EVENIMENT
UPDATE FOTO: Trei persoane rănite într-un accident rutier produs în județul Brașov. Coliziune între două autoturisme

Trei persoane au fos rănite într-un accident rutier produs vineri dimineața, pe raza localității Roadeș din județul Brașov.
Din primele informații furnizate IPJ Brașov, două autoturisme s-au ciocnit. În urma impactului au rezultat trei victime, care au fost transportate la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conform sursei citate, testarea din punct de vedere al prezenței alcoolului în aerul expirat a putut fi efectuată doar pentru unul dintre conducătorii auto, rezultatul fiind zero. Cel de-al doilea conducător auto nu a putut fi testat, din cauza leziunilor suferite.
Polițiștii efectuează cercetări în vederea stabilirii cu exactitate a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului.
EVENIMENT
Asigurare obligatorie pentru trotinete și biciclete electrice. Legea RCA, adoptată de Parlament, fără amendamente. Noile reguli

Legea RCA a fost adoptată, miercuri, de plenul Camerei Deputaților. Aceasta prevede că asigurarea RCA devine obligatorie și pentru trotinetele electrice, bicicletele electrice și alte vehicule similare.
Proiectul de lege are ca obiect de reglementare transpunerea prevederilor Directivei (UE) 2021/2118 a Parlamentului European și este inițiat de Guvern.
În expunerea de motive, Executivul precizează că prin acest proiect se extinde definiția vehiculului, astfel încât obligația de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Tragedie în Cluj-Napoca. Un tânăr de 27 de ani a murit după ce a căzut de la înălțime

Un incident dramatic a avut loc în miercuri după-amiază în municipiul Cluj-Napoca. Un tânăr de aproximativ 27 de ani și-a pierdut viața după ce a căzut de la înălțime pe strada Aurel Vlaicu. În ciuda eforturilor disperate ale echipajelor medicale, victima nu a mai putut fi salvată.
Potrivit ISU Cluj, pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au fost solicitați să intervină în urma unui apel la 112…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Acțiune a IPJ Alba de prevenire a accidentelor în care sunt implicați pietonii. Recomandările Poliției

Polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba desfășoară în această săptămână acțiuni care vizează prevenirea accidentelor rutiere în care sunt implicați pietonii.
Săptămână 20-26 octombrie 2025 este dedicată siguranței pietonilor.
Potrivit IPJ Alba, polițiștii urmăresc conștientizarea acestora cu privire la importanța adoptării unei conduite preventive și a respectarii regulilor de circulație.
Polițiștii rutieri le recomandă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Număr record de studenți înmatriculați la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia în acest an. Câți au fost admiși

Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia anunță într-un comunicat de presă încheierea procesului de admitere pentru anul universitar 2025–2026. Aceștia precizează că procesul s-a încheiat cu o creștere a numărului total de studenți înmatriculați. Astfel, instituția a înregistrat 2.196 de studenți, față de 2.148 în anul precedent.
Potrivit comunicatului de presă ”această evoluție este cu atât mai relevantă în condițiile în care, la nivel național,…
Citește mai mult pe Alba24.ro