EVENIMENT
Turişti evacuaţi în Dâmbovița după ce drumul de acces spre ei s-a blocat de aluviuni
13 turişti în vacanţă într-o zonă din judeţul Dâmbovița au fost evacuaţi, duminică. Drumul care duce către zona în care stăteau a fost blocat de aluviuni.
Pompierii au fost alertați cu privire la situația mai multor turiști cazați la două pensiuni din zona montana a județului Dâmbovița.
Turiștii nu au putut pleca din cauza drumurilor de acces blocate de aluviuni aduse de apă, după ploile puternice din ultima perioadă.
A fost vorba despre 23 de turiști, cazați în două cabane.
Echipajele de intervenție ajunse în zona montană au costatat că turștii sunt în stare bună și nu au probleme medicale.
Zece turiști cazați pe platoul Padina au rămas acolo, iar 13 de la o altă cabană Brătei au fost preluați de pompieri. Au fost duți cu un microbuz către Târgoviște, de unde vor pleca acasă.
O femeie de 55 de ani a suferit atac de panică, a primit îngrijiri medicale de la echipajul SMURD și este dusă la CPU Pucioasa. MEDIAFAX
EVENIMENT
Case de marcat virtuale și bonuri fiscale în format electronic: propunere legislativă în Parlament
Case de marcat virtuale și bonuri fiscale în format electronic: Operatorii economici ar putea folosi în viitor case de marcat virtuale, care emit bonuri fiscale doar în format electronic, potrivit unui proiect de lege ajuns recent la Senat. Măsura se va aplica doar dacă proiectul va fi votat, promulgat de președinte și publicat în Monitorul Oficial.
În esență, operatorii economici ar căpăta posibilitatea de a folosi case de marcat virtuale (AMEF-V), care îndeplinesc funcțiile…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Canalizarea din Feleacu, blocată de resturi de animale. Locuitorii ignoră avertismentele. Ce aruncă clujenii în conducte
Echipele de intervenție ale companiei de apă au descoperit recent blocaje semnificative în stația de pompare a apei uzate din localitatea Feleacu, județul Cluj.
Potrivit purtătorului de cuvânt al companiei, Lucian Croitoru, printre materialele identificate s-au aflat blocuri de seu solidificate, provenite de la sacrificarea animalelor, cu grosimea de până la jumătate de metru.
„Aceste materiale nu au ce căuta…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
ANAF poate bloca conturile fără să meargă în control. Fiscul stabilește din oficiu sumele datorate, în anumite situații
ANAF poate bloca conturile fără să meargă în control: Agenția Națională de Administrare Fiscală poate face verificări folosind exclusiv documentele pe care le are deja în evidență. Spre deosebire de inspecția fiscală clasică, verificarea documentară nu necesită deplasarea inspectorilor și este declanșată pe baza unor indicatori de risc fiscal.
Potrivit unui document consultat de Digi24, analiza se bazează pe declarațiile depuse anterior, acte contabile existente la dosar,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Guvern: Facilitățile de transport pentru veterani de război, văduve de război și pensionari, prelungite până la finalul lui 2026
Guvernul a prelungit, joi, prin ordonanță de urgență, până la 31 decembrie 2026, termenele necesare menținerii facilităților de transport pentru veteranii de război, văduvele de război și pensionari, prevăzute de legile speciale în domeniu.
„Prin acest act normativ Guvernul prelungește până la 31 decembrie 2026 termenele necesare menținerii facilităților de transport pentru veteranii de război, văduvele de război și pensionari, prevăzute de legile speciale (Legea nr….
Citește mai mult pe Alba24.ro




