Connect with us

ACTUALITATE

Ucrainenii care se întorc în ţara lor pot reveni în Uniunea Europeană

Publicat

steag ucraina sursa foto pixabay

Ucrainenii care se întorc în ţara lor pot reveni în Uniunea Europeană în orice moment cât timp războiul cu Rusia este în desfăşurare, a declarat marţi comisarul european pentru afaceri interne, Ylva Johansson, în timpul unei vizite la Kiev.

''Sunteţi întotdeauna bineveniţi înapoi în UE''. ''Vom fi mereu cu inimile deschise pentru a-i primi pe ucrainenii care au nevoie'', a declarat Ylva Johansson, citată de DPA miercuri.

La scurt timp după ce Rusia a invadat Ucraina la sfârşitul lunii februarie, cele 27 de state membre ale UE au convenit să ofere protecţie ucrainenilor care fug de război, rapid şi cu mai puţină birocraţie.

Blocul comunitar s-a confruntat cu sosirea a milioane de ucraineni, dar Johansson a spus că în timpul călătoriei sale a văzut o coadă lungă de ucraineni cu copii şi bagaje la gara de la graniţa dintre Polonia şi Ucraina care doreau să se întoarcă acasă.

''Cred că este o îmbunătăţire foarte mare faptul că atât de mulţi ucraineni decid acum să se întoarcă acasă şi să reconstruiască Ucraina'', a spus ea.

Ucrainenii care se întorc în ţara lor pot reveni în Uniunea Europeană: Ce ar trebui să facă ucrainenii care revin definitiv în Ucraina

Ucrainenii care revin definitiv în Ucraina ar trebui să renunţe la statutul lor de protecţie temporară, a spus Johansson. Dar, cât timp războiul continuă, nimeni nu poate şti ce înseamnă definitiv, aşa că ucrainenii se pot întoarce în orice moment în UE şi se pot înregistra din nou pentru protecţie temporară, a spus ea.

Ucrainenii pot obţine un statut de protecţie temporară care le permite să circule şi să muncească liber în UE şi au dreptul la asistenţă medicală, locuinţă şi educaţie pentru copii. Peste 3,7 milioane de ucraineni au solicitat deja acest statut sau unul similar, potrivit Agenţiei ONU pentru refugiaţi UNHCR.

Mai mult de şase milioane de persoane au fugit din Ucraina în alte ţări europene. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Gerul persistă la Botoșani! Meteorologii au prelungit avertizarea de COD GALBEN

Publicat

cod galben meteo alerta 3.jpg

Publicitate

Codul Galben de ger pentru județul Botoșani a fost prelungit

 

 

 

Meteorologii au actualizat prognoza și au prelungit Codul Galben de ger pentru județul Botoșani, până mâine dimineață, la ora 10:00. Temperaturile minime se vor situa între minus 9 și minus 4 grade.

 

Publicitate

Pentru a gestiona în mod operativ situațiile de urgență care ar putea apărea din...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Vremea până la 2 martie. Luna februarie 2026 vine cu oscilații mari de temperatură și precipitații frecvente

Publicat

vremea până la 2 martie. luna februarie 2026 vine cu

Publicitate

Ultima lună de iarnă a anului 2026 aduce variații semnificative de temperatură de la o săptămână la alta și de la o regiune la alta. Potrivit prognozei actualizate de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), până la începutul lunii martie vom avea alternanțe între perioade neobișnuit de calde și episoade mai reci, cu precipitații în aproape toată țara.

Temperaturile cresc peste normal în următoarele zile

În perioada imediat...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Primarul Botoșaniului cere Guvernului să nu reducă cota defalcată din impozitul pe venit pentru bugetele locale

Publicat

primarul botoșaniului ia în calcul acordarea de sprijin financiar persoanelor

Publicitate

Primarul municipiului Botoșani, Cosmin Andrei, cere Guvernului să nu diminueze cota defalcată din impozitul pe venit pentru bugetele locale.

El susține că veniturile localităților au fost influențate deja în mod negativ de tăierile de venituri ale angajaților, iar o diminuare a cotelor defalcate ar pune în pericol administrațiile locale.

‘Dacă se mai reduc și aceste cote, înseamnă că vom avea mai puțin bani și pentru funcționare, și pentru...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfântul și Dreptul Simeon, primitorul de Dumnezeu

Publicat

calendar ortodox 2026: sfântul și dreptul simeon, primitorul de dumnezeu

Publicitate

Sfântul Simeon este unul dintre cei 70 de înţelepţi care au tradus din limba ebraică în limba greacă Vechiul Testament, la porunca regelui Ptolemeu al Egiptului. Când au ajuns cu tâlcuirea la capitolul al VII-lea, versetul 14 din cartea Proorocului Isaia, unde scrie „Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată fecioara va lua în pântece şi va naşte fiu şi vor chema numele lui Emanuil”, bătrânul Simeon s-a îndoit în inima sa, zicând că...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe