Connect with us

EVENIMENT

TIR ce transporta pietriș, răsturnat pe DJ 709 în județul Arad, la Șiria. Traficul a fost reluat după trei ore

Publicat

Traficul rutier pe DJ 709, în judeţul Arad, a fost oprit aproximativ trei ore, luni, după ce un TIR încărcat cu pietriş s-a răsturnat, în zona localității Șiria.

Reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad au declarat că traficul a fost reluat în jurul orei 12.30, iar în cele aproape trei ore în care circulaţia nu a fost posibilă s-a intervenit cu o macara pentru ridicarea TIR-ului şi mutarea în afara părţii carosabile. De asemenea, firma care are contract cu Consiliul Judeţean pentru întreţinerea drumului a ridicat tonele de pietriş care au ajuns pe partea carosabilă.

Incidentul a avut loc în jurul orei 9.30, când un şofer care a preluat pietriş de la o bază din judeţ, pentru a-l transporta pe un şantier, a pierdut controlul volanului şi s-a răsturnat în apropiere de localitatea Şiria, pe cel mai circulat drum judeţean din Arad.

„Pe DJ 709 s-a răsturnat un autotren încărcat cu pietriş. Traficul este blocat complet, fiind deviat pe rute ocolitoare. Conducătorul auto, un cetăţean maghiar de 47 de ani, a pierdut controlul asupra direcţiei de deplasare şi s-a răsturnat pe carosabil”, a precizat, luni dimineaţă, purtătorul de cuvânt al IPJ Arad, Claudia Iuga, care a mai spus că incidentul nu s-a soldat cu răniţi.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Cod portocaliu şi galben de inundaţii pe râuri din 22 de bazine hidrografice, până luni. Arieșul, Mureșul și Târnava sunt vizate

Publicat

avertizare cod portocaliu și cod galben de inundații în alba

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o avertizare Cod portocaliu şi Cod galben de inundaţii pe râuri din 22 de bazine hidrografice, aflate pe raza a 28 de judeţe, valabilă până luni seara.

Potrivit hidrologilor, sunt vizate bazinele hidrografice: Vişeu, Iza, Tur, Someş, Crasna, Crişul Repede, Crişul Negru, Crişul Alb, Mureş, Bega, Timiş, Bârzava, Moraviţa, Caraş, Nera, Cerna, Jiu, Olt, Argeş, Ialomiţa, Siret şi Prut, transmite…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Accident rutier la ieșirea din Alba Iulia, în zona Ambient. Intervin pompierii, poliția și un echipaj medical

Publicat

incendiu la cugir. focul a cuprins o locuință. pompierii intervin

Accident rutier la ieșirea din Alba Iulia: Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit, duminică, pe strada A.I. Cuza din municipiu, în zona Ambient, pentru acordarea de prim-ajutor și asigurarea măsurilor specifice în urma unui accident rutier.

În eveniment au fost implicate două autoturisme. Din primele informații, nici o persoană nu a rămas încarcerată, au transmis pompierii.

La fața locului au fost alocate o autospecială de stingere cu apă și spumă (ASAS) și un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Incendiu la o stivă de baloți de paie, la Mănărade. Au intervenit pompierii din Blaj

Publicat

foto: incendiu la o stivă de baloți de paie, la

Stația de pompieri Blaj a intervenit, duminică, în localitatea Mănărade, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o stivă de baloți de paie.

La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă (ASAS) și un echipaj de prim-ajutor (EPA).

Intervenția au acționat pentru localizarea și lichidarea focului, astfel încât flăcările să nu se extindă.

ISU Alba urmează să stabilească împrejurările în care a izbucnit incendiul.


Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șofer de autocamion din Zlatna, prins băut la volan, la Șard. Ce alcoolemie avea

Publicat

Șofer de autocamion din zlatna, prins băut la volan, la

Polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au oprit sâmbătă seară, un autocamion condus de un bărbat în vârstă de 55 de ani, din Zlatna.

Autocamionul se deplasa pe DN 74, pe raza localității Șard. Imediat după ce a fost oprit, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,71 mg/litru alcool pur în aerul expirat.

El a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Foto: Arhivă





Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe