EVENIMENT
Tarom și Wizz Air prelungesc suspendarea zborurile din România către 9 ţări vest-europene. Vezi până când
Companiile aeriene Wizz Air și Tarom au anunțat că zborurile pe care urmau să le opereze către mai multe destinații europene sunt suspendate până în 16 iunie, inclusiv. Pasagerii afectați pot alege rambursarea banilor
Această decizie a fost luată ca urmare a extinderii restricțiilor de călătorie existente, introduse de autoritățile române.
Astfel, zborurile spre Austria, Belgia, Elveția, Franța, Germania, Italia, Spania, Olanda și Marea Britanie vor rămâne suspendate până pe 16 iunie inclusiv.
Potrivit boardingpass.ro, pasagerii vor putea zbura în continuare din România către țări precum Cehia, Danemarca, Norvegia, Suedia, Portugalia.
Pasagerii cu rezervări afectate de suspendarea zborurilor vor fi informați automat prin e-mail dacă au rezervat direct pe wizzair.com sau prin aplicația pentru mobil. Clienții vor primi automat în contul de client WIZZ 120% din valoarea achitată pentru călătorie, sumă care poate fi folosită în următoarele 24 de luni pentru achiziția de produse și servicii Wizz Air.
Pasagerii pot alege rambursarea banilor – care va dura mai mult – și vor fi informați despre pașii necesari pentru un transfer bancar sau transferul către un card bancar printr-un e-mail separat. În acest caz, clienții vor putea primi doar 100% din suma achitată inițial. Pasagerii care și-au făcut rezervările prin intermediul agențiilor de turism – inclusiv agențiile de turism online – trebuie să ia legătura cu agenția de unde și-au cumpărat biletele.
Wizz Air își cere scuze pentru inconvenientele pe care le pot produce aceste restricții de călătorie clienților și îi asigură că siguranța și binele pasagerilor și ale echipajului rămân principalele priorități ale companiei.
EVENIMENT
Sechestru pe Salina Turda: o parte din datoriile Primăriei Turda către STP Alba, preluate de un afacerist orădean
Un om de afaceri din Oradea a pus sechestru pe acțiunile societății ce administrează Salina Turda. Afaceristul este cunoscut pentru înființarea primei platforme de tranzacționare a monedei bitcoin din țară. Acesta a preluat o parte din datoriile Primăriei Turda către STP Alba.
Salina Turda are unic acționar Primăria Turda, iar Horea Tudor Vușcan are de recuperat peste 9 milioane lei de la administrația locală.
Prin executor judecătoresc, a fost pus sechestru pe acțiunile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Mândria Clujului. Sonia Fetoui, micuța artistă de 5 ani care uimește România cu vocea ei
La doar 5 ani, Sonia Fetoui din Cluj a demonstrat că pasiunea și talentul adevărat nu țin cont de vârstă. La Festivalul Național Lira, micuța a obținut locul I la categoria 4–5 ani, interpretând piesa „Ghiță” cu o naturalețe și o energie care au cucerit atât publicul, cât și juriul.
Roxana Fetoui, mama fetiței, povestește pentru Cluj24 că pasiunea pentru muzică a apărut încă de la 3 ani, când…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cinci rute aeriene noi din Timișoara către destinații de vacanță din Italia și Grecia, începând din 2026. Program și prețuri
Cinci rute aeriene noi din Timișoara: Compania aeriană AnimaWings a anunțat extinderea operațiunilor de pe Aeroportul Internațional „Traian Vuia” din Timișoara, prin introducerea a cinci noi rute către destinații turistice din Italia și Grecia, începând din 2026.
Noile conexiuni vor lega vestul țării de Atena, Olbia (Sardinia), Kefalonia, Salonic și Kavala, consolidând rolul Timișoarei ca hub regional pentru călătoriile de vacanță.
„Ne dorim ca Timișoara să devină…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Târgul de Crăciun din Aiud se deschide în 5 decembrie. Patinoar, standuri cu produse locale, spectacole
Târgul de Crăciun din Aiud se deschide în 5 decembrie. Primăria Aiud anunță că este amenajat patinoarul și vor fi standuri cu produse locale, spectacole și ateliere cu activități pentru copii.
Deschiderea oficială a Târgului de Crăciun la Aiud va fi în 5 decembrie, de la ora 17.00, în centrul municipiului.
Reprezentanții primăriei spun că este amenajat cel mai mare patinoar din Aiud de până acum.
Programul târgului include:
- „Atelierul lui Moș Crăciun” –…
Citește mai mult pe Alba24.ro


