativă la viol a ajuns la Penitenciarul Botoșani după ce a fost prins întâmplător pe stradă de către polițiști.

La data de 30 aprilie 2022, polițiștii din cadrul Secției de Poliție nr. 3 Hlipiceni, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, în comuna Răuseni, au interceptat și legitimat un tânăr de 23 de ani, din aceeași localitate, care avea un comportament suspect.

Polițiștii au anunțat că în urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că tânărul era dat în urmărire la nivel național, întrucât pe numele său era emis, din data de 19 aprilie a.c., de către Judecătoria Botoșani, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

Acesta se întorsese recent din străinătate.

Tânărul a fost condamnat la 3 ani și 10 luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunilor de furt calificat, tentativă la tâlhărie calificată și tentativă la viol.

“Acesta a fost escortat către Penitenciarul Botoșani, în vederea executării pedepsei”, au anunțat polițiștii botoșăneni.

 Urmăriți știrile Botosani24.ro și pe Google News

Vezi mai mult pe Botosani24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cum va fi vremea la Botoșani în minivacanța de Sfânta Maria, 15–17 august: Soare frumos și temperaturi perfecte pentru orice plan

Publicat

cum va fi vremea la botoșani în minivacanța de sfânta

Publicitate

Botoșaniul se pregătește pentru un weekend cu vreme excelentă, potrivită pentru relaxare în aer liber sau pentru mers la biserică în minivacanța de Sfânta Maria.

Vineri, 15 august, cerul va fi complet senin, cu o maximă de aproximativ 30 °C și o noapte răcoroasă, cu minime de numai 13 °C. O zi plăcută, ideala pentru plimbări, drumeții scurte sau relaxare în aer liber.

Sâmbătă, 16 august, vom avea parte din nou de mult soare, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Jandarmii botoșăneni, lecții de siguranță pentru copiii din școlile de vară ale parohiilor Pacea și Sfântul Spiridon

Publicat

jandarmii botoșăneni, lecții de siguranță pentru copiii din școlile de

Publicitate

În zilele de 13 și 14 august, jandarmii botoșăneni au fost oaspeți speciali la școlile de vară organizate de Parohia Pacea și Parohia Sfântul Spiridon din municipiul Botoșani, la invitația preoților Mihai Marian Macuc și Pavel Vițel.

Pe înțelesul celor mici, reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean le-au explicat copiilor care sunt atribuțiile și misiunile Jandarmeriei Române și cum pot evita să fie implicați, fără voia lor, în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de joi, 14 august 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de joi, 14 august 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, joi, 14 august 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase joi, 14 august 2025:

Loto 6/49: 10, 47, 9, 4, 31, 44

Loto 5/40: 18, 30, 8, 40, 15, 17

Joker: 42, 43, 41, 24, 37 + 9

Noroc: 1 2 2 3 3 5 1

Publicitate

Noroc Plus: 1 1 3 3 7 5

Super Noroc: 0 2 9 2 7 7


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Funcționarii din primăriile din toate comunele din țară amenință cu grevă generală pe 8 septembrie

Publicat

funcționarii din primăriile din toate comunele din țară amenință cu

Publicitate

Funcționarii din primăriile din toate comunele din țară se pregătesc să declanșeze o grevă generală pe 8 septembrie, nemulțumiți de o prevedere din proiectul de lege privind reforma administrației locale. Potrivit acesteia, ordonatorul de credite ar putea decide ca un post ocupat cu normă întreagă să fie transformat într-un post cu jumătate de normă, relatează alba24.ro.

„Această modificare ar afecta grav stabilitatea locurilor de muncă și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe