EVENIMENT
Trei cetăţeni pakistanezi, obligaţi să părăsească România, după ce au fost depistaţi că munceau la negru, în Teleorman

Trei cetăţeni pakistanezi, depistaţi că munceau fără forme legale la o societate comercială din judeţ, vor trebui să părăsească teritoriul României în următoarele 30 de zile, fiindu-le revocat dreptul de şedere temporară, a informat, vineri, Biroul pentru Imigrări al Judeţului Teleorman.
Potrivit sursei citate, în urma unei acţiuni pentru prevenirea şi combaterea muncii nedeclarate a străinilor, desfăşurată de poliţiştii Biroului Imigrări al Judeţului Teleorman, în cooperare cu inspectori de muncă din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă, la o societate comercială din judeţ au fost depistaţi trei bărbaţi din Pakistan, cu vârste cuprinse între 19 şi 51 de ani, care munceau fără forme legale.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că cetăţenii străini au intrat legal în ţară. Aceştia, deşi obţinuseră dreptul de şedere temporară pe teritoriul României în scop de angajare ca lucrători permanenţi la o societate comercială, îşi desfăşurau activitatea, fără forme legale, la o altă firmă din judeţul Teleorman.
Celor trei bărbaţi le-a fost revocat dreptul de şedere temporară în România, pe numele lor fiind emise decizii de returnare prin care sunt obligaţi ca în termen de 30 de zile să părăsească ţara.
Biroul pentru Imigrări al Judeţului Teleorman a precizat că, la finalizarea verificărilor, faţă de reprezentanţii firmei se vor dispune măsurile legale conform prevederilor ordonanţei privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României. AGERPRES
EVENIMENT
Un bărbat de 75 de ani din Alba Iulia a provocat accident rutier, cu alcoolemie de 0,76 la volan. A fost reținut de polițiști

Un bărbat în vârstă de 75 de ani din Alba Iulia a fost reținut de polițiști, după ce a provocat un accident rutier. Aflat la volanul unui autoturism, a lovit mașina din fața sa. Testarea cu etilotestul a indicat 0,76 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a refuzat prelevarea de mostre biologice la spital.
Potrivit IPJ Alba, miercuri, 4 iunie, în jurul orei 22.40, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Două Coduri Galbene intră în vigoare, joi, în Cluj și în alte zone din țară, avertizează ANM. În timp ce în Banat și Oltenia termometrele vor arăta 36-37 de grade, în Carpați și vestul țării vor fi furtuni cu vijelii și grindină.
Joi între orele 12 – 21, în cea mai mare parte a țării se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, iar disconfortul termic va fi în creștere. Temperaturile maxime se vor încadra între 30 de grade…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Nicolae Stanciu, oficial la Genoa de la 1 iulie. Directorul clubului: ”Vine cu experiență și o etică de muncă excepțională”

Nicolae Stanciu va deveni oficial, începând cu 1 iulie 2025, jucătorul formației Genoa CFC, echipă din Serie A, marcând astfel prima sa experiență într-unul dintre cele cinci mari campionate ale Europei.
Mijlocașul de 32 de ani a evoluat în ultimele sezoane la Damac FC, în Arabia Saudită, iar în ultimele șase luni de contract a negociat discret cu echipa italiană.
Transferul a fost oficializat în această săptămână, chiar în timp ce Stanciu se află în cantonamentul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
„Astronomie în Batthyaneum”: După 150 de ani, observațiile cerului revin la biblioteca din Alba Iulia

După mai bine de 150 de ani, observațiile astronomice s-au întors în Batthyaneum, prin proiectul „Astronomie în Batthyaneum”, au anunțat joi reprezentanții instituției.
Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia este cunoscută în primul rând pentru valoarea sa istorică și culturală, dar are și o semnificativă componentă legată de astronomie, mai ales în contextul secolului al XVIII-lea și începutul secolului al XIX-lea.
Fondatorul ei, episcopul Ignác Batthyány…
Citește mai mult pe Alba24.ro