Connect with us

ACTUALITATE

Țara de lângă noi care se îndreaptă spre cea mai mare inflaţie din Europa

Publicat

euro bani alba24 1000x600.jpg

Inflaţia în Ungaria a ajuns la 22,5% în noiembrie, marcând un nou maxim al ultimilor douăzeci de ani.

Alimentele şi energia au generat cele mai mari creşteri, în timp ce analiştii avertizează că recenta eliminare a plafonului de preţ al carburanţilor ar putea accelera inflaţia în lunile următoare.

Preţurile de consum au crescut cu o rată record de 1,8% din octombrie.

Preţurile alimentelor, care au crescut cel mai rapid, au crescut cu 43,8%, dar unele articole au crescut de peste două ori, costul de achiziţie a ouălor crescând cu 102,9%.

Potrivit lui Péter Kiss, director de investiţii la Amundi Fund Management, eliminarea plafonului pentru benzină, marţi, va creşte inflaţia cu încă 2,5% în decembrie şi ianuarie împreună.

Creşterea preţurilor ameninţă mijloacele de subzistenţă ale multor persoane, organizaţiile caritabile raportând că, recent, muncitorii s-au alăturat persoanelor fără adăpost şi pensionarilor la distribuţiile de alimente.

Inflaţia din Ungaria este în prezent a patra cea mai mare din Europa, fiind depăşită doar de statele baltice, dar este posibil ca anul viitor să ocupe primul loc în UE, a avertizat recent guvernatorul Băncii Naţionale a Ungariei, György Matolcsy. Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rata şomajului înregistrat în evidentele AJOFM Botoşani în luna mai 2025

Publicat

rata şomajului înregistrat în evidenţele ajofm botoșani în luna februarie 2025

Publicitate

La sfârşitul lunii mai 2025, în evidenţele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Botoşani (AJOFM Botoșani), erau înregistraţi 4.160 şomeri (din care 1.825 femei), rata şomajului fiind de 3,78% în scădere uşoară faţă de luna aprilie cu 0,22 pp.

Din totalul de 4.160 persoane înregistrate în evidenţele AJOFM Botoşani, 758 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 3.402 erau şomeri neindemnizaţi. în ceea ce priveşte mediul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cadrele medicale care activează în privat în timpul programului de la stat riscă să fie concediate, măsură din programul

Publicat

ati covid alba iulia e1635963339304 1000x600.webp.webp

Publicitate

Concedierea personalul medical care lucrează la privat, în timpul programului de la stat, este o măsură din programul de Guvernare al Guvernului Bolojan, la capitolul Sănătate.

Potrivit documentului, printre prioritățile pentru sănătate se numără creșterea performanței spitalelor, creșterea bazei de plătitori CASS, plata în funcție de performanță pentru medici și multe altele.

Nu este clar cum vor fi aplicate, în condițiile în care…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani a fost plasat sub COD GALBEN de ploi

Publicat

cod galben meteo alerta 3.jpg

Publicitate

Atenție, Cod galben de ploi!

 

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis o atenționare tip cod galben de instabilitate atmosferică accentuată pentru județul Botoșani valabilă, de vineri, de la 08:00, până sâmbătă, la ora 02:00.

 

În intervalul menționat se vor semnala, local, intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 60…70 km/h, averse torențiale care vor acumula 20…25 l/mp, iar pe arii restrânse vor depăși 40 l/mp,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO: La un pas de tragedie! Accident în municipiul Botoșani! O mașină a intrat în gardul unei case și a avariat o conductă de gaz

Publicat

video: la un pas de tragedie! accident în municipiul botoșani!

Publicitate

Intervenție pentru înlăturarea pericolului de explozie în municipiul Botoșani

 

Pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani au fost solicitați să intervină, în urmă cu puțin timp, pe strada I.C. Brătianu, în municipiul Botoșani, acolo unde un autoturism a părăsit partea carosabilă, a intrat într-o gospodărie și a avariat o conductă de gaze.

 

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani, cu o autospecială…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe