Connect with us

ACTUALITATE

UE vrea să îşi apere mai bine interesele economice în raport cu rivalii

Publicat

comisia europeana
Arhivă foto

Comisia Europeană are programat miercuri să dezvăluie o serie de inițiative menite să consolideze protecția intereselor economice ale Uniunii Europene și să prevină transferul tehnologiilor sensibile sau infrastructurilor critice către rivali, inclusiv China, conform informațiilor furnizate de AFP.

Pachetul va fi prezentat la mijlocul zilei de comisarii europeni pentru Concurenţă, Margrethe Vestager şi Comerţ, Valdis Dombrovskis. Pachetul conţine cinci iniţiative, printre care întărirea mecanismului de control al investiţiilor străine în Europa, care a intrat în vigoare la sfârşitul lui 2020, dar care trebuie să acţioneze într-o manieră mai coordonată.

„O parte importantă din investiţiile în UE se îndreaptă spre statele membre care nu au încă mecanisme de control, ceea ce creează vulnerabilităţi”, subliniază un document de lucru consultat de AFP.

De asemenea, Comisia va propune o mai bună coordonare a controalelor exporturilor, mijloace pentru a promova cercetarea şi dezvoltarea de tehnologii cu dublă utilizare (civilă şi militară) precum şi măsuri vizând întărirea securităţii cercetării.

Executivul comunitar doreşte de asemenea să examineze riscurile investiţiilor europene în ţările terţe, în materie de fugă de know-how în anumite tehnologii de vârf pentru a stabili dacă sunt necesare măsuri de atenuare.

UE a dezvăluit o listă de patru sectoare strategice care ar urma să fie protejate cu prioritate

În luna octombrie, UE a dezvăluit o listă de patru sectoare strategice care ar urma să fie protejate cu prioritate: semiconductori, inteligenţă artificială, informatică cuantică şi biotehnologii.

Europa încearcă să realizeze un echilibru delicat între o mai bună protecţie a intereselor sale economice şi reducerea riscurilor vis a vis de China dar fără să renunţe la relaţiile economice cu o piaţă cheie pentru companiile europene.

De asemenea, Bruxelles-ul vrea să îşi găsească propria sa poziţie în raport cu Beijingul, în pofida presiunilor exercitate de SUA în favoarea unei linii dure.

Însă dezbaterile cu privire la securitatea economică sunt în continuare intense în interiorul UE.

Cele 27 de state membre rămân divizate între ţările partizane liberului schimb şi cele care susţin o abordare intervenţionistă în numele suveranităţii.

Ungaria vrea să îşi protejeze relaţia cu China

„Marea problemă este că fiecare stat face ce vrea în domeniul politicii externe iar coordonarea se dovedeşte a fi foarte dificilă”, susţine Niclas Poitiers, cercetător la centrul de reflexie Bruegel.

De exemplu, Ungaria vrea să îşi protejeze relaţia cu China şi nu pare dispusă să dea curs iniţiativelor Comisiei.

„Ideile de disociere, de reducere a riscurilor, de izolare a economiilor orientale şi occidentale sunt lucruri pe care cu siguranţă nu le susţinem”, a declarat marţi ministrul ungar al Comerţului şi Afacerilor Externe, Peter Szijjarto înaintea unei reuniuni cu omologii săi europeni. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

DSU dezminte afirmațiile BNS privind concedierile: Măsurile propuse nu au niciun impact asupra personalului operativ

Publicat

dsu dezminte afirmațiile bns privind concedierile: măsurile propuse nu au

Publicitate

Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) dezminte, vineri, afirmațiile Blocului Național Sindical (BNS) potrivit cărora s-ar pregăti concedieri în serviciile de ambulanță și creșterea costurilor de funcționare prin reorganizarea acestora, susținând că măsurile propuse nu au niciun impact asupra personalului operativ din cadrul serviciilor de ambulanță.

DSU a clarificat că nu se va face nicio concediere în rândul personalului operativ,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ANCOM: Utilizatorii de servicii de telefonie și internet trebuie informați la depășirea abonamentului. Obligații pentru furnizor

Publicat

cnas pregătește notificări prin sms și e mail pentru a informa

Publicitate

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) remintește că utilizatorilor de servicii de telefonie și de acces la internet au dreptul de fi informați atunci când consumă integral resursele incluse în abonament.

Același drept îl au și când acumulează costuri suplimentare de 250 lei (50 euro), fără TVA, peste valoarea abonamentului.

ANCOM a impus furnizorilor aceste obligații pentru a spori transparența și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbatul din Ungureni, care a batjocorit o femeie de 85 de ani, a fost arestat

Publicat

viol 1.jpg

Publicitate

Miercuri, la propunerea organelor judiciare, instanța de judecată a dispus arestarea preventivă pentru o perioadă de 30 de zile față de un bărbat, de 39 de ani, din comuna Ungureni, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de violare de domiciliu, viol și lovire sau alte violențe.

 

În urma probatoriului administrat, a reieșit faptul că, bărbatul ar fi pătruns în locuința persoanei vătămate, o femeie, de 85 ani, din comuna Ungureni, ar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cusături cu suflet: Trei ani de când botoșănencele redau viață cămășii tradiționale

Publicat

cusături cu suflet: trei ani de când botoșănencele redau viață

Publicitate

În luna septembrie 2025 se împlinesc trei ani de când la Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani, instituție publică de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, se organizează cursul de cusut cămăși tradiționale.     

Rolul acestui curs este de a (re)aminti însemnătatea cămășii, cea mai importantă piesă a portului tradițional. Cămașa este capabilă să ne descopere natura…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe