EVENIMENT
Tenis: Simona Halep şi Bianca Andreescu s-au calificat la Turneul Campioanelor
Românca Simona Halep s-a calificat pentru a şasea oară consecutiv la Turneul Campioanelor, care reuneşte cele mai bune opt jucătoare de tenis ale anului, în timp ce sportiva canadiană de origine română Bianca Andreescu a reuşit să îşi asigure în premieră biletul pentru competiţia de la Shenzhen (China), din perioada 27 octombrie - 3 noiembrie, potrivit site-ului WTA.
Pentru Halep, care a cucerit anul acesta titlul la Wimbledon, va fi, însă, doar a cincea participare la WTA Finals, deoarece anul trecut nu a putut să participe la ultima ediţie găzduită de Singapore din cauza unei accidentări. În 2019, Halep a mai jucat finale la Doha şi Madrid.
În 2014, la prima sa participare la Turneul Campioanelor, românca a jucat finala, contra americancei Serena Williams.
"Este o mare onoare să mă calific la Shiseido WTA Finals Shenzhen. Este întotdeauna un obiectiv pentru mine în fiecare sezon să mă calific şi sunt emoţionată că voi juca la ediţia din acest an. Am mai fost la Shenzhen până acum şi aştept cu nerăbdare să revin în faţa fanilor de acolo", a declarat Halep.
Bianca Andreescu a cucerit titlul la US Open, trofeu care i-a încununat cel mai bun an din carieră, în care a ajuns din afara top 100 până pe locul 5 în lume, câştigând şi titluri la Indian Wells şi Toronto.
Anterior s-au calificat la simplu australianca Ashleigh Barty, liderul mondial şi campioana de la Roland Garros, precum şi Karolina Pliskova (Cehia).
Şi perechea canadiano-chineză Gabriela Dabrowski/Xu Yifan şi-a asigurat prezenţa la turneul dotat cu premii totale de 14 milioane de dolari. Celelalte trei perechi calificate sunt Barbora Strycova (Cehia)/Su-Wei Hsieh (Taiwan), Elise Mertens (Belgia)/Arina Sabalenka (Belarus) şi Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa).
Andreescu, la 19 ani, este cea mai tânără jucătoare care se califică la Turneul Campioanelor de la daneza Caroline Wozniacki (19) în 2009. De asemenea, este a patra reprezentantă a Canadei care va juca la WTA Finals, după Eugenie Bouchard în 2014, Helen Kelesi, 1988-89, şi Carling Bassett-Seguso, 1984-85.
AGERPRES
EVENIMENT
Clujul riscă să devină cel mai scump aeroport din țară pentru parcări. GOTO Parking majorează tarifele
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca riscă să devină cel mai scump aeroport din România pentru parcări, depășind tradiționalele aeroporturi din București, Iași sau Timișoara atunci când vine vorba de costurile pe termen lung.
Clujul devine cel mai scump aeroport din țară pentru parcări
Comparativ, la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, o zi de parcare costă 100 de lei,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: CSM Unirea a semnat contractul cu noul antrenor, Dragoș Militaru. Cine este acesta și ce legătură a avut cu clubul în trecut
CSM Unirea a semnat contractul cu noul antrenor Dragoș Militaru. Clubul a publicat câteva imagini, în care acesta apare alături de directorul CSM Unirea Alba Iulia, Radu Urcan, și directorul sportiv, Dan Iordăchescu. Contractul este valabil până în 2027.
Dragoș Militaru preia echipa din mers, după despărțirea de Alexandru Pelici. Plecarea lui Pelici ridică semne de întrebare, în condițiile în care reprezentanții Primăriei Alba Iulia, principalul susținător financiar al...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Ludovic Orban: ”Forța Dreptei ar putea fuziona cu PNL. Am avut o discuție cu Ilie Bolojan”
Președintele Partidului Forța Dreptei, Ludovic Orban, a anunțat că în 2026 formațiunea ar putea fuziona cu PNL: Am avut o discuție cu Ilie Bolojan.
Întrebat, la RFI, dacă se va întoarce în PNL, Ludovic Orban a răspuns: „Ca să mă întorc eu în partid, e nevoie de un proces de fuziune, de comasare prin absorbție, prin care PNL să absoarbă Forța Dreptei.
La ora actuală, am avut o discuție cu președintele Partidului Național Liberal, cu Ilie Bolojan, în această...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cluj-Napoca, într-o nouă eră fiscală. Impozite mai mari la locuințe, taxe auto schimbate și parcări mai scumpe în 2026
Clujenii trebuie să se pregătească pentru un an 2026 în care vor plăti mai mulți bani la bugetul local.
Noile niveluri ale taxelor și impozitelor locale, adaptate unor modificări legislative naționale care schimbă fundamental modul de calcul, urmează să fie aprobate în ultima ședință a Consiliului Local din acest an, programată pentru 23 decembrie.
Impozitul pe locuințe, evaluare mai aproape de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro


