EVENIMENT
Tinerii fermieri pot beneficia de 50 de hectare de teren concesionate din proprietatea statului
Guvernul a aprobat o hotărâre de guvern care permite acordarea unei facilităţi pentru tinerii fermieri de a beneficia de o suprafaţă de până la 50 de hectare prin Agenţia Domeniilor Statului.
„Este vorba de proiectul de hotărâre de guvern pentru modificarea normelor de aplicare la legea privind funcţionarea Agenţiei Domeniilor Statului.
Este un act normativ care permite realizarea unuia dintre programele incluse în Planul Naţional de Investiţii şi Relansare Economică al Guvernului condus de domnul prim-ministru Ludovic Orban, respectiv completarea programului de instalare a tinerilor fermieri, pe lângă subvenţiile acordate din fonduri europene, acordarea facilităţii acestor tineri fermieri de a beneficia de o suprafaţă de până la 50 de hectare, concesionată din proprietatea statului, aflate în proprietatea statului prin Agenţia Domeniilor Statului.
După adoptarea acestui proiect de hotărâre de guvern, practic, Ministerul Agriculturii va putea implementa programul de instalare a tinerilor fermieri cu teren concesionat de la stat de până la 50 de hectare „, a explicat Ionel Dancă. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO: Autostrada Sibiu-Pitești. Au început operațiunile de dinamitare pentru construirea tunelului Robești, segment Boița-Cornetu
Autostrada Sibiu-Pitești. Au început operațiunile de dinamitare pentru construirea tunelului Robești, pe secțiunea 2 Boița-Cornetu, a anunțat șeful CNAIR, Cristian Pistol.
Aceste operațiuni se vor desfășura zilnic, până la finalizarea străpungerii zonelor cu stâncă dură de pe traseul acestui tunel în lungime de 900 m, potrivit sursei citate.
În paralel, Asocierea de constructori turci (Mapa-Cengiz) va executa și alte tipuri de lucrări la cele două galerii, 24 de ore din…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
31 octombrie: Alba Folk – „Poezie pe muzică”, ediția a II-a, la Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia
Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia, cu sprijinul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, organizează vineri, 31 octombrie, de la ora 18:30, evenimentul Alba Folk „Poezie pe muzică” – ediția a II-a.
Scopul evenimentului este să reunească tineri reprezentanți ai genului, artiști albaiulieni recunoscuți la nivel național și un invitat special care a făcut istorie în muzica folk.
Anul acesta, cei prezenți vor avea ocazia să îi vadă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Străzi închise temporar în Tăuți, comuna Florești. Restricții de circulație timp de patru zile
Strada Hăgău și un tronson din Stejarului vor fi închise între 28 și 31 octombrie pentru lucrări la canalizare, anunță Primăria Florești.
În perioada aminitită, în intervalul orar 9.00 – 17.00, strada Hăgău din satul Tăuți va fi închisă total circulației rutiere.
Riveranii, acces la proprietăți, în limita posibilităților
Măsura este necesară pentru executarea lucrărilor de ridicare la…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Sfârșit cald de octombrie: vremea se încălzește și mai mult. Ploi în mai multe regiuni, în noiembrie. Prognoza pe regiuni
Sfârșit cald de octombrie: În primele două zile valorile termice diurne se vor situa în jurul normelor multianuale specifice perioadei, astfel vor fi în medie în jurul a 14 grade, urmând să crească treptat până spre medii de 22 de grade în data de 31 octombrie.
Din 1 noiembrie regimul termic diurn va scădea treptat de la o zi la alta, astfel că mediile se vor situa între 17 și 21 grade.
Până în data de 29 octombrie temperaturile nocturne vor fi treptat în scădere de la…
Citește mai mult pe Alba24.ro

