Connect with us

ACTUALITATE

Tulpina Omicron. Agenţiile de turism încearcă să „alunge“ iarna cu zboruri charter

Publicat

Zanzibar, Maldive, Dubai, Mauritius, Mexic, R. Dominicană, Kenya, Sri Lanka, Iordania şi Maroc sunt doar câteva dintre destinaţiile de iarnă aflate în topul rezervărilor pentru turiştii români. Noua tulpină Omicron a blocat deja, odată cu închiderea neaşteptată a graniţelor, 72 de români în Maroc.

În sezonul de iarnă din acest an, agenţiile de turism au în ofertă mai multe destinaţii faţă de perioada similară a anului trecut, scru jurnalitștii de la Ziarul Financiar.

Numărul mai mare de destinaţii în care turiştii români pot merge se datorează în principal faptului că mai multe ţări şi-au deschis graniţele pentru turişti faţă de anul trecut.

Situaţia se schimbă însă de la o zi la alta ca urmare a apariţiei unei noi tulpini a coronavirusului.

Anul trecut, vedetele sezonului de iarnă au fost destinaţiile calde, fiind singurele deschise la acel moment, astfel că românii au dat echipamentele de ski pentru a merge în destinaţii exotice precum Maldive, Zanzibar sau Republica Dominicană.

Totodată, 2020 a fost primul an în care au existat zboruri charter regulate către aceste destinaţii, fiind şi colacul de salvare al turoperatorilor care timp de aproape un an s-au luptat să supravieţuiască.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Senatorul Cătălin Silegeanu: „Astăzi s-a văzut limpede cum funcționează puterea”

Publicat

senatorul cătălin silegeanu: „astăzi s a văzut limpede cum funcționează puterea”

Publicitate

Respingerea moțiunii de cenzură împotriva Guvernului, într-o perioadă marcată de presiuni economice și sociale intense pentru populație și mediul de afaceri, echivalează cu acceptarea „falimentării României”, afirmă senatorul Cătălin Silegeanu după votul din Parlament.

„Astăzi s-a văzut limpede cum funcționează puterea atunci când este pusă în fața propriilor eșecuri. Dintr-un Guvern care a împins România spre taxe mai mari, datorii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

236 de locuri de muncă disponibile la Botoșani. LISTA comunicată de AJOFM

Publicat

peste 350 de locuri de muncă disponibile la botoșani. lista

Publicitate

Doar 236 de locuri de muncă sunt libere în această săptămână la nivelul județului Botoșani. Datele au fost centralizate de AJOFM Botoșani de la agenții economici și făcute publice la începutul acestei săptămâni.

Iată și lista completă cu locurile de muncă comunicate de AJOFM Botoșani:

DENUMIRE JOB DENUMIRE ANGAJATOR ADRESA ANGAJATOR
SEF BIROU COMERT CU RIDICATA SI CU AMANUNTUL POWERLINE SRL STR. C. NAŢIONALĂ, Nr. 99, MUN. LOC. BOTOSANI,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Încă puțin și sunt gata: Lucrările la pistele pentru biciclete din Bucecea au intrat în etapa de asfaltare

Publicat

Încă puțin și sunt gata: lucrările la pistele pentru biciclete

Publicitate

Lucrările de asfaltare la pistele pentru biciclete din orașul Bucecea au intrat într-o nouă etapă, odată cu demararea intervențiilor la stratul final de asfalt. Investiția face parte dintr-un proiect finanțat din fonduri europene, derulat de administrația locală, cu scopul de a îmbunătăți infrastructura urbană și de a încuraja mobilitatea alternativă.

Primarul orașului Bucecea, Angel Gheorghiu, a anunțat că, în această perioadă, se…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Trei persoane din Dorohoi, care vindeau detergent contrafăcut, luate la întrebări de jandarmi în Piața Centrală

Publicat

trei persoane din dorohoi, care vindeau detergent contrafăcut, luate la

Publicitate

Trei persoane depistate de jandarmi cu detergenți posibil contrafăcuți

 

În dimineața zilei de sâmbătă, 13 decembrie a.c., în zona Pieței Centrale din municipiul Dorohoi, jandarmii botoșăneni au depistat trei persoane care ofereau spre comercializare aproximativ 150 de litri de detergent de rufe, pentru care nu au putut prezenta certificate de conformitate, existând suspiciuni privind autenticitatea acestora.

Cele 25 de bidoane purtând etichetele…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe