Connect with us

EVENIMENT

Ţigări de contrabandă de peste 252.000 lei, confiscate la frontiera cu Republica Moldova

Publicat

Poliţiştii de frontieră din Botoşani au confiscat peste 20.800 de pachete cu ţigări de contrabandă, în valoare de peste 252.000 de lei, ce urmau să ajungă pe piaţa neagră din România, se arată într-un comunicat de presă transmis, marţi, de Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Botoşani.

Potrivit sursei citate, poliţiştii de frontieră au făcut, luni seară, două capturi de ţigări introduse ilegal în România, însă fără a-i prinde pe contrabandişti.

Prima dintre capturi a fost făcută luni seară pe raza localităţii de frontieră Dămideni din judeţul Botoşani, după ce poliţiştii de frontieră au interceptat mai multe persoane care se aflau la malul râului Prut şi care încercau să transporte colete voluminoase. Poliţiştii de frontieră au folosit armamentul din dotare în încercarea de a prinde contrabandiştii.

"La vederea poliţiştilor de frontieră, profitând de condiţiile meteo nefavorabile, persoanele au abandonat coletele şi au fugit, reuşind să treacă înot râul Prut în Republica Moldova. Drept urmare, pentru reţinerea persoanelor s-a folosit armamentul din dotare, fiind executate mai multe focuri de avertisment în plan vertical, cu respectarea prevederilor legale", se arată în comunicat.

La inventarierea bunurilor, a rezultat cantitatea de 9.478 de pachete cu ţigări, în valoare de 114.680 de lei.

De asemenea, luni seară, poliţiştii de frontieră au observat, cu ajutorul aparaturii de vedere pe timp de noapte, pe raza localităţii de frontieră Mitoc, mai multe persoane care descărcau colete voluminoase dintr-o barcă, cu care au trecut din Republica Moldova în România.

Poliţiştii de frontieră au acţionat pentru reţinerea persoanelor, însă, la vederea oamenilor legii, profitând de condiţiile meteo nefavorabile şi de întuneric, persoanele au abandonat coletele şi au fugit în vegetaţia din zonă.

La inventarierea coletelor, a rezultat cantitatea de 11.390 de pachete cu ţigări, în valoare de 137.825 de lei, cantitate ce a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor.

"În cel mai scurt timp, pe baza relaţiilor de cooperare, s-a luat măsura informării autorităţilor din Republica Moldova despre cele două evenimente, în vederea cercetării în comun a acestora. În ambele cazuri, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de contrabandă şi trecere frauduloasă a frontierei de stat, în vederea depistării şi identificării persoanelor implicate, la finalizare urmând a fi luate măsurile legale ce se impun", se mai precizează în comunicat. AGRPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Micile artiste din trupa ”Glamour” din Cluj-Napoca urcă pe scena „Românii au talent”, la PRO TV

Publicat

whatsapp image 2026 02 12 at 08.11.22 e1770887525301.jpeg






Micile artiste din trupa ”Glamour” din Cluj-Napoca vor urca, vineri, de la ora 20,30, pe scena emisiunii ”Românii au talent”, difuzată la PRO TV.

Trupa este formată din patru fetițe talentate – Chloe Hozan, Natalia Vlad, Irina Dărăban și Iulia Șeulean – care au doar 6 anișori, dar demonstrează deja o prezență scenică impresionantă. Dezinvolte, expresive și pline de energie, ele sunt mici artiste...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vremea de weekend în Alba, 13 - 15 februarie: Se răcește din nou. Prognoza meteo pe zile și localități

Publicat

vremea de weekend în alba, 13 15 februarie: se

Vremea de weekend în Alba, 13 - 15 februarie: Se răcește din nou. Prognoza meteo pe zile și localități. Finalul săptămânii aduce în județul Alba o vreme schimbătoare. Dacă la început de weekend vom avea parte de temperaturi peste media perioadei, în ultima zi a săptămânii se va răci accentuat. Sunt anunțate și precipitații, mai ales în zonele montane.

Vineri, 13 februarie: vremea va fi în general predominant norosă în majoritatea localităților din județ. Temperaturile...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

UPDATE: ACCIDENT pe Autostrada A10, în zona Teiuș. Trei mașini implicate, trei persoane rănite. Trafic blocat

Publicat

incendiu la o locuință din ceru băcăinți. intervin pompierii din

Un accident rutier s-a produs joi seara, în jurul orei 18:50, pe Autostrada A10, înainte de Teiuș. Din primele informații, în evenimentul rutier au fost implicate trei autoturisme.

Update, ora 19:10 - Potrivit ISU Alba, forțele de intervenție au ajuns la locul producerii evenimentului.

În accidentul rutier sunt implicate trei autoturisme din care au rezultat trei persoane cu traumatisme minore, care sunt asistate medical la locul accidentului.

Update, ora 19:00 - Potrivit IPJ Alba,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

PNL Cluj acuză USR că vrea să facă anchete: După ce nu au reușit să numere trei zile libere, se visează procurori

Publicat

consiliul local cluj napoca.jpg






PNL Cluj susține că, într-o nouă demonstrație de confuzie instituțională, USR anunță că dorește să preia atribuții care țin de organele de cercetare penală, iar după ce s-a încurcat în propriile propuneri administrative, partidul pare decis să reinventeze și Codul de procedură penală.
”Este, trebuie recunoscut, o performanță rară: să ai atât de mulți juriști în partid și să nu cunoști un lucru...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe