EVENIMENT
Teribil accident pe un drum forestier din Prahova. Un tânăr de 16 ani a murit, prins sub autoturismul cu care s-a răsturnat
Un tânăr de 16 ani și-a pierdut viața, în noaptea de joi spre vineri, într-un accident produs în zona Tabla Buții din județul Prahova. Tânărul a fost strivit de autoturismul cu care s-a răsturnat pe drumul forestier.
Potrivit IPJ Prahova, accidentul s-a produs în jurul orei 1.00, în zona Tabla Buții.
Polițiștii Secției rurale nr.11 Drajna ajunși la fața locului au constatat că un autoturism s-a răsturnat pe drumul forestier care face legatura între Tabla Buții și comuna Cerașu.
La volanul autoturisumului se afla un tânăr de 16 ani, iar pasager în autoturism încă un tânăr tot 16 ani, ambii din comuna Cerașu. Cei doi se întorceau de la monumentul Eroilor de la Tabla Buții.
Conducătorul autoturismului a fost prins sub autoturism.
Echipajele de salvare ajunse la fața locului nu au mai putut face nimic pentru tânăr, fiind declarat decesul.
Pasagerul a fost transportat la spital.
Politiștii efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.
EVENIMENT
Amenzi de peste 1,3 milioane de lei și 55 de muncitori „la negru” depistați de ITM pe șantierele din Cluj
În perioada martie–decembrie 2025, Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a desfășurat o amplă campanie de control în domeniul construcțiilor, parte a Programului de acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2025, verificând modul în care angajatorii respectă legislația privind contractele individuale de muncă și normele minime de securitate și sănătate în muncă. Rezultatele au scos la iveală nereguli grave,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO. Protest al studenților la Cluj. „Bursele înapoi, jos austeritatea”. Mulți se confruntă cu dificultăți financiare
Sudenții clujeni sunt din nou în stradă să ceară bursele înapoi. Foarte mulți tineri care studiază la Cluj au mari dificultăți financiare după ce busrele s-au micșorat, iar unii nu le mai primesc.
Tinerii nu sunt de acord cu austeritatea în educație și cer demisia ministrului Daniel David, clujean și el.
Marș până la Prefectura Cluj
Studenții au început protestul la în fața Facultății de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Caz de lepră, confirmat la Cluj-Napoca și alte trei suspiciuni. Toate la femei din Asia, angajate ca maseuze la un SPA
Ministerul Sănătății a confirmat astăzi un caz de lepră (boala Hansen) la Cluj-Napoca. Alte trei cazuri sunt în curs de evaluare clinică și microbiologică.
Toate cele patru persoane sunt femei, originare din Asia, angajate ca maseuze la un salon SPA din oraș. Autoritățile sanitare au luat măsuri de urgență pentru limitarea oricărui risc. Ultimul caz de lepră în România s-a înregistrat în 1981.
Cazuri…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Primăria Cluj-Napoca scoate la concurs 45 de posturi pentru noul Cămin pentru Vârstnici „Sfântul Vasile cel Mare”
Primăria municipiului Cluj-Napoca, prin Direcția de Asistență Socială și Medicală (DASM), deschide o amplă campanie de recrutare pentru 45 de posturi necesare funcționării viitorului Cămin pentru Persoane Vârstnice „Sfântul Vasile cel Mare”.
Perioada de depunere a dosarelor este 8–19 decembrie, iar toate detaliile despre condițiile de participare sunt disponibile online.
Concurs pentru ocuparea a 45 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




