EVENIMENT
Tânără sechestrată și bătută de fostul concubin, într-o localitate din Caraș-Severin
O tânără de 27 de ani a fost sechestrată într-un imobil din Oțelu Roșu, județul Caraș-Severin, unde a fost lovită cu pumnii și picioarele și tunsă de fostul concubin.
Potrivit IPJ Caraș-Severin, polițiștii au fost sesizați duminică prin apel la 112 de o femeie care a reclamat fapttul că a fost sechestrată într-un imobil din Oțelu Roșu.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au stabilit că este vorba despre o femeie de 27 de ani, care a fost găsită la domiciliul părinților ei, din aceeași localitate.
Din verificări s-a stabilit faptul că, sâmbătă seara, femeia de 27 de ani ar fi fost luată cu forța din fața unui imobil de către fostul concubin, un bărbat de 44 de ani, fiind urcată în mașina acestuia și fiindu-i reținut telefonul mobil.
„Bărbatul ar fi transportat-o pe femeie la domiciliul său din Oțelu Roșu, unde i-ar fi rupt îmbrăcămintea, ar fi lovit-o și i-ar fi tuns părul cu un aparat de tuns”, au arătat polițiștii.
Duminică, femeia ar fi reușit să îl contacteze telefonic pe tatăl său, care a luat-o de la locuința bărbatului.
Bărbatul de 44 de ani a fost găsit de polițiști și reținut pentru 24 de ore. Polițiștii au deschis în acest caz un dosar penal pentru lipsire de libertate și lovire sau alte violențe.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
VIDEO. Tânărul care a salvat unul dintre copiii căzuți în Someș, la Gherla, a fost premiat de Primărie
Alejandro, adolescentul salvator de 17 ani, a fost premiat luni cu o diploma de apreciere din partea Primăriei municipiului Gherla pentru gestul său curajos, după ce a sărit în râul Someș și a reușit să salveze un copil de 5 ani căzut în apă.
Incidentul dramatic a avut loc vineri, în timp ce un alt copil, în vârstă de 4 ani, este în continuare căutat de scafandrii ISU Cluj.
Primăria Gherla l-a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Tânăr din Cenade, reținut de polițiști după ce s-a apropiat de fosta parteneră. Avea ordin de protecție
Un tânăr de 20 de ani din Cenade a fost reținut de polițiști după ce s-a apropiat de fosta sa parteneră, deși avea ordin de protecție.
Potrivit IPJ Alba, la data de 26 ianuarie 2026, polițiștii de ordine publică din cadrul Poliției Municipiului Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 20 de ani, din localitatea Cenade, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de încălcare a măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.
Din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Tânăr din Șibot, REȚINUT de polițiști după ce a lovit cu un obiect ascuțit două persoane. Victimele au ajuns la spital
Un tânăr de 24 de ani din Șibot a fost reținut de polițiști după ce, în seara zilei de duminică, 25 ianuarie, i-a lovit cu obiect ascuțit pe un bărbat de 47 de ani și pe o tânără de 18 ani. Cele două victime au ajuns la spital.
Potrivit IPJ Alba, la data de 25 ianuarie 2026, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 24 de ani, din localitatea Șibot, cercetat pentru săvârșirea...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Lucrările la metroul din Cluj intră într-o nouă etapă. Începe execuția piloților plastici la puțul de lansare
Lucrările la metroul din Cluj avansează conform graficului, iar șantierul a intrat într-o etapă tehnică esențială pentru demararea săpăturilor mecanizate.
Potrivit unei informări publicate de GÜLERMAK, constructorul proiectului, activitatea de la puțul de lansare continuă într-un ritm susținut, cu mobilizarea unui număr tot mai mare de utilaje și echipe specializate.

În această fază, se execută...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
