EVENIMENT
Temperaturi peste normal și precipitații puține până la începutul lui februarie. Prognoza meteo pe 4 săptămâni

Administrația Națională de Meteorologie a emis estimările meteorologice pentru intervalul 10 ianuarie 2022 – 07 februarie 2022.
Potrivit meteorologilor, până la începutul lunii februarie temperaturile se vor situa în general peste cele normale pentru acceastă perioadă. Și cantitățile de precipitații vor fi excedentare.
Vă prezentăm Estimările meteorologice pentru intervalul 10 ianuarie – 7 februarie 2022
Săptămâna 10.01.2022 – 17.01.2022
Cu excepția regiunilor vestice, valorile termice se vor situa peste cele specifice acestei perioade, cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în sudul țării.
Cantitățile de precipitații se vor situa în general în jurul celor normale pentru acest interval, dar cu posibilitatea unui excedent local în sud-vestul extrem al țării și a unui ușor deficit în nord-vest.
Săptămâna 17.01.2022 – 24.01.2022
Temperatura medie a aerului va avea valori în general apropiate de cele normale pentru această săptămână, posibil ușor mai ridicate în regiunile sudice, dar și mai coborâte în zonele montane.
Regimul pluviometric va fi apropiat de cel normal pentru această perioadă, în toate regiunile.
Săptămâna 24.01.2022 – 31.01.2022
Temperaturile medii vor fi în general apropiate de cele normale pentru acest interval, posibil ușor mai coborâte la munte.
Cantitățile de precipitații estimate pentru această perioadă vor fi deficitare în cea mai mare parte a țării.
Săptămâna 31.01.2022 – 07.02.2022
Mediile valorilor termice se vor situa în general în jurul celor specifice pentru această săptămână, posibil ușor mai ridicate, local, în regiunile extracarpatice.
Regimul pluviometric estimat pentru acest interval va avea o tendință ușor deficitară, în majoritatea regiunilor.
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
Oncos construiește un centru de vârstnici la Leghia. Proiectul, lăudat de membrii Comisiei de Urbanism a județului

Un centru rezidențial modern pentru vârstnici va fi construit în satul Leghia, comuna Aghireșu, în apropierea fostei tabere școlare. Proiectul a primit aviz favorabil din partea Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism (CTATU) a județului Cluj, în ședința de joi.
Proiectul a fost lăudat atât de arhitectul-șef al județului, Claudiu Salanță, cât și de președintele CJ Cluj, Alin Tișe, care a subliniat intenția instituției de a investi în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Mașina solară a studenților UTCN, gata de start. Prinde peste 100 km/h. Va participa la un concurs în Australia

Solis, mașina electrică, alimentată cu energie solară, construită de studenții UTCN, va participa, în luna august, la concursul Bridgestone World Solar Challenge în Australia. Vehiculul a fost prezentat, joi, la UTCN HUB, în fața conducerii universității și a sponsorilor.
Mașina studenților clujeni va străbate peste 3000 de km prin deșertul australian, startul urmând să fie dat în 24 august în orașul Darwin, din nord, iar linia de finish va fi în orașul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Crosul Inimilor Mari. Clujenii, invitați să alerge în sprijinul Centrului de Îngrijiri Paliative pentru copiii în suferință

Începutul verii aduce la Cluj un eveniment caritabil care sprijină finalizarea construirii primului Centru de Îngrijiri Paliative Pediatrice cu asistență gratuită și complexă din România.
Toți cei care doresc să ajute la finalizarea Centrului „Sfântul Hristofor”, care se construiește la Sânnicoară, sunt așteptați la Crosul Inimilor Mari sau pot să facă donații.
Clujenii, invitați să alerge în sprijinul Centrului de Îngrijiri Paliative pentru…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

La începutul săptămânii viitoare vom afla care va fi drumul României pentru următorii ani. În Uniunea Europeană și NATO. Sau întoarcerea spre anii ´80 și Rusia.
Noul președinte, oricare va fi el, se va confrunta cu mari probleme sociale dar și economice, în condițiile în care PIB-ul României a crescut anul trecut cu doar 0,8%, iar avansul în primul trimestru din acest an a fost de numai 0,2% față de perioada similară din 2024, conform datelor prezentate de INS….
Citește mai mult pe Cluj24.ro