Connect with us

ACTUALITATE

Tânăr student din Bacău, recent întors din China, suspect de infectare cu coronavirus

Publicat

tanar student suspect coronavirus Bacau

Un tânăr în vârstă de 24 ani, din Bacău, care studiază în China, s-a prezentat, luni, la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean şi le-a spus medicilor că prezintă mai multe simptome asociate infectării cu coronavirus. El a fost transferat la Bucureşti, pentru efectuarea testelor.

Directorul Spitalului Judeţean Bacău, doctorul Adrian Popa, a declarat, pentru AGERPRES, că bărbatul nu prezenta simptome agravante, care i-ar fi pus viaţa în pericol, dar avea dureri musculatorii şi o tusă seacă.

„A spus că a venit pe 17 ianuarie din China şi de aceea ne-a ridicat suspiciunea de coronavirus. Noi trebuie să manifestăm precauţie, iar medicul infecţionist şi cu cei de la Institutul ‘Matei Balş” au hotărât să fie transferat la Bucureşti pentru efectuarea testelor. O ambulanţă l-a preluat pentru a-l transporta la Institutul „Matei Balş”.

Pacientul a spus că a fost undeva la 1.000 de kilometri de focarul din China. Când s-a întors acasă, în Bacău, a simţit în avion că îl încearcă o răceală. S-a tratat acasă cum a ştiut el şi au reînceput simptomele. Aşa că s-a prezentat la UPU mai mult speriat”, a declarat directorul Spitalului Judeţean Bacău.

Doctorul Adrian Popa a adăugat că la Spitalul Judeţean Bacău i-au fost făcute teste pentru gripă, care au ieşit negative, dar nu şi testul pentru coronavirus pentru că acesta nu există la spital.

Pe de altă parte, directorul Spitalului Judeţean Bacău a precizat că tânărul cu suspiciune de coronavirus s-a întors din China cu un alt grup de studenţi din Braşov, dar niciunul dintre aceştia din urmă nu a acuzat vreun simptom. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un bărbat de 64 de ani din Botoșani a fost oprit de polițiști pe Calea Națională, în timp ce conducea sub influența alcoolului

Publicat

un bărbat de 64 de ani din botoșani a fost

Publicitate

Un bărbat de 64 de ani din Botoșani a fost oprit de polițiști pe Calea Națională, în timp ce conducea sub influența alcoolului.

În urma testării cu etilotestul, a rezultat o alcoolemie de 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat. Șoferul a fost dus la spital pentru recoltarea de probe biologice, iar polițiștii au deschis un dosar penal pentru conducere în stare de ebrietate.


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune a polițiștilor din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor Botoșani

Publicat

acțiune a polițiștilor din cadrul biroului pentru protecția animalelor botoșani

Publicitate

Polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor, cu sprijinul celor din cadrul Biroului de Ordine Publică au desfășurat o acțiune pentru verificarea legalității deținerii exemplarelor canine cu potențial agresiv sau periculos.

 

În cadrul activităților desfășurate au fost controlate 57 de locații, prilej cu care au fost identificate 28 de exemplare canine.

 

În cadrul activităților desfășurate au fost aplicate peste 20 de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Peste două sute percheziții la Botoșani într-un dosar vizând acte de identitate românești false

Publicat

lângă noi: 21 de percheziții într un dosar privind introducerea ilegală

Publicitate

Polițiștii de frontieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției de Frontieră Române, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție (PÎCCJ), au pus în aplicare, în cursul zilei de astăzi, 1 iulie 2025, un număr de 206 mandate de percheziție domiciliară la sediile unor instituții publice și la locuințele unor persoane fizice.

Activitățile operative sunt realizate într-o…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: Pui de pisică salvat de pompierii botoșăneni dintr-un copac înalt de aproximativ 12 metri

Publicat

video: pui de pisică salvat de pompierii botoșăneni dintr un copac

Publicitate

În această dimineață, pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani au intervenit pentru salvarea unui pui de pisică dintr-un copac, înalt de aproximativ 12 metri. Acțiunea a avut loc pe strada Sucevei din municipiul Botoșani.

 

O femeie a observat că pisica se afla în dificultate și a sunat după ajutor, la 112 . Folosind o scară, unul dintre pompieri a urcat până aproape de vârful copacului și a reușit să coboare, în siguranță, puiul de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe