Connect with us

EVENIMENT

Tragedie într-o localitate din Mureș: un copil a decedat. O altă fetiță și o femeie au fost rănite, după ce un copac a căzut peste ele, smuls de vânt

Publicat

arhiva foto

Tragedie în comuna Lunca Bradului, zona Valea Ilvei din județul Mureș. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața, după ce un copac a căzut peste ea, smuls de vânt. De asemenea, o femeie și o altă fetiță au fost rănite.

Incidentul s-a ppetrecut  în comuna Lunca Bradului, zona Valea Ilvei din județul Mureș.

UPDATE: Potrivit IPJ Mureș, polițiștii Secției de Poliție Rurală nr.7 Deda au fost sesizați cu privire la faptul că, pe Valea Ilvei, un copac a căzut peste doi copii, unul dintre aceștia fiind în stare de inconștiență.

O echipă de cercetare din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Mureș s-a deplasat la fața locului, pentru stabilirea situației de fapt.

”Din primele cercetări a reieșit că un copac ar fi căzut peste două minore, de 5 și 6 ani, care se aflau într-un cort, împreună cu familia, pe un teren situat în zona Văii Ilvei.

Echipajul medical aflat la fața locului le-a acordat celor două minore îngrijiri medicale de specialitate, însă, din nefericire, față de minora de 6 ani, a fost declarat decesul”, precizează reprezentații IPJ Mureș.

În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal, iar cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.

Potrivit ISU Mureș, la fața locului au intervenit pompierii militari de la Punctul de Lucru Deda, Salvamont Mureș, SMURD Deda și două ambulanțe SAJ.

Din primele informații, copacul a căzut, smuls de vânt, peste două fetițe și o femeie.

”Fetița de aproximativ 5 ani a suferit leziuni incompatibile cu viața. O femeie de aproximativ 34 de ani, cu fractură la umăr, a fost preluată de ambulanța SAJ. Cealaltă fetiță, de aproximativ 6 ani, cu traumatism cranio-cerebral și de șold, conștientă, a fost preluată de ambulanta SMURD”, au mai precizat reprezentanții ISU Mureș.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Peste 1.000 de candidați și-au testat cunoștințele la Simularea concursului de admitere la UMF „Iuliu Hațieganu”

Publicat

dsc09663 enhanced nr.jpg

Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca a organizat în data de 17 mai cea de-a XVI-a ediţie a Simulării concursului de admitere. La testare au participat 1.052 de candidați din întreaga țară, care au avut ocazia să se familiarizeze cu atmosfera de concurs și să-și testeze nivelul de pregătire al cunoștințelor, în condiții similare celor din ziua examenului de admitere propriu-zis, care va avea loc în luna iulie.

Programele de studii…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

”Sfinții de gheață” din calendarul romano-catolic. Vin ”Orbanul” și ”Medardul”. Frig și ploi în luna mai în Transilvania.

Publicat

ploi torentiale furtuna cluj scaled e1717054624347.jpg

Tradiția ”sfinților de gheață”, pentru că este o poveste din popor, cum se spune, este recunoscută și în alte țări, în special din vestul Europei, precum Germania sau  Austria. Este caracterizată de frig, ploi și, mai ales de posibilitatea producerii de îngheț la sol. Așa că, majoritatea locuitorilor din Transilvania au auzit de ”sfinții de gheață”. Mai mult, este și o perioadă care împarte semănatul de primăvară în două pentru că unele plante nu…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 35.000 de vizitatori au intrat în “Universul lui Salvador Dali”. Clujul, cel mai mic oraș care a expus faimoasa colecție

Publicat

dali3 1.jpg

Cea mai importantă expoziție de artă care a ajuns la Cluj-Napoca, Universul lui Salvador Dali, s-a încheiat în 18 mai, după o prelungire de 18 zile față de data stabilită inițial.

Peste 35.000 de plătitori de bilete s-au bucurat, la Cluj, de operele lui Dali. Câteva mii au trecut pragul expoziției și cu ocazua Nopții Muzeelor.

Clujul, cel mai mic oraș în care a fost expusă colecția

Proiectul expoziționa ”Universul lui Salvador Dali” a reprezentat, pentru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Vreme instabilă la Cluj. Temperaturi sub normal și ploi frecvente până la începutul lunii iunie

Publicat

ploaie pixabay e1652171851788.jpg

Vreme mai rece decât în mod obișnuit pentru această perioadă a anului la Cluj, arată meteorologii, care au făcut o estimare pentru următoarele două săptămâni, respectiv pentru perioada 19 mai – 1 iunie 2025.

De asemenea, nu scăpăm de ploi până la finalul lunii.

Vreme instabilă la Cluj. Temperaturi sub normal

Astfel, potrivit estimărilor meteorologilor, la începutul intervalului, valorile termice maxime vor fi cuprinse între 14 și 18 grade Celsius, în timp…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe