Connect with us

ACTUALITATE

Tot mai multe proteste în China. Oamenii au cerut demisia președintelui Xi Jinping

Publicat

china steag sursa foto pixabay.com
fotografie cu caracter ilustrativ

Protestele față de restricțiile COVID par să fie tot mai multe în China, iar sute de oameni au cerut demisia președintelui Xi Jinping, conform BBC.

Mișcările de protest au izbucnit în urma unui incendiu care a ucis 10 persoane într-un bloc din orașul Urumqi. Protestatarii susțin că restricțiile COVID au provocat tragedia deoarece oamenii nu au putut ieși la timp din clădire.

Autoritățile au negat acuzațiile, dar în mod surprinzător au prezentat scuze publice și au promis pedepsirea celor vinovați.

În orașul Shanghai, videoclipuri postate pe rețelele de socializare de jurnaliști străini arată mii de oameni care ies în stradă pentru a-și aminti de victime și pentru a protesta față de restricțiile COVID.

Unii oameni au fost văzuți aprinzând lumânări și depunând flori pentru victimele incendiului de la Urumqi.

Sute de persoane au fost auzite cerând demisia președintelui Xi Jinping și a Partidului Comunist.

Astfel de revendicări sunt rare în China, unde orice critică la adresa guvernului și a președintelui poate duce la sancțiuni dure.

Tot mai multe proteste în China. Injurii la adresa polițiștilor

Au fost și protestatari care au strigat injurii la adresa polițiștilor mobilizați în număr mare pe străzi.

Un protestatar a declarat pentru agenția de presă Associated Press că unul dintre prietenii săi a fost bătut de poliție, în timp ce alți doi au fost stropiti cu spray cu piper.

Deși situația era calmă duminică dimineață, în zonă au rămas numeroși polițiști și agenți fără uniformă.

În alte părți, în mai multe universități chineze, au apărut fotografii și videoclipuri cu studenți care protestau sâmbătă seara.

Cea mai mare adunare a părut să fie la Universitatea de Comunicații din Nanjing.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: „Pădurea de Crăciun”, un proiect care a unit comunitatea botoșăneană

Publicat

foto: „pădurea de crăciun”, un proiect care a unit comunitatea

Publicitate

Primăria Municipiului Botoșani anunță finalizarea proiectului „Pădurea de Crăciun”, o inițiativă dedicată educației, responsabilității față de mediu și spiritului comunitar, care a reunit numeroase instituții de învățământ, alături de alte instituții și parteneri locali.

În cadrul proiectului, copiii au participat activ la ecologizarea unor zone și la plantarea brăduților, gesturi simbolice care depășesc momentul prezent și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Circulația rutieră s-a deschis pe tronsonul de 50 de kilometri dintre Focșani și Adjud al Autostrăzii A7

Publicat

Încă 50 de kilometri din autostrada moldovei ar putea fi

Publicitate

Cei 50 de kilometri ai tronsonului dintre Focșani Nord și Adjud al Autostrăzii A7 au fost dați în circulație marți, după finalizarea completă a lucrărilor la partea carosabilă, au anunțat reprezentanții CNAIR.

‘Astăzi am dat drumul la cei 50 kilometri dintre Focșani Nord și Adjud. Stadiul lucrării este de 100% al părții carosabile. Urmează ca în următoarele trei luni de zile să finalizăm și spațiile de servicii, care sunt în curs de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dosar penal pentru un tânăr de 20 de ani din Adășeni, depistat la volan cu toate că nu are permis

Publicat

control judiciar pentru un tânăr din trușești prins beat, fără

Publicitate

Luni, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 9 Vlăsinești au oprit pentru control, pe drumul public, din comuna Mitoc, un autoturism condus de către un tânăr, de 20 de ani, din comuna Adășeni.

 

În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

 

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ministerul Sănătății lansează noi măsuri de prevenție: Trei programe naționale pentru combaterea bolilor grave

Publicat

ministerul sănătății lansează noi măsuri de prevenție: trei programe naționale

Publicitate

Ministerul Sănătății propune noi măsuri pentru prevenția bolilor grave. Într-un proiect de hotărâre de guvern sunt detaliate trei noi trei programe naționale de sănătate publică, scrie alba24.ro.

”Prevenția trebuie să ajungă la oameni din timp, nu să fie invocată doar când boala este deja instalată și posibilitățile de intervenție sunt limitate”, precizează ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

Măsuri de prevenție a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe