Connect with us

EVENIMENT

Tânărul din Arad înjunghiat la o petrecere, în timp ce îşi apăra sora, a murit la spital

Publicat

Tânărul de 22 de ani, înjunghiat la o petrecere, în timp ce îşi apăra sora de fostul iubit, care o înjunghiase şi pe aceasta, a murit la spital.

Purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, Simina Roz, a declarat, pentru AGERPRES, că pacientul a murit sâmbătă, în urma unui stop cardiac.

Citește și Bărbatul din Arad care a înjunghiat două persoane la o petrecere, arestat preventiv. Rămâne sub pază în spital

„Avea o plagă înjunghiată la nivelul inimii. Din păcate, tânărul a intrat în stop cardiac, medicii au încercat să îl resusciteze, dar viaţa pacientului nu a mai putut fi salvată”, a precizat sursa citată.

Sora victimei, în vârstă de 24 de ani, care fusese înjunghiată în zona abdomenului, este în stare stabilă, conştientă.

Autorul atacului este un bărbat de 32 de ani care, în noaptea de joi spre vineri, după ce văzuse pe Facebook că fosta iubită participa la o petrecere la casa părinţilor, din localitatea Nădab, a mers acolo şi a înjunghiat-o, dar l-a rănit şi pe fratele acesteia, apoi a fugit. În aceeaşi noapte, poliţiştii l-au găsit pe bărbat pe o stradă din satul Olari, în apropiere de casa sa, iar când a fost somat să se predea, bărbatul s-a înţepat cu cuţitul în abdomen şi în gât. Agresorul a fost transportat la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, unde au fost internate şi victimele atacului.

Purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, Dan Ursu, a afirmat, sâmbătă, pentru AGERPRES, că procurorii au început urmărirea penală pe numele suspectului, pentru tentativă de omor, după ce iniţial cercetările s-au făcut in rem.

„Suspectul a fost audiat în unitatea spitalicească, iar ulterior procurorul de caz a formulat propunere de arestare preventivă, pe care instanţa de judecată, prin judecătorul de drepturi de libertăţi, a admis-o”, a declarat Ursu.

Conform sursei citate, chiar dacă este în spital, suspectul se află în arest preventiv, fiind sub pază în unitatea medicală. El va fi transferat doar când starea sa de sănătate va permite acest lucru. Medicii spun că starea bărbatului este stabilă, după ce a fost operat.

Surse din rândul anchetatorilor au declarat că suspectul şi-a recunoscut faptele, afirmând că a vrut să se răzbune doar pe fosta sa concubină, iar apoi să îşi ia viaţa şi că nu a vrut să mai rănească alte persoane.

În acest caz, procurorii ar urma să schimbe încadrarea faptelor în omor şi tentativă de omor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Guvernul Bolojan a aprobat rectificarea bugetară. Ministrul Finanțelor: ”Aduce bugetul de stat într-o zonă de proiecție realistă”

Publicat

guvernul bolojan a aprobat rectificarea bugetară. ministrul finanțelor: ”aduce bugetul

Guvernul Bolojan a aprobat rectificarea bugetară, miercuri după-amiază, într-o şedinţă extraordinară. Este prima rectificare a bugetului de stat pe anul 2025.

Rectificarea bugetară adoptată miercuri aduce într-o zonă de proiecție realistă bugetul de stat, ținta de deficit inclusă este de 8,4%, iar Produsul Intern Brut avut în vedere este de 1.902 miliarde lei, a anunțat, la briefingul de la finalul ședinței de Guvern, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

”Rectificarea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Camera de Comerț și Industrie a României: Cifra de afaceri a celor mai performante companii din țară depășește 287 miliarde euro

Publicat

camera de comerț și industrie a româniei: cifra de afaceri

Peste 13.000 de companii clasate pe primele 10 poziții în Topul Național al Firmelor 2025 au înregistrat o cifră de afaceri cumulată de peste 287 miliarde euro, în creștere cu 6% față de anul anterior, a anunțat Camera de Comerț și Industrie a României (CCIR).

Companiile activează în industrie, servicii, comerț, turism, cercetare-dezvoltare și high-tech, agricultură-silvicultură-pescuit și construcții.

Potrivit unui comunicat remis miercuri AGERPRES, CCIR a finalizat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Nouă creştere la imobiliare. 3.150 de euro/mp în Cluj. Vin alte creşteri

Publicat

blocuri 6 scaled.jpg






Preţurile la imobiliare cresc în continuare în ţară, în special în Cluj-Napoca, oraş care are în prezent cel mai ridicat preţ pe metrul pătrat din ţară la apartamente.

3150 de euro/mp preţul mediu în Cluj-Napoca

Un studiu realizat de Imobiliare.ro și de compania de cercetare a pieței Unlock Market Research relevă faptul că în Cluj-Napoca, preţul metrului pătrat la apartamente a crescut cu 9% în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ministrul Energiei: România plăteşte pe anumite intervale cel mai scump curent din Europa. Vindem cu un leu și cumpărăm cu 2.500

Publicat

ministrul energiei: românia plăteşte pe anumite intervale cel mai scump

România plăteşte, pe anumite intervale orare, cel mai scump curent electric din Europa, a spus ministrul Energiei, Bogdan Ivan.

El a exemplificat spunând că, în ultima săptămână, în medie, România plăteşte 145 de euro pe megawatt-oră, în timp ce media Franţei este de 61 de euro.

El a adăugat că România vinde megawatt-ul în Ungaria cu un leu şi are intervale de timp, între orele 18-22, când importă megawatt-ul cu 1.000 de lei, 2.000 de lei şi chiar 2.500 de lei.

”Eu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe