Connect with us

ACTUALITATE

Transportul aerian de pasageri, în scădere cu 76,2% în primul trimestru

Publicat

Transportul aerian de pasageri a scăzut, în primul trimestru din 2021, cu 76,2%, de la 3.851.100 pasageri la 916.500, din cauza pandemiei de SARS-CoV-2, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică.

Cele mai mari ponderi în ceea ce priveşte transportul de pasageri s-au înregistrat pe aeroporturile Henri Coandă-Bucureşti, cu 328.100 pasageri îmbarcaţi şi 293.400 pasageri debarcaţi, Avram Iancu-Cluj-Napoca cu 56.300 pasageri îmbarcaţi şi 50.500 pasageri debarcaţi, Aeroportul Internaţional Iaşi, cu 25.000 pasageri îmbarcaţi şi 20.6000 debarcaţi, şi Traian Vuia-Timişoara, cu 21.600 pasageri îmbarcaţi şi 19.700 debarcaţi.

În transportul internaţional de pasageri, primele zece aeroporturi de origine (de unde au provenit pasagerii debarcaţi în România), stabilite după numărul pasagerilor în curse regulate, sunt Londra Luton – 40.666 de pasageri, Istanbul Internaţional – 21.336 de pasageri, Frankfurt-Main – 16.716 pasageri, Dubai -14.532 de pasageri, Amsterdam-Schipol – 13.892 de pasageri, Dortmund – 12.382 de pasageri, Madrid-Barajas – 11.513 pasageri, Paris-Charles de Gaulle – 11.234 de pasageri, Milano-Bergamo – 10.676 de pasageri, Paris Beauvais – 9.583 de pasageri.

În ceea ce priveşte îmbarcările, cei mai mulţi pasageri în curse regulate s-au îmbarcat pentru Londra Luton – 55.125, Istanbul Internaţional – 23.248, Amsterdam-Schipol – 20.759, Frankfurt-Main – 16.178, Dortmund – 14.815, Madrid-Barajas – 13.285, Paris-Charles de Gaulle – 12.794, Paris-Beauvais – 12.778, Milano-Bergamo – 12.663, Dubai – 12.593.

Principalele ţări (după aeroportul de origine) de unde au sosit pasagerii curselor aeriene regulate debarcaţi în România au fost Regatul Unit – 66.953 pasageri, Germania – 39.463 pasageri, Turcia – 27.735, Spania – 27.413, Franţa – 27.116, Italia – 25.491 pasageri, Ţările de Jos – 16.050, Emiratele Arabe Unite – 14.532 pasageri şi Belgia – 9.368 pasageri.

După ţara de destinaţie, cei mai mulţi pasageri în curse regulate s-au îmbarcat pentru Regatul Unit – 86.800 pasageri, Germania – 45.449 pasageri, Franţa – 34.323 pasageri, Spania – 32.363 pasageri, Italia – 32.034, Turcia – 28.833, Ţările de Jos – 25.177, Emiratele Arabe Unite – 12.680 pasageri şi Belgia – 12.632 pasageri.

În trafic intern, activitatea principalelor aeroporturi româneşti se prezintă astfel: Henri Coandă-Bucureşti a realizat 50% în numărul total de pasageri îmbarcaţi, Avram Iancu Cluj-Napoca 16,6%, Traian Vuia-Timişoara 14,6%. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bărbat de 51 de ani, din Leorda, dat jos de la volan pentru că a condus fără permis

Publicat

bărbat de 51 de ani, din leorda, dat jos de

Publicitate

Duminică, polițiștii din Dorohoi au oprit pentru control, în localitatea Brăești, un autoturism condus de către un bărbat, de 51 de ani, din comuna Leorda.

 

În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit faptul că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar autoturismul pe care îl conducea i-ar fi fost încredințat spre a fi condus, de fiica sa, de 20 de ani.

 

În cauză se continuă cercetările sub aspectul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare”, dezbătută și votată luni în plenul Parlamentului

Publicat

legea privind cooperarea polițienească internațională, promulgată

Publicitate

Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare” urmează să fie dezbătută și votată luni, în plenul reunit al Parlamentului, scrie alba24.ro.

Inițiativa parlamentară a fost prezentată, cu o săptămână în urmă, de senatorul Ninel Peia.

În moțiune se cere demisia ”Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, pe motiv că ”a demonstrat incapacitatea de a gestiona finanțele, sănătatea,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO Parohia „Sfântul Nicolae” din Mășcăteni: Glasuri de colind în perioada dintre Sfântul Nicolae și marea sărbătoare a Nașterii Domnului

Publicat

foto parohia „sfântul nicolae” din mășcăteni: glasuri de colind în

Publicitate

În perioada dintre sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae și cea a Nașterii Domnului, la Parohia „Sfântul Nicolae” din Mascăteni a avut loc un moment de colinde susținut de elevii Școlii Gimnaziale nr. 1 Albești. Activitatea s-a desfășurat sub coordonarea preotului paroh Constantin Alexandru Hurdubai și a reunit membri ai comunității locale.

Elevii au interpretat colinde tradiționale, marcând prin cântările lor apropierea Crăciunului și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Sfințit Mucenic Elefterie

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul sfințit mucenic elefterie

Publicitate

Acest sfânt a trăit în Roma, în anii domniei împăratului Adrian, între anii 117-138. Mama sa, văduva Antia a fost învățată să creadă în Hristos de către Sfântul Apostol Pavel. Antia l-a dus pe Sfântul Elefterie, pe când era încă un copil, la Anichit, episcopul Romei.

Acesta l-a trimis să învețe Sfânta Cart, iar la cincisprezece ani a fost hirotonit diacon, la optsprezece ani, preot, iar când era de douăzeci de ani a fost hirotonit episcop…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe