Connect with us

ACTUALITATE

Trump a scris într-un tweet că Biden „a câştigat”, dar a reafirmat că alegerile au fost falsificate

Publicat

Preşedintele american în exerciţiu, Donald Trump, a părut duminică să recunoască public pentru prima dată că rivalul său democrat Joe Biden a câştigat alegerile prezidenţiale din 3 noiembrie din Statele Unite.

Donald Trump şi-a reiterat afirmaţiile eronate că votul a fost falsificat, transmite Reuters.

„A câştigat pentru că alegerile au fost Falsificate”, a postat Trump pe Twitter.

Într-un alt tweet postat ulterior, după mai mult de o oră, preşedintele republican în vârstă de 74 de ani a scris: „A câştigat doar în ochii FAKE NEWS MEDIA. Nu recunosc NIMIC! Avem un drum lung de parcurs. Acesta a fost un scrutin FALSIFICAT!”.

Trump a susţinut că alegerile au fost falsificate prin buletine de vot „ilegale”, făcând aluzie la buletinele de vot trimise prin poştă pe care le-a criticat fără temei ca fiind vulnerabile la frauda electorală. El a insistat, de asemenea, că observatorilor republicani ai alegerilor li s-a refuzat pe nedrept accesul pentru a urmări procesul de despuiere a urnelor la unele secţii.

Stafful său de campanie a intentat procese în mai multe state cheie, însă unele dintre ele au fost respinse rapid. Au crescut îngrijorările că disputa ar putea complica procesul de transfer al puterii.

În cursa pentru Casa Albă, un candidat câştigător trebuie să obţină cel puţin 270 din 538 de voturi ale Colegiului Electoral alocate celor 50 de state şi districtului Columbia. Candidatul care câştigă votul popular într-un stat obţine voturile electorale ale acelui stat, de obicei după principiul ”câştigătorul ia totul”.

Potrivit proiecţiilor principalelor mass-media din ţară, Biden, fost vicepreşedinte în mandatul predecesorului lui Trump, Barack Obama, a obţinut un total de 306 voturi electorale, în comparaţie cu 232 pentru Trump. Însă liderul republican nu şi-a recunoscut încă înfrângerea şi s-a dedicat răspândirii teoriilor conspiraţiei despre o presupusă fraudă electorală, fără să aducă probe. Sâmbătă, mii de susţinători ai săi au mărşăluit în centrul Washingtonului pentru a protesta împotriva acestei presupuse fraude electorale la un miting care a dus la violenţe noaptea târziu împotriva detractorilor acestuia.

Preşedintele ales va depune jurământul pe 20 ianuarie 2021, dată prevăzută în Constituţie.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Proroc Samuel

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul proroc samuel

Publicitate

Sfântul Proroc Samuel a trăit cu 1000 de ani înainte de Întruparea Domnului. Fiu al lui Elcana și al prorocitei Ana, a fost ultimul judecător al evreilor. Precizăm că s-a născut în perioada când poporul evreu era condus de judecători. A fost rod al rugăciunii părinților săi. Acesta este motivul pentru care Ana l-a dus pe Samuel la templul Domnului, când acesta a împlinit vârstă de trei ani.

Locuind lângă Chivotul Legii, Samuel a avut la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Gradul de handicap va fi stabilit după criterii noi: Schimbări anunțate de Ministerul Muncii

Publicat

guvernul pregătește executarea silită a ajutoarelor sociale și a indemnizațiilor

Publicitate

Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap. Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale va pune în transparenţă publică noile criterii privind încadrarea în grad de handicap şi o metodologie care va limita abuzurile, scrie alba24.ro.

Anunțul a fost făcut marţi de ministrul Muncii, Petre Florin Manole.

Această reformă va fi doar despre cei care trăiesc zi de zi cu o dizabilitate şi care au nevoie de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Guvernul vrea să interzică cumulul pensiei cu salariul. Doritorii vor putea lucra până la 70 de ani, dar pensia va fi suspendată pe perioada muncii.

Publicat

guvernul vrea să interzică cumulul pensiei cu salariul. doritorii vor

Publicitate

Un proiect de lege propus de Ministerul Muncii prevede că angajații care au decizie de pensionare nu vor mai putea încasa și salariu în același timp, indiferent dacă lucrează într-o instituție publică, companie sau regie de stat. Cei care aleg să continue activitatea își vor putea prelungi contractul până la 70 de ani, dar pensia le va fi suspendată pe perioada muncii. Măsura s-ar aplica inclusiv polițiștilor și militarilor, iar deocamdată nu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Festivalul Instituțiilor de Cultură începe astăzi, la Botoșani, cu două reprezentații oferite de Teatrul „Vasilache”

Publicat

teatrul pentru copii şi tineret „vasilache” prezintă două spectacole de

Publicitate

Botoșaniul devine, începând de astăzi, 20 august 2025, gazda celei de-a IV-a ediții a Festivalului Instituțiilor de Cultură, un eveniment dedicat artei și comunității, organizat de Filarmonica „George Enescu” în colaborare cu Teatrul „Mihai Eminescu” și Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache”, cu sprijinul Primăriei municipiului.

Festivalul debutează în această seară cu două reprezentații oferite de Teatrul „Vasilache”. De la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe