Connect with us

ACTUALITATE

Autorităţile sanitare norvegiene, îngrijorate de hemoragii cutanate la tineri după vaccinul cu AstraZeneca

Publicat

coronavirus

Autorităţile sanitare norvegiene şi-au exprimat îngrijorarea sâmbătă cu privire la cazuri de hemoragii cutanate la persoane relativ tinere cărora li s-a administrat o doză de vaccin AstraZeneca împotriva COVID-19, informează AFP.

Deşi nu s-a stabilit încă nicio legătură cu vaccinul, „acest lucru este grav şi poate fi un semn al scăderii numărului de trombocite”, a avertizat Institutul norvegian de Sănătate Publică, care suspendase deja vaccinul „ca măsură de precauţie” din cauza preocupărilor legate de formarea de cheaguri de sânge.

Institutul invită acum persoanele sub 50 de ani care prezintă simptome la mai mult de trei zile de la vaccinare să meargă la medic.

În plus, trei lucrători din domeniul sănătăţii au fost internaţi recent la spitalul universitar din Oslo pentru cheaguri de sânge după ce li s-a administrat vaccinul AstraZeneca. De asemenea, un deces a survenit ca urmare a unei hemoragii cerebrale.

Din nou, autorităţile sanitare din ţară nu au stabilit încă o legătură cu administrarea vaccinului AstraZeneca, dar investighează cazul.

Norvegia, ca şi Islanda sau Danemarca, a anunţat joi suspendarea injecţiilor cu vaccin AstraZeneca, invocând principiul „precauţiei” din cauza temerilor legate de formarea de cheaguri de sânge.

„Aşteptăm informaţii pentru a vedea dacă există o legătură cu vaccinarea”, a declarat un înalt reprezentant al Institutului Naţional de Sănătate Publică, Geir Bukholm, într-o conferinţă de presă.

Agenţia norvegiană pentru medicamente a mai spus sâmbătă că „examinează mai atent rapoartele privind cheaguri de sânge şi sângerări pentru toate vaccinurile contra coronavirusului”.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a declarat vineri că nu există „niciun motiv pentru a nu utiliza” vaccinul AstraZeneca şi că pentru moment nu a fost găsită nicio legătură de tip cauză-efect între vacin şi formarea de cheaguri de sânge.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Cod galben de instabilitate atmosferică în județul Botoșani. Localitățile vizate de aversele torențiale

Publicat

cod galben de vreme instabilă, valabilă treptat, până duminică dimineața,

Publicitate

Meteorologii au emis, astăzi, o atenționare nowcasting de tip Cod galben de instabilitate atmosferică pentru mai multe localități din județul Botoșani. Avertizarea este valabilă până la ora 21:00.

Zonele vizate sunt municipiul Dorohoi și comunele Hudești, Suharău, Ibănești, Șendriceni, Vârfu Câmpului, Cristinești, Dersca, Hilișeu-Horia, Pomârla, Mihăileni, Cândești și Lozna.

Conform prognozei, se vor semnala averse torențiale care pot…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șase șantiere din Botoșani, amendate de polițiștii locali pentru nereguli. Amenzi totale: 16.000 lei

Publicat

Șase șantiere din botoșani, amendate de polițiștii locali pentru nereguli.

Publicitate

În primele două săptămâni ale lunii septembrie, polițiștii locali din Botoșani au derulat o serie de controale în domeniul disciplinei în construcții.

Verificările au vizat lucrările executate pe domeniul public, intervențiile în carosabil și modul de refacere a acestuia.

În urma controalelor, au fost aplicate șase sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 16.000 lei, pentru încălcarea prevederilor Legii nr. 50/1991 privind…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Descoperire uimitoare în pădurile României: Scorpionul Carpatin, o „fosilă vie” unică în lume. Micul prădător este aproape inofensiv

Publicat

descoperire uimitoare în pădurile româniei: scorpionul carpatin, o „fosilă vie”

Publicitate

România adăpostește o specie rară și spectaculoasă: Euscorpius carpathicus, cunoscut și sub numele de scorpionul Carpatin. Această specie este endemică, ceea ce înseamnă că se găsește doar pe teritoriul țării noastre, fiind o adevărată comoară a biodiversității.

Deși are dimensiuni reduse, de doar 4-5 centimetri, scorpionul Carpatin este considerat o „fosilă vie”, supraviețuind pe planeta noastră de peste 400 de milioane de ani. Spre…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tichetele de 50 lei pentru energie, aferente lunilor iulie-august, pot fi solicitate până la 27 septembrie

Publicat

când intră banii pe cardurile de alimente în 2025

Publicitate

Carduri de energie 2025: Cererile pentru tichetele de 50 de lei, destinate achitării facturilor de energie electrică aferente lunilor iulie și august, pot fi depuse până la 27 septembrie 2025. Potrivit Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), solicitările pot fi transmise online, prin aplicația dedicată, dar și la oficiile poștale sau la primăriile din localitățile de domiciliu, relatează alba24.ro.

Reprezentanții ANPIS…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe