EVENIMENT
Transportul feroviar de călători trece la ora de iarnă

CFR Călători informează că, începând din 25 octombrie 2020, în activitatea de transport feroviar de pasageri se va trece la ora Europei Orientale, ora 4 AM devenind ora 3 AM, potrivit unui comunicat al operatorului feroviar, remis AGERPRES.
Potrivit CFR Călători, trecerea la ora de iarnă nu modifică mersul trenurilor în vigoare.
„În noaptea de 24/25 octombrie 2020, când ora 4 AM devine ora 3 AM, toate trenurile de călători care au ora de plecare din staţiile de formare după ora 4 AM vor pleca la orele din Mersul de tren în vigoare, respectând ora Europei Orientale. Trenurile de călători aflate în circulaţie după ora 4 AM, ora oficială de vară, vor opri în staţiile din parcurs stabilite, unde vor staţiona până la ora de plecare din orarul în vigoare după noua oră a Europei Orientale, iar trenurile care mai au de parcurs o distanţă scurtă până la staţia finală îşi vor continua mersul până la destinaţie”, au arătat reprezentanţii companiei.
Având în vedere că şi în ţările vecine trecerea de la ora de vară la ora Europei Orientale oficială se face în aceeaşi zi de 25 octombrie 2020, între staţiile de frontieră trenurile vor circula după orele din Mersul de tren în vigoare.
Totodată, purtarea măştii de protecţie la bordul trenurilor CFR Călatori este obligatorie pe toată durata călătoriei, precum şi în zonele de aşteptare a trenurilor – staţii de cale ferată, peroane, săli de aşteptare.
Societatea de Transport Feroviar de Călători CFR Călători SA este operatorul naţional feroviar de pasageri care efectuează transportul public de călători pe calea ferată. Agerpres
EVENIMENT
Bărbat din Alba, condamnat pentru trei copaci tăiați. Magistrații au dat o decizie după trei ani de la comiterea faptei

La trei ani de la momentul la care a tăiat trei copaci, dintr-o pădure Hopârta, un bărbat a fost condamnat pentru infracțiuni silivice. Decizia a fost dată de magistații Judecătoriei Aiud, în data de 11 septembrie 2025.
Prejudiciul cauzat de tăierea celor trei copaci a fost de 440.56 de lei.
Fapta s-a petrecut în urmă cu trei ani, în anul 2022. Atunci, în plină iarnă, în data de 16 decembrie 2022, la ora 18.00, a tăiat cu drubja trei arbori, salcâmi, dintr-o pădure de pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Emil Boc: „Nu am crezut că cineva ne poate sfida în așa hal”. 2.500 de lei amendă pentru deșeuri aruncate în plină stradă

Primarul Clujului, Emil Boc, a anunțat marți că două persoane au fost drastic amendate după ce au aruncat deșeuri din construcții pe stradă și pe trotuar.
Boc a avut și un avertisment pentru cei care încă mai aruncă deșeuri din construcții pe unde apucă: “Nu îndrăzniți, pentru că oriunde v-ați afla, vă prindem.”
Boc: N-am crezut că poate fi un gest de o asemenea nesimțire la Cluj
Emil…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Închisoare cu executare pentru un tânăr din Sebeș care a furat încasarile dintr-o sală de jocuri de noroc. Decizia instanței

Un tânăr din Sebeș și-a aflat pedeapsa pentru un furt pe care l-a comis în urmă cu mai mulți ani, într-o sală de jocuri din oraș. Deși fapta a fost una relativ minoră, tânărul nu a vrut să coopereze cu magistrații care s-au ocupat de cazul său. Drept urmare, pentru un furt dintr-o sală de jocuri de noroc, tânârul a fost condamnat la închisoare cu executare.
O primă decizie în acest caz a fost dată de magistrații Judecătoriei Sebeș în data de 12 septembrie 2025.
Citește mai mult pe Alba24.ro

Clubul Universitatea Cluj a anunțat marți decesul lui Aurel Stoica, fost jucător al echipei timp de cinci sezoane, între 1983 și 1988.
Aurel Stoica, care a evoluat și la Steaua București, s-a stins din viață la doar 66 de ani.
A murit Aurel Stoica
Aurel Stoica s-a născut pe 5 noiembrie 1958, la Târgu Mureș și a ajuns la „U” Cluj în 1983, devenind rapid unul dintre jucătorii apreciați. Fotbalistul a mai…
Citește mai mult pe Cluj24.ro