EVENIMENT
TULCEA: Un tânăr a fost rănit de un autobuz al societăţii de transport public
Un tânăr tulcean a fost transportat, luni, la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) din municipiu, după ce a fost rănit de un autobuz al societăţii Transport Public SA.
Potrivit Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ), tânărul, în vârstă de 20 de ani, din satul Valea Teilor, a fost surprins între un autobuz şi o maşină parcată, iar primele cercetări arată că şoferul autobuzului a intrat într-o curbă şi nu a păstrat distanţa laterală corespunzătoare faţă de un autoturism parcat.
În urma evenimentului, tânărul a fost transportat la SJU pentru îngrijiri medicale.
Potrivit IPJ, şoferul autobuzului, în vârstă de 32 de ani, poseda permis de conducere şi nu se afla sub influenţa băuturilor alcoolice.
La rândul lui, directorul societăţii Transport Public SA, Dan Bălan, a declarat pentru AGERPRES că maşina parcată ocupa jumătate de stradă şi că victima este vinovată de eveniment.
"Şoferul autobuzului credea că tânărul, pe care îl văzuse că traversase strada şi că se oprise lângă maşină, va aştepta să treacă autobuzul, înainte de a deschide portiera maşinii. Victima însă, înainte ca maşina luni să fie depăşită de autobuz, a deschis portiera, moment în care a fost expus", a afirmat directorul Bălan.
Potrivit acestuia, şoferul autobuzului a fost angajat în urmă cu o săptămână şi se afla în perioada în care este supervizat de un coleg cu experienţă.
IPJ continuă cercetările pentru stabilirea împrejurărilor în care a avut loc accidentul. (AGERPRES)
EVENIMENT
”Contesa din Ungaria” care a înșelat un broker imobiliar din Alba Iulia este o escroacă faimoasă cu o viață desprinsă din filme
Un broker imobiliar din Alba Iulia a căzut în plasa unei contese din Ungaria care a spus că are o avere considerabilă, ce ar conține chiar castele. Mai exact a fost țepuit cu aproape 200.000 de euro, de femeia care a i-a spus că este descendenta unei famili de nobili din Ungaria.
În realitate, ”contesa” este o escroacă cu peste 25 de ani experiență în țepe, pe nume M. Agneta. Agneta acum în vârstă de 52 de ani, acționează încă de la începutul anilor 2000 în domeniul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
ÎCCJ o scoate din arest pe avocata din Cluj Sonia Almaș, implicată într-o rețea de traficanți de droguri
Înalta Curte de Casație și Justiție a decis punerea în libertate sub control judiciar a avocatei clujeen Sonia Almaș și a altor inculpați dintr-un dosar instrumentat de DIICOT privind o grupare infracțională organizată, care vindea droguri.
Instanța supremă a admis contestațiile formulate împotriva măsurii arestării preventive decise de Curtea de Apel Cluj, hotărârea fiind definitivă.
Arestul preventiv,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Sistem de telemedicină la Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia. Pacienții din județ, diagnosticați de la distanță
Spitalul Județean de Urgență Alba Iulia finalizează în decembrie un proiect de digitalizare, care va permite evaluarea unor pacienți din județ, fără deplasarea de la spitalele din zona lor.
Instituția medicală a achiziționat un sistem de telemedicină care permite utilizarea aparatelor de rezonanță magnetică și a echipamentelor din laboratorul de radiologie și imagistică medicală pentru investigații de la distanță în toate spitalele din județ.
EVENIMENT
Radu Miruță, propus de USR pentru funcția de ministru al Apărării. Cine va prelua conducerea Ministerului Economiei
Ministrul Economiei, Radu Miruță, va fi propus de USR pentru funcția de ministru al Apărării. În locul acestuia, la Ministerul Economiei, este propus pentru preluarea funcției senatorul Irineu Darău.
Cele două propuneri vor fi validate în Comitetul Politic al USR, vineri, 19 decembrie, de la ora 12.00, potrivit Mediafax.
„În cele șase luni de mandat la Ministerul Economiei, am demonstrat că pot pune o instituție pe direcția corectă, că pot elimina nedreptăți și că știu...
Citește mai mult pe Alba24.ro



