Connect with us

EVENIMENT

The Times: România își sporește capacitatea de apărare împotriva Rusiei

Publicat

România va cheltui 2,5 miliarde de euro pentru modernizarea unei baze militare de la Marea Neagră, pentru a contracara prezența insidioasă a Rusiei în regiune, scrie cotidianul britanic The Times.

Baza aeriană Mihail Kogălniceanu, situată la aproape 200 km distanţă de Bucureşti, va fi adusă la standardele NATO, potrivit unor documente. Va putea găzdui până la 10.000 de soldaţi şi va putea primi avioanele F35 ale NATO.

Va include un „mini-oraş” pentru militari care va fi prevăzut şi cu grădiniţe, cluburi sportive şi un spital.

Baza este deja un centru al activităţii sporite a alianţei în Marea Neagră, care a devenit un teatru crucial al tensiunilor dintre Rusia şi Occident. De la anexarea Crimeii de la Ucraina, în 2014, Moscova şi-a consolidat prezenţa navală şi a folosit baza de mare adâncime de la Sevastopol pentru a lansa misiuni în Siria. De asemenea, a încercat să perturbe navigaţia prin confiscarea a trei nave de război ucrainene în Strâmtoarea Kerci, în noiembrie anul trecut, scrie ziarul britanic, citat de Rador.

România şi Bulgaria, foşti sateliţi sovietici de pe malul Mării Negre, au aderat la NATO şi UE după prăbuşirea Uniunii Sovietice. Ele au solicitat alianţei să-şi întărească forţele din zonă drept răspuns.

Aproximativ 500 de militari americani au fost trimişi în februarie anul trecut la baza care mai găzduieşte şi un escadron de aparate Typhoon ale RAF. Din aprilie anul trecut, aceste avioane au fost trimise în repetate rânduri să intercepteze aparate de zbor ruseşti. România conduce un exerciţiu anual al NATO în Marea Neagră.

Georgia, un alt stat cu deschidere la Marea Neagră alarmat de ambiţiile Rusiei, nu este membru NATO dar a aderat la exerciţiile militare alături de alianţă. Jens Stoltenberg, secretarul general al NATO, a spus că alianţa se „pregăteşte” pentru integrarea Georgiei, în timpul vizitei pe care a făcut-o în această ţară care este amplasată pe coasta estică a mării, în martie anul acesta.

Şi Ucraina ia parte la exerciţiile NATO din regiune şi şi-a intensificat angajamentele alături de alianţă din 2014.

sursa: romania.europalibera.org

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

16-17 august: Tradiții culturale la Mogoș, eveniment dedicat etnologului Ovidiu Bîrlea. Spectacol folcloric și obiceiuri. Program

Publicat

16 17 august: tradiții culturale la mogoș, eveniment dedicat etnologului ovidiu

În weekend-ul 16-17 august, la Mogoș este organizat un eveniment dedicate patrimoniului etnografic și spiritual al Munților Apuseni. ”Ovidiu Bîrlea – Tradiții culturale la Mogoș” aduce în atenție obiceiurile locale.

Programul este gândit ca o îmbinare între tradiție, spiritualitate, folclor autentic și evocare culturală, oferind publicului o experiență completă, transmit organizatorii.

”Evenimentul este un omagiu adus marelui etnolog și folclorist Ovidiu Bîrlea, fiu…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Fără apă 24 de ore în Gilău și alte localități din județul Cluj. Avarii anunțate de Compania de Apă Someș

Publicat

robinet e1746251223505.jpg






Compania de Apă Someș anunță că întrerupe, de duminică până luni, 24 de ore, furnizarea apei potabile în vederea efectuării unor lucrări de remediere avarii la rețeaua publică de alimentare cu apă, care necesită intervenție imediată.

Astfel, întreruperea  furnizării apei are loc pe str. Republicii – parțial și în zona Motel Gilău din comuna Gilău de duminică dimineață de la ora 7 până luni la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Zilele Medievale ale Bălgradului, la Alba Iulia: Jonglerii cu foc și concert de muzică renascentistă. PROGRAMUL zilei de duminică

Publicat

zilele medievale ale bălgradului, la alba iulia: jonglerii cu foc

Zilele Medievale ale Bălgradului continuă duminică, la Alba Iulia. În ultima zi a festivalului de artă medievală, albaiulienii și turiștii vor putea vedea, printre altele, un concert de muzică renascentistă și medievală, dansuri medievale și un spectacol de jonglerii cu foc. 

Accesul publicului este liber la toate evenimentele din program, în limita spațiilor de desfășurare.

Zilele Medievale ale Bălgradului – festival de artă medievală – este un proiect cultural dedicat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dan Petrescu, despre duelul CFR Cluj – Universitatea Craiova: Dacă putem să scoatem o victorie ar fi fantastic

Publicat

petrescu e1754159210959.jpg






Andrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, susține că trebuie să găsească soluții pentru meciul cu Universitatea Craiova, numai că acestea sunt ”puține”, din cauza accidentărilor și jucătorilor care nu au jucat la nivelul la care se aștepta.

”Trebuie să jucăm cu cât mai mulți jucători care au jucat de data asta. Trebuie să ne gândim și să nu-i accidentăm. Problema cu accidentările, transferurile…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe