Connect with us

ACTUALITATE

TIMIŞ: USR este în negocieri avansate cu PLUS, afirmă senatorul Nicu Fălcoi

Publicat

Senatorul USR de Timiş, Nicu Fălcoi, a declarat, vineri, că formaţiunea din care face parte este în negocieri foarte avansate cu partidul PLUS al fostului premier Dacian Cioloş pentru a merge într-o alianţă pe listă comună la alegerile europarlamentare.

"Negocierile sunt încă în curs, nu sunt încă încheiate, dar sperăm ca în cel mai scurt timp să se încheie cu un acord, astfel încât să creăm o forţă capabilă să câştige alegerile în România şi să creăm alternativa necesară la partidele vechi, care ne-au arătat în cei 29 de ani de ce sunt în stare", a precizat Nicu Fălcoi, într-o conferinţă de presă.

Parlamentarul a reamintit că s-au împlinit doi ani de la Ordonanţa nr 13/2017, care a scos românii în stradă şi care, în opinia sa, a bulversat România ultimilor doi ani.

"Actuala majoritate guvernamentală nu a făcut altceva în aceşti doi ani decât să ne ţină cuplaţi la viaţa interlopă din România, să ne ţină ocupaţi doar cu încercările lor de a-şi bate joc de justiţia din România, de a şi-o subordona şi de a-i scăpa pe toţi cei care ne-au furat în ultimii aproape 30 de ani", a afirmat senatorul.

Potrivit acestuia, problemele economice ale ţării, care trebuiau să fie pe primul plan, au trecut în plan secund, pentru că, după numeroasele "pomeni electorale şi atâtea legi făcute pe genunchi (de PSD+ALDE - n.r.) în privinţa salarizării unitare şi a pensiilor care au făcut mai mult haos decât bine în societatea românească", acum le este foarte greu să mai găsească bani ca să susţină toate promisiunile făcute.

Totodată, senatorul s-a declarat îngrijorat de proiectul de buget afişat pe site-ul Ministerul Finanţelor, întrucât "avem şi anul acesta sub 5% alocaţi dezvoltării", bani care, în opinia sa, la prima rectificare bugetară probabil vor fi şi mai puţini.

"În ultimul timp, din cauza lipsei banilor, PSD a lansat un atac furibund asupra BNR, ei dau vina pe alţii, pe corporaţii, pe BNR. Ar fi culmea să ne trezim cu un condamnat penal la opt ani de închisoare în prima instanţă, pe post de guvernator al BNR. Pentru că sunt zvonuri că acest lucru şi l-ar dori domnul Vâlcov - să ajungă guvernatorul BNR", a explicat Nicu Fălcoi. AGERPRES / (A - autor: Otilia Halunga, editor: Irina Poenaru, editor online: Ady Ivaşcu)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Măsuri de ordine publică pentru meciul de fotbal dintre F.C. Botoșani și Metaloglobus București

Publicat

măsuri de ordine publică pentru meciul de fotbal dintre f.c.

Publicitate

Duminică, 8 februarie 2026, începând cu ora 17:00, pe Stadionul Municipal din Botoșani, se va disputa partida de fotbal dintre echipele F.C. Botoșani și Metaloglobus București , meci contând pentru etapa 26 a sezonului regulat 2025–2026 al Superligii României.

Pentru desfășurarea în condiții de siguranță a evenimentului sportiv, Gruparea de Jandarmi Mobilă „Alexandru cel Bun” Bacău și Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani vor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Furt de arbori în Lozna și Vârful Câmpului: Polițiștii au pus în aplicare mandate de percheziție

Publicat

furt de arbori în lozna și vârful câmpului: polițiștii au

Publicitate

Sâmbătă, polițiștii din Mihăileni au pus în aplicare două mandate de percheziție domiciliară , în localitățile Lozna și Vârful Câmpului, la două persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt de material lemnos .

În urma probatoriului administrat, s-a stabilit faptul că, în perioada 27 ianuarie – 02 februarie 2026, cei doi au sustras un număr de 12 arbori de diferite specii, cauzând un prejudiciu în valoare de 2.000 de lei .

La...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Nu i-a plăcut măsura controlului judiciar. Femeie de 43 de ani, arestată pentru 30 de zile

Publicat

nu i a plăcut măsura controlului judiciar. femeie de 43 de

Publicitate

Vineri, instanța de judecată și-a însușit propunerea organelor judiciare și a dispus înlocuirea măsurii preventive a controlului judiciar cu arestul preventiv, pentru o perioadă de 30 de zile, în cazul unei femei de 43 de ani, din municipiul Botoșani, cercetată sub aspectul comiterii infracțiunii de furt.

 Din verificările efectuate de polițiști, a reieși faptul că aceasta ar fi încălcat cu rea credință obligațiile impuse prin măsura...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Regulamentul de bloc. Documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari

Publicat

regulamentul de bloc. documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari

Publicitate

Regulamentul de bloc, denumit și regulamentul condominiului, este un document esențial pentru buna conviețuire în imobilele cu mai mulți proprietari. Acesta stabilește regulile de folosire a părților comune, precum și normele de conduită și bună vecinătate care trebuie respectate de toți cei care locuiesc sau tranzitează clădirea, informează alba24.ro.

Potrivit legislației în vigoare, toate asociațiile de proprietari au obligația de a adopta un...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe