Connect with us

EVENIMENT

Un adolescent de 15 ani din Ungaria A MURIT în stațiunea Băile Tușnad

Publicat

baile tusnad

Un adolescent în vârstă de 15 ani, din Ungaria, și-a pierdut viața, luni după-amiaza, în stațiunea Băile Tușnad din Harghita. Din primele date, nu există suspiciuni, decesul fiind cauzat de probleme medicale.

Potrivit IPJ Harghita, incidentul a fost anunțat luni în jurul orei 17.30. Copilul se afla cu părinții, bunicii și fratele său, într-un centrul SPA din stațiune.

Purtătorul de cuvânt al IPJ Harghita, Gheorghe Filip, a declarat, pentru Agerpres, că băiatul înota împreună cu fratele său, când, la un moment dat, s-a dus la fund, fără să fi fost împins sau lovit

Ulterior, tânărul a fost scos la suprafaţă şi a intervenit pentru resuscitare un medic aflat în incintă, după care un echipaj de la Serviciul de Ambulanţă. Din nefericire, manevrele nu au avut efect.

Polițiștii precizează că în acest caz se desfășoară cercetări sub aspectul infracțiunii de ucidere din culpă, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Miercurea Ciuc.

 

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Atenție, pensionari. Cum se plătesc asigurările de sănătate pentru cei care primesc și indemnizație de handicap

Publicat

scaun rotile dizabilitati handicap 1.jpg






Pensionarii care beneficiază și de indemnizație de handicap din Cluj și din întreaga țară trebuie să fie atenți la noile reguli fiscale introduse prin Legea nr.141/2025.

Potrivit legislației, persoanele cu handicap sunt exceptate de la plata contribuției de asigurări sociale de sănătate (CASS) doar pentru indemnizația de handicap prevăzută de lege.

Pensionarii cu handicap pot plăti asigurări de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Reorganizare în învățământul din Cluj. LISTA celor 12 licee, școli, grădinițe și creșe care se desființează

Publicat

isj cluj.jpg






Inspectoratul Școlar Județean Cluj a făcut, miercuri, publice informațiile referitoare la restructurarea rețelei școlare, începând cu anul școlar 2025-2026, conform solicitării Ministerului Educației. Această reorganizare vizează unitățile de învățământ preuniversitar care nu mai îndeplinesc condițiile pentru a funcționa cu personalitate juridică începând cu 1 septembrie 2025.

La nivelul municipiului…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

„Hipoxie într-o pastilă”: un mediu cu un conținut redus de oxigen ar putea fi cheia în tratarea bolii Parkinson. Studiu

Publicat

„hipoxie într o pastilă”: un mediu cu un conținut redus de

O nouă cercetare de la Harvard Medical School aduce o perspectivă complet neașteptată asupra tratamentului bolii Parkinson, sugerând că reducerea aportului de oxigen ar putea fi cheia pentru combaterea acestei afecțiuni neurodegenerative. Cercetarea, publicată în revista Nature Neuroscience, arată că procesele celulare defectuoase din creier provoacă o acumulare excesivă de molecule de oxigen, ceea ce duce la apariția simptomelor Parkinson.

Excesul de oxigen pare să determine…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap: Ministrul Muncii anunță modificări majore

Publicat

se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap: ministrul

Se schimbă criteriile pentru încadrarea în grad de handicap. Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale va pune în transparenţă publică noile criterii privind încadrarea în grad de handicap şi o metodologie care va limita abuzurile.

Anunțul a fost făcut marţi de ministrul Muncii, Petre Florin Manole.

„Această reformă va fi doar despre cei care trăiesc zi de zi cu o dizabilitate şi care au nevoie de sprijin real şi corect din partea statului.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe