EVENIMENT
Termoenergetica, după ce un copil a căzut într-o groapă cu apă fierbinte: resursele sunt limitate
Reprezentanții Termoenergetica susțin că resursele companiei sunt limitate și avertizează că din cauza stării de degradare a conductelor, în Capitală există multe zone cu probleme. Reacția apare după ce un copil a căzut într-o groapă săpată pentru a repara o conductă de apă caldă.
Incidentul s-a produs pe strada Hrisovului nr. 32 din Sectorul 1. Potrivit Termoenergetica, incidentul a avut loc într-un spațiu verde, situat între blocuri, unde, din cauza fisurării unei conducte, apa caldă a iesit la suprafață.
Ulterior, zona a fost împrejmuită cu bandă inscripționată și plasă de protecție.
Reprezentanții companiei spun că au resurse limitate și avertizează că probleme asemănătoare sunt și în alte zone ale Capitalei.
„Compania Termoenergetica depune toate eforturile ca astfel de evenimente nedorite să nu mai aibă loc. Din cauza stării de degradare a conductelor, în Capitală există multe zone cu probleme similare. Vă precizăm faptul că angajații Companiei Termoenergetica intervin zilnic pentru remedierea avariilor, însă resursele companiei sunt limitate și nu pot acoperi toate problemele cu care ne confruntăm. Menționăm că pierderile din conducte sunt la un nivel de aproximativ 2000 de tone de apă fierbinte pe oră și din această cauză pot fi locuri similare și în alte zone din București”, anunță reprezentanții Termoenergetica.
Luni seara, Direcția Generală de Poliţie a Municipiului București - Secția 5 Poliție a fost sesizată că un copil a căzut într-o groapă săpată pentru a permite accesul la o conductă de apă caldă.
Copilul a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale, având arsuri la un picior.
Secția 5 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, a început cercetări pentru vătămare corporală din culpă. MEDIAFAX
EVENIMENT
Programul Centrelor de Relații cu Utilizatorii DEER în zilele de sărbătoare legală – 25 și 26 Decembrie 2025
Distribuție Energie Electrică Romania – DEER aduce la cunoștința utilizatorilor săi că în datele de 25 și 26 Decembrie 2025, declarate zile de sărbătoare legală cu caracter nelucrător potrivit Legii nr. 52/2023, Centrele de Relații cu Utilizatorii nu vor desfășura activități cu publicul.
Activitatea acestor centre va fi reluată luni, 29 decembrie 2025, conform programului obișnuit de funcționare al...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. ”O bucurie de Crăciun”, campanie din Cluj pentru 60 de copii din centre de plasament din Sălaj
Există în România copii care nu cunosc gustul copilăriei, care au înlocuit râsetele cu suspinele și jucăriile cu griji mult prea mari pentru vârsta lor. Sunt copii care, de Crăciun, nu visează la daruri, ci la o îmbrățișare sau la un moment de liniște.
Printre planuri de vacanță, liste de cumpărături, bagaje pline de bunătăți, există oameni care au găsit răgazul de a se îndrepta și spre copiii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Doi minori, implicați într-un caz grav de violență împotriva unui coleg la un liceu din Cluj. Au fost puși sub control judiciar
Un minor de 15 ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii Secției 2 Poliție Cluj-Napoca, fiind cercetat pentru mai multe infracțiuni comise asupra unui coleg de școală, printre care lovire sau alte violențe, amenințare, furt și tentativă la tâlhărie.
Acesta, dar și un alt elev au fost puși sub control judiciar.
Agresiuni repetate între colegi de clasă
Potrivit cercetărilor, la data de 25...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Polițiștii din Alba în misiune specială: Au vizitat-o de Crăciun, pe Ștefania, o tânără din Alba care are un vis mare în viață
Ștefania o fetiță în vârstă de zece ani din Alba a avut parte de o vizită specială. Mai exact a fost vizitată de polițiștii din Alba care au avut asupra lor mai multe daruri, cu ocazia Crăciunului.
Motivul pentru care Ștefania a fost vizitată de oamenii legii a fost povestit de reprezentanții IPJ Alba, într-un comunicat de presă.
Reprezentanții IPJ Alba au precizat că ”polițiștii din cadrul Postului de Poliție Mirăslău, împreună cu cei ai Compartimentului de...
Citește mai mult pe Alba24.ro
