EVENIMENT
Tot mai aproape de vaccinul „salvator”: Vaccinul Pfizer, eficient 95%, fără efecte adverse

Compania americană Pfizer Inc. a anunţat miercuri că rezultatele finale ale testelor clinice de fază a treia pentru vaccinul său împotriva COVID-19, dezvoltat împreună cu compania germană BioNTech, relevă o eficacitate de 95%, iar în zilele următoare va înainta autorităţilor americane de reglementare în sectorul sanitar o cerere pentru autorizarea acestui vaccin în regim de urgenţă, potrivit agenţiilor Reuters şi EFE.
Rezultatele analizei finale a datelor privind eficacitatea vin la o săptămână după ce Pfizer-BioNTech anunţaseră o eficacitate a vaccinului de circa 90%.
Conform ultimei evaluări a datelor studiului clinic din faza a treia, la care au participat peste 43.000 de voluntari, au fost identificate 170 de cazuri de COVID-19, dintre care 162 în grupul placebo şi 8 în grupul celor cărora li s-a administrat vaccinul.
Acest vaccin, care trebuie depozitat la temperaturi de cel puţin minus 70 de grade Celsius, este administrat în două doze, cu a doua doză la 28 de zile distanţă de prima. Dintre cei 43.661 de voluntari participanţi la studiul clinic, 41.135 au primit a doua doză pe 13 noiembrie.
”Eficacitatea a fost constantă în funcţie de vârstă, gen, rasă şi etnie”, afirmă Pfizer într-un comunicat, în care subliniază că ”eficacitatea observată la adulţii în vârstă de peste 65 de ani a fost de peste 94%”.
Compania farmaceutică mai notează că vaccinul a fost bine tolerat, singurele efecte secundare mai importante acuzate fiind oboseala, în 3,8% din cazuri, şi durerile de cap, în 2% din cazuri.
Atât Pfizer, cât şi BioNTech vor trimite în zilele următoarele datele studiului clinic agenţiilor de reglementare americană şi europeană, respectiv Agenţia pentru Medicamente şi Alimente a SUA (FAA) şi Agenţia Europeană pentru Medicamente (EMA).
Cele două companii speră să producă până la sfârşitul acestui an circa 50 de milioane de doze de vaccin şi circa 1,3 miliarde de doze până la sfârşitul anului viitor.
Comisia Europeană a anunţat miercurea trecută că a încheiat cu companiile farmaceutice Pfizer şi BioNTech un contract pentru achiziţia a 300 de milioane de doze de vaccin împotriva COVID-19. Conform acordului negociat de Comisia Europeană în numele celor 27 de state membre ale UE, acestea vor putea cumpăra 200 de milioane de doze, cu o opţiune de încă 100 de milioane.
Directorul general al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, a descris anunţul Pfizer-BioNTech drept o ”veste extraordinară”, dar a avertizat că necesitatea de a depozita acest vaccin la temperaturi extrem de scăzute ar putea complica programele de vaccinare.Agerpres
EVENIMENT
VIDEO. Rută alternativă la traficul aglomerat din Dej. Consiliul Județean asfaltează drumul Câțcău – Vad

Consiliul Județean Cluj a demarat lucrările de asfaltare pe drumul comunal DC 177 (DN 1C) Câțcău – Vad (DJ 109E), după ce acesta a fost recent preluat în administrarea instituției.
Lucrările de întreținere continuă cu așternerea covorului asfaltic, în timp ce pe restul sectorului de drum se execută stratul suport de balast stabilizat.
Alin Tișe: Va fi un drum foarte util
La finalul lucrărilor, tronsonul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Anchetă la Aeroportul Cluj cu privire la manipularea neglijentă a bagajelor. Alin Tișe: Aceste atitudini nu pot fi tolerate

Președintele Consiliului Județean Cluj a solicitat, în această dimineață, directorului Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, David Ciceo, declanșarea unei anchete urgente privind modul în care sunt manipulate bagajele călătorilor.
Acesta a cerut luarea de măsuri legale și contractuale ferme pentru a pune capăt unor practici considerate total inadecvate și nejustificate, după ce în spațiul public…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șantaj, amenințări și ordin de protecție încălcat. Un clujean reținut și arestat pentru 30 de zile

Un bărbat de 33 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de șantaj și încălcarea unui ordin de protecție.
Potrivit IPJ Cluj, în perioada martie – iunie 2024, bărbatul ar fi exercitat presiuni psihologice asupra victimei prin mesaje online ce conțineau amenințări, inclusiv cu violență fizică, dar și cu divulgarea unor materiale compromițătoare. Scopul acestora ar fi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Miercurea aceasta, urma să se încheie ședința de politică monetară a Rezervei Federale americane. Deciziile luate vor avea un efect major asupra mediului economic mondial.
Piața anticipa o reducere cu sfert de punct procentual a dobânzilor, care se situează din decembrie trecut la 4,25 – 4,50%, măsură care a contribuit la deprecierea semnificativă a dolarului american.
ANALIZĂ. Radu Georgescu: Dolarul se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro