EVENIMENT
Trei persoane din Vrancea, ”țepuite” de doi tineri din Brăila prin metoda ”accidentul, varianta COVID”. Paguba, 33.000 de lei
Doi bărbați din Brăila au fost reținuți de polițiștii din Vrancea, fiind bănuiți că ar fi înșelat trei persoane din Vrancea prin metoda ”Covid 19”. Paguba totală se ridică la 33.000 lei.
Potrivit unui comunicat al IPJ Vrancea, miercuri, 4 august, polițiștii Biroului Rutier Focșani au oprit în trafic un autoturism, ai cărui ocupanți, doi bărbați, în vârstă de 26, respectiv 30 de ani, din comuna Cotești și județul Brăila, ar fi comis mai multe infracțiuni de înșelăciune prin metoda ”Covid 19”, pe raza județului Vrancea.
Din cercetări a rezultat faptul că în perioada iulie - august a.c., cei doi bărbați ar fi indus în eroare trei persoane din județul Vrancea.
Metoda accidentul, varianta COVID-19
Astfel, primul dintre bărbați ar fi apelat în mod aleatoriu mai multe numere de telefonie fixă și s-ar fi prezentat a fi inițial fiu al acestora, precizând că se află internat în spital, infectat cu Covid 19, în timp ce al doilea bărbat se recomanda a fi medic și solicita diferite sume de bani pentru transferarea fiului apelantului la un spital din străinătate sau din municipiul Constanța.
Una dintre cele trei persoane, o femeie, în vârstă de 89 de ani, și-a dat seama că informațiile prezentate de cei doi bărbați nu sunt reale, întrucât aceasta și-a sunat întâi fiica, care i-a infirmat faptul că ar fi internată în spital.
Sumele de bani au fost ridicate în mod direct de la domiciliul acestora, de către un bărbat care se dădea drept ”curier”, care conducea autoturismul oprit în trafic de polițiștii rutieri.
Polițiștii vrânceni continuă cercetările, în vederea documentării întregii activități infracționale și recuperării prejudiciului cauzat.
Bărbații bănuiți de comiterea faptelor au fost reținuți de polițiști pentru o perioadă de 24 de ore și introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Vrancea.
În cursul zilei de mâine, polițiștii îi vor prezenta pe cei doi bărbați Judecătoriei Focșani, cu propuneri legale.
EVENIMENT
Bolojan avertizează CCR: „Amânarea deciziei pensiilor magistraților va costa România”. Reacție dură a șefei ÎCCJ, Lia Savonea
Premierul Ilie Bolojan a transmis vineri Curții Constituționale o informare oficială privind consecințele amânării decizii legate de pensiile magistraților, avertizând că România ar putea pierde fonduri importante din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) dacă procedurile se prelungesc. Decizia a fost amânată pentru a patra oară, miercuri, 11 februarie.
Șeful Executivului a susținut că este...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Conceptul „School Street” ar putea fi implementat la Cugir. Străzile din zona școlilor, închise pentru mașini în fiecare dimineață
O inițiativă îndrăzneață din Vancouver ar putea transforma diminețile elevilor din Cugir: o oră fără trafic auto pe străzile din zona școlilor, pentru siguranță, aer curat și mai puțin stres.
Conceptul „School Street” (strada școlară), în care străzile din jurul unităților de învățământ se deschid în fiecare dimineață, timp de o oră, pentru elevi și cetățeni, ar putea fi implementat și la Cugir.
În Vancouver, cel mai mare oraș din provincia Columbia...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Emma Răducanu și Sorana Cîrstea se vor duela în finala Transylvania Open de la Cluj-Napoca
Cluj-Napoca va găzdui o finală spectaculoasă la ediția 2026 a Transylvania Open, unde Emma Răducanu și Sorana Cîrstea se vor înfrunta pentru trofeul competiției.
Duelul promite o atmosferă electrizantă în BT Arena, cu tribunele pregătite pentru un meci de gală între două jucătoare apreciate de publicul român.
Emma Răducanu, sportiva cu origini românești și principala favorită a turneului, a ajuns în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Regulamentul de bloc, documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Ce reguli trebuie să conțină
Regulamentul de bloc, documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Asociațiile de proprietari sunt obligate, potrivit legii, să adopte un document scris cu privire la regulile și condițiile de folosință a părților comune ale imobilelor și normele de conduită și bună vecinătate dintre proprietari.
Regulile înscrise în regulament trebuie respectate de către toți cei care intră în bloc, nu doar de către proprietari sau chiriași.
Regulamentul de bloc,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
