Connect with us

ACTUALITATE

Temperaturi de sub minus 40 de grade Celsius în nordul Europei

Publicat

noaptea geroasă în tot județul harghita. la stația meteo joseni

Institutul suedez de meteorologie SMHI a anunțat că temperaturile din nordul Europei au coborât sub pragul de minus 40 de grade Celsius, marcând pentru prima dată acest nivel după anul 2021, conform informațiilor transmise de agenția DPA.

În unele regiuni din nordul Suediei, cum ar fi oraşul Umea situat în nord-estul ţării, temperaturile au atins cea mai scăzută valoare din ultimii 12 ani, a anunţat marţi SMHI.

Toate serviciile de trenuri de pasageri care circulă la nord de Umea au fost suspendate până joi din cauza riscurilor asociate vremii deosebit de rece, a relatat postul public de televiziune SVT.

Potrivit SMHI, un front atmosferic cu presiune ridicată aduce în prezent un aer extrem de rece în nord-estul Suediei şi în nordul Finlandei.

În Nikkaluokta, în apropiere de oraşul Kiruna din nordul Suediei, au fost înregistrate temperaturi de până la minus 41,6 grade Celsius.

Cele mai scăzute temperaturi din Suedia din acest secol au fost înregistrate în februarie 2001, când la Storbo a fost atinsă valoarea de minus 44 de grade Celsius.

Temperaturile au scăzut, de asemenea, în ţara vecină, Finlanda, unde temperaturile s-au menţinut la valori cuprinse între minus 20 şi minus 30 de grade Celsius, după cum a anunţat marţi institutul de meteorologie Ilmatieteen laitos.

În unele regiuni din centrul şi nordul Finlandei au fost prognozate temperaturi minime de până la minus 40 de grade Celsius în următoarele zile. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 7 decembrie 2025

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 7 decembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 7 decembrie 2025, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 7 decembrie 2025:

Loto 6/49: 21, 49, 13, 14, 38, 20

Loto 5/40: 23, 18, 10, 33, 16, 28

Joker: 37, 22, 21, 12, 29 + 10

Noroc: 4 8 9 7 5 4 9

Publicitate

Noroc Plus: 5 1 8 4 6 5

Super Noroc: 0 4 3 1 4 4


Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

„Bucuria Nașterii Domnului”, concertul de colinde care a însuflețit Casa Sindicatelor din Botoșani. PS Nichifor printre spectatori

Publicat

„bucuria nașterii domnului”, concertul de colinde care a însuflețit casa

Publicitate

Duminică, 7 decembrie, scena Casei de Cultură a Sindicatelor din Botoșani a răsunat de colinde, în cadrul tradiționalului concert dedicat Nașterii Mântuitorului Iisus Hristos. Evenimentul, organizat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, a reprezentat și în acest an un moment de referință pentru Protopopiatul Botoșani, reunind numeroși credincioși și iubitori ai tradițiilor.

Ediția din acest…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO Omagiu copleșitor: Zeci de preoți și peste două mii de oameni au participat la înmormântarea preotesei Maria Macuc

Publicat

video omagiu copleșitor: zeci de preoți și peste două mii

Publicitate

Comunitatea din Săveni a trăit duminică unul dintre cele mai emoționante și dureroase momente din ultimii ani, înmormântarea preotesei Maria Macuc, soția părintelui protopop de Săveni, Constantin Macuc, o figură luminoasă și profund respectată în întreg județul.

Slujba de înmormântare a fost oficiată de Preasfințitul Nichifor Botoșăneanul, care a condus un impresionant sobor de preoți veniți din toate zonele Botoșaniului. Alături zecile…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Andreea-Cristina Alecu-Gireadă zdrobește PNL la Mihai Eminescu și câștigă detașat alegerile locale 2025 pentru funcția de primar

Publicat

andreea cristina alecu gireadă zdrobește pnl la mihai eminescu și câștigă detașat

Publicitate

Andreea-Cristina Alecu-Gireadă, candidata PSD, câștigă detașat alegerile din comuna Mihai Eminescu și își zdrobește adversarii într-un scrutin în care a dominat de la început până la final. Potrivit datelor deocamdată neoficiale, centralizate din toate secțiile de votare, candidata PSD a obținut un scor uriaș, aproape dublu față de candidatul PNL.

Conform rezultatelor disponibile în acest moment, Andreea-Cristina Alecu-Gireadă a acumulat 1.330…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe