ACTUALITATE
UE intenţionează să îi blocheze pe ruşii care vor să cumpere proprietăţi imobiliare în Europa
Uniunea Europeană a adăugat o interdicţie privitoare la tranzacţiile imobiliare ce pot fi făcute de cetăţenii ruşi, în cel de-al şaselea pachet de sancţiuni destinate să pună presiune economică pe Rusia pentru a înceta războiul din Ucraina, informează Bloomberg.
Potrivit unui document juridic consultat de Bloomberg, propunerea Comisiei Europene ar opri tranzacţiile imobiliare cu cetăţenii, rezidenţii şi entităţile din Rusia, interzicând vânzarea sau transferul direct sau indirect al "drepturilor de proprietate asupra bunurilor imobile amplasate pe teritoriul Uniunii sau a iniţiativelor de investiţii colective care oferă expunere pe astfel de bunuri imobile".
Interdicţia achiziţionării de proprietăţi imobiliare face parte din ultimul pachet de sancţiuni propus de Executivul comunitar pentru a viza statul şi oligarhii ruşi. Pentru prima dată, sancţiunile anunţate miercuri vor viza industria petrolieră rusească şi Sberbank, cea mai mare bancă comercială din Rusia.
Înainte de a fi adoptate, sancţiunile propuse de Comisia Europeană trebuie să fie aprobate de guvernele statelor UE.
Interdicţia de a achiziţiona proprietăţi imobiliare se aplică ruşilor care nu sunt cetăţeni UE şi nu dispun de permis de rezidenţă într-un stat membru UE, dar nu se aplică acelor ruşi care au cetăţenie sau rezidenţă în Spaţiul Economic European sau în Elveţia. Agerpres
ACTUALITATE
De ce este sărbătorit Crăciunul pe 25 decembrie. Originea și semnificația Nașterii Domnului
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Căutări la Trușești: Trei minori dispăruți dintr-un centru de plasament, găsiți de jandarmi în Ajun de Crăciun
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Ce cuprinde Ordonanța ”trenuleț” semnată de Bolojan pentru 2026: Lista măsurilor adoptate de Guvern
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Citește mai mult pe Botosani24.ro
