EVENIMENT
Traficanţi de droguri, prinşi de DIICOT cu 3 kg de heroină
Trei persoane au fost reținute de către procurorii DIICOT pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de droguri de mare risc, trafic internaţional de droguri de mare risc, instigare la trafic internaţional de droguri de mare risc, complicitate la trafic de droguri de mare risc şi fals în declaraţii.
Potrivit unui comunicat de presă al DIICOT, s-a stabilit că cei trei inculpaţi achiziţionează cantităţi importante de heroină de pe teritoriul Turciei, pe care ulterior le comercializează către consumatori de pe raza municipiului Bucureşti.
”La data de 14.04.2020, procurorii DIICOT – Structura Centrală împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti au efectuat o acţiune de prindere în flagrant a unuia dintre inculpaţi, imediat după ce acesta a introdus pe teritoriul României mai multe colete ce conţineau cantitatea de aproximativ 3 kg heroină.
La data de 15.04.2020, procurorii DIICOT – Structura Centrală împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti au efectuat o altă acţiune de prindere în flagrant a inculpaţilor S.D.M. şi A.V., în vârstă de 39, respectiv 43 de ani, imediat după ce aceştia au preluat coletele. Asupra lor au fost găsite şi ridicate sumele de 7.730 de euro, 630 de lei, 129 de dolari şi 35 de lire sterline. Totodată, a fost indisponibilizat un autoturism în valoare de aproximativ 20.000 de euro.
La aceeaşi dată, procurorii DIICOT – Structura Centrală împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti au efectuat 4 percheziţii domiciliare, pe raza municipiului Bucureşti, în urma cărora au fost ridicate aproximativ 350 de grame de heroină, sumele de 6.586 de euro şi 61.050 de lei, două cântare electronice de precizie, 10 telefoane mobile, 10 cartele sim şi mai multe înscrisuri şi bunuri cu valoare probatorie.
În cursul zilei de astăzi, cei 4 inculpaţi vor fi prezentaţi Tribunalului Bucureşti, 3 dintre aceştia cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile, iar un inculpat cu propunere de arestare la domiciliu.
Acţiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Brigăzii Speciale de Intervenţie a Jandarmeriei, Direcţiei Generală a Vămilor, lucrătorilor de poliţie din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră şi al I.P.J. Călăraşi.
Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale.
Facem precizarea că pe parcursul întregului proces penal persoanele cercetate beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie”, se mai arată în comunicat.
EVENIMENT
Alin Tișe, mesaj dur după meciul de fotbal Bosnia – România: “A fost o demonstrație de lașitate colectivă”
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a reacționat dur după meciul Bosnia – România, descriind atmosfera de pe stadion ca fiind una „traumatizantă și jignitoare”.
Oficialul clujean, care a fost în tribune la meci, a criticat scandările rasiste ale publicului bosniac, dar și lipsa de reacție a oficialilor români și UEFA, într-un text extrem de dur publicat pe rețelele sociale, în care a pus…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Șofer din Alba, vinovat de accidentul soldat cu un mort și trei răniți, între care o fetiță de 7 ani
Un bărbat de 45 de ani, din județul Alba, ar fi vinovat de producerea tragicului accident care a avut loc duminică, în jurul orei 10:55, pe DN1/E60, la ieșirea din Cluj-Napoca spre Feleacu.
Impactul dintre două autoturisme s-a soldat cu moartea unui pasager și rănirea altor trei persoane, printre care un minor.
Șoferul din Alba a pierdut controlul mașinii
Potrivit primelor cercetări, un bărbat de 45 de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Pregătiri pentru deschiderea Târgului de Crăciun la Alba Iulia. Au fost montate patinoarul, caruselul, scena și căsuțele
Târgul de Crăciun din Alba Iulia intră pe ultima sută de metri pentru amenajare. Deschiderea va fi vineri, 21 noiembrie, în locația din Piața Visconti, pe Latura de Vest a Cetății Alba Carolina.
În acest an, de amenajarea acestuia se ocupă o firmă, prin decizia primăriei. Târgul va avea specific gastronomic și comercial propriu târgurilor de Crăciun europene.

Zona de atracții și divertisment în „Parcul de Crăciun” include un patinoar în suprafață de 450 mp (15 x…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Când intră pensiile pe card în decembrie și perioada pentru plăți în numerar. O categorie de pensionari va primi bani în plus
Pensii 2025: o categorie de pensionari va primi bani în plus, în decembrie. Plata se va face odată cu viramentele obișnuite aferente ultimei luni din an, înaintea sărbătorilor de iarnă.
Pensionarii cu o pensie sub 2.500 de lei vor beneficia de o primă specială de 400 de lei.
Este vorba despre a doua tranșă a primei de 800 de lei prevăzută de legislația actuală.
Suma va fi plătită odată cu pensia din decembrie.
Aproximativ 4,6 milioane de pensionari vor beneficia de acest…
Citește mai mult pe Alba24.ro


