EVENIMENT
Timiș: Deţinut evadat din punctul de lucru exterior, căutat de poliţie

Poliția este în căutarea unui deținut în vârstă de 25 de ani, care execută o pedeapsă de doi ani pentru furt calificat și era angajat la Dietrich Honold, un loc de muncă situat în municipiul Timișoara. Individul a părăsit neautorizat locul de muncă și se află în prezent în fugă.
Purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Timişoara, Ramona Bană, a declarat, marţi, că dispariţia evadatului Sava Tiberiu Flavius a fost semnalată după miezul nopţii de luni spre marţi.
UPDATE ORA 13.05 Deţinutul Sava Tiberiu Flavius, care a părăsit, marţi, punctul de lucru exterior Penitenciarului Timişoara, unde ispăşea o condamnare de doi ani pentru furt calificat, a fost identificat şi capturat pe raza localităţii Remetea Mare.
Echipa care l-a depistat a fost formată din poliţişti de penitenciare, angajaţi ai Penitenciarului Timişoara în colaborare cu angajaţii din structurile de apărare naţională.
Purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Timişoara, Ramona Bană, a anunţat că în legătură cu fapta săvârşită a fost sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara, întrucât aceasta este asimilată infracţiunii de evadare.
De asemenea, pentru deţinut se va declanşa procedura disciplinară şi, în funcţie de rezultatele acesteia, se vor dispune măsurile legale.
Având în vedere că fapta săvârşită este asimilată evadării, care se pedepseşte cu închisoare de la şase luni la trei ani.
Știrea inițială
În vederea capturării deţinutului, au fost dispuse măsuri specifice, respectiv blocarea căilor de acces pe posibilele direcţii de deplasare, alarmarea personalului, trimiterea de echipe de căutare formate din personalul unităţii, precum şi cooperarea cu Inspectoratul de Poliţie al Judeţului Timiş, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Timiş, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră.
Părăsirea fără autorizare a locului de deţinere este asimilată infracţiunii de evadare şi se pedepseşte cu închisoare de la şase luni la trei ani.
Pentru orice informaţie cu privire la persoana în cauză, se poate apela numărul unic de urgenţă 112 sau Penitenciarul Timişoara, la numărul de telefon: 0256/200030, 0752.090.228. Agerpres

Duminică seară, câțiva clujeni s-au adunat în Piața Unirii pentru a sărbători victoria lui Nicușor Dan în alegerile prezidențiale.
Îmbrăcați în tricouri cu numele candidatului independent, participanții au fluturat steaguri tricolore și ale Uniunii Europene, exprimându-și bucuria.
Un element inedit al sărbătorii a fost prezența unui scaun gol, decorat cu un afiș cu numele lui George Simion, o trimitere ironică la absența acestuia din dezbaterile electorale…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Duminică noapte, George Simion l-a felicitat pe Nicușor Dan pentru victoria în alegerile prezidențiale, într-un mesaj video publicat pe pagina sa de Facebook. Prin acest gest, liderul AUR și-a recunoscut oficial înfrângerea în cursa pentru Cotroceni.
„Aș vrea să-l felicit pe contracandidatul meu, Nicușor Dan, a câștigat alegerile. A fost voința poporului român. Vreau să mulțumesc celor peste 5 milioane de români care și-au pus încrederea în mine. Nu îi voi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Rezultate FINALE în județul Cluj. Nicușor Dan a câștigat detașat turul al doilea al alegerilor prezidențiale

Nicușor Dan a obținut o victorie categorică în județul Cluj în turul al doilea al alegerilor prezidențiale, potrivit rezultatelor finale publicate duminică noapte.
Candidatul independent a fost votat de 298.313 alegători, reprezentând 70,16% din totalul voturilor exprimate în județ. Contracandidatul său, George Simion, candidatul susținut de AUR, a fost votat de 126.885 de persoane, adunând 29,84% din voturi.
Cel mai clar scor s-a înregistrat în municipiul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nicușor Dan, primul discurs din funcția de președinte al României, în fața a mii de oameni: E victoria voastră

Nicușor Dan a susținut primul discurs după ce a câștigat alegerile prezidențiale.
Dan a ținut discursul în fața a mii de oameni care sunt în stradă la București și care au scandat, pe lângă numele președintelui, și “Europa”. S-a scandat și “Rusia, nu uita, România nu-i a ta”
Nicușor Dan, primul discurs din funcția de președinte al României, în fața a mii de oameni: E victoria voastră
Nicușor Dan este președintele României, și a mulțumit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro