EVENIMENT
Trei biserici mai puțin cunoscute din Munții Apuseni. Picturi unice, peisaje superbe și mărturii ale credinței străbune
Trei biserici mai puțin cunoscute din Munții Apuseni: Cine vrea să facă o escapadă de weekend în zona Munților Apuseni pot opta pentru vizitarea unor biserici mai puțin cunoscute din această zonă.
Aceste obiective sunt recomandate de România Atractivă, o platformă dedicată promovării rutelor turistice și a numeroaselor obiective istorice, naturale și culturale din România.
Vezi și: Obiective și rute culturale din...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Trafic îngreunat în zona Vințu de Jos, din cauza viscolului. Intervin drumarii și polițiștii
Trafic îngreunat în zona Vințu de Jos, din cauza viscolului. Inspectoratul de Poliție Județean Alba informează că, din cauza condițiilor meteorologice nefavorabile, traficul rutier pe drumul județean DJ 107 C, se desfășoară pe un singur sens de circulație.
Restricția a fost impusă ca urmare a depunerilor de zăpadă pe partea carosabilă, provocate de viscol, care au îngreunat circulația autovehiculelor.
La fața locului intervin reprezentanții Secției de Drumuri Naționale,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mai mult de un sfert dintre tineri nu au de lucru. Rata șomajului la nivel național a ajuns la 6%
Mai mult de un sfert dintre tineri nu au de lucru, arată datele prezentate de INS. Rata şomajului în luna noiembrie 2025 a fost, în formă ajustată sezonier, de 6,0%, în creștere cu 0,1 puncte procentuale faţă de cea înregistrată în luna octombrie 2025, arată datele Institutului Național de Statistică. Cei mai afectați sunt tinerii cu vârsta de până la 24 de ani.
Rata șomajului la bărbați a fost cu 0,2 puncte procentuale mai mare decât la femei.
Numărul şomerilor...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Societatea CUPRU MIN S.A. organizează licitație deschisă pentru: explozivi minieri și sisteme de inițiere
EVENIMENT
Alertă alimentară în magazinele Profi din țară, inclusiv Cluj. Loturi de lapte praf, retrase din cauza unei toxine periculoase
O nouă alertă alimentară a fost emisă în România, după ce autoritățile și compania Nestlé au confirmat retragerea mai multor loturi de lapte praf pentru sugari.
Produsele sunt suspectate de contaminare cu cereulidă, o toxină produsă de bacteria Bacillus cereus, responsabilă de episoade acute de greață și vărsături.
ANSVSA a anunțat că inițiază o rechemare voluntară, ca măsură preventivă, după ce...
Citește mai mult pe Cluj24.ro

