EVENIMENT
Trafic blocat pe DN 73A în județul Brașov, din cauza copacilor căzuți pe șosea

Traficul este blocat miercuri la amiază, pe DN 73A în Brașov. Mai mulți copaci au căzut pe drum.
Din primele date, traficul rutier este blocat pe DN 73A la km 32+700 între localitățile Poiana Mărului și Zărnești, unde din cauza vântului, un mai mulți copaci au căzut și blochează ambele sensuri de mers.
Mai mulți copaci au fost doborâți de vânt.
Drumarii intervin pentru înlăturarea copacilor.
sursa foto: Info Trafic România
EVENIMENT
Focuri de armă trase de polițiști în Feleacu. Au fost amenințați cu cuțitul de un bărbat arestat apoi pentru ultraj

Polițiștii din Feleacu au tras focuri de armă pentru a-l opri pe un bărbat care i-a amenințat cu cuțitul, acesta fiind arestat ulterior pentru ultraj.
Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca arată că în 28 mai procurorii s-au sesizat din oficiu cu privire la infracţiunile de ultraj.
”În data de 27 mai, în jurul orei 23:00, inculpatul P.F. a amenințat cu un cuțit doi agenți de poliție aflați în exercitarea atribuţiilor de serviciu, și anume activitatea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Un incendiu de vegetație a izbucnit joi după-amiaza în localitatea Câlnic.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Sebeș intervine pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată în localitatea Câlnic.
Pompierii intervin cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.
De asemenea, pentru stingerea incendiului intervine SVSU Câlnic.
foto: arhivă
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cumulul de contracte de muncă în instituțiile publice, companiile de stat și regiile autonome va fi interzis. Proiect la Senat

Un proiect de lege depus de liberali în Parlament interzice cumulul de contracte de muncă în instituțiile publice, companiile de stat și regiile autonome în măsura în care acestea depășesc împreună 12 ore lucrate pe zi. Măsura vine în contextul în care mulți bugetari lucrează, cel puțin teoretic, la mai multe instituții, depășind numărul legal de ore de muncă pe zi, care este de 12 ore.
Inițiativa depusă vizează reducerea risipei bugetare, prevenirea contractelor…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Magazin Kaufland propus pe Calea Baciului, respins în Comisia de Urbanism. Proiectul „sugrumă” traficul deja infernal din zonă

Proiect unui magazin Kaufland și a unui ansamblu rezidențial pe Calea Baciului nr. 101 a fost respins, joi, 6 iunie, în cadrul ședinței Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului și Urbanism (CTATU) din Cluj-Napoca.
Propunerea a fost prezentată doar în faza de studiu de oportunitate, însă nu a primit avizul arhitectului-șef al municipiului, Daniel Pop, urmând să fie revizuit și readus în dezbatere într-o ședință viitoare.
Proiectul prevede construirea un…
Citește mai mult pe Cluj24.ro