Connect with us

EVENIMENT

Un angajat al Spitalului din Timișoara cercetat penal, după ce a mers la lucru deşi soţia sa era infectată cu COVID-19

Publicat

Un angajat al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă „Pius Brânzeu” Timişoara este cercetat penal după ce a mers la serviciu deşi soţia sa fusese infectată cu SARS-CoV-2, iar ulterior s-a dovedit că şi el era infectat.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Timişoara a anunţat, marţi, că în acest caz a fost înregistrat un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor şi pentru „omisiunea declarării unor informaţii”.

Plângerea penală a fost depusă chiar de către reprezentanţii spitalului.

„Un angajat al unităţii, cu ocazia efectuării triajului epidemiologic, a declarat pe propria răspundere că nu a intrat în contact direct cu un caz confirmat COVID-19, deşi cunoştea că anterior soţia sa a fost confirmată ca fiind infectată cu virusul SARS-CoV-2. Totodată, angajatul unităţii spitaliceşti a fost confirmat ca fiind infectat cu virusul SARS-CoV-2, existând astfel indicii ale nerespectării măsurilor privitoare la prevenirea sau combaterea bolilor infecto-contagioase”, se arată într-un comunicat al procurorilor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare”, dezbătută și votată luni în plenul Parlamentului

Publicat

moțiunea de cenzură ”românia nu este de vânzare fără

Moțiunea de cenzură ”România nu este de vânzare – fără progresiști la guvernare” urmează să fie dezbătută și votată luni, în plenul reunit al Parlamentului.

Inițiativa parlamentară a fost prezentată, cu o săptămână în urmă, de senatorul Ninel Peia.

În moțiune se cere demisia ”Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, pe motiv că ”a demonstrat incapacitatea de a gestiona finanțele, sănătatea, educația, protecția socială, justiția și administrația…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Sportivul Alexandru Dorobanțiu de la CS Unirea Alba Iulia, medalie de bronz la Campionatul Național de Box – Seniori

Publicat

foto: sportivul alexandru dorobanțiu de la cs unirea alba iulia,

Pugilistul Clubului Sportiv Unirea Alba Iulia, Alexandru Dorobanțiu, a obținut medalia de bronz la Campionatul Național de Box – Seniori, competiție desfășurată în perioada 8 – 12 decembrie 2025, la Târgu Mureș.

În vârstă de 23 de ani, Alexandru Dorobanțiu a concurat la categoria de greutate 85 de kilograme, fiind pregătit de antrenorul emerit Nicolae Paștiu.

„Este un rezultat bun, obținut prin muncă și seriozitate, de către un sportiv în care am mare încredere. Mă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Peste 5.000 de elevi din județul Cluj susțin luni simularea județeană a Bacalaureatului. Calendarul probelor

Publicat

1 surpriza unde se corecteaza in acest an lucrarile de bacalaureat si evaluarea nationala e164275606.jpeg






Începând de luni, 15 decembrie 2025, un număr de 5.067 de elevi din clasele a XII-a și a XIII-a din județul Cluj vor participa la simularea județeană a Examenului Național de Bacalaureat 2026.

Dintre aceștia, 3.380 de elevi provin din unități de învățământ din municipiul Cluj-Napoca. Probele se vor desfășura în 65 de unități de învățământ preuniversitar din județ.

Calendarul probelor

Simularea…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Comunicat finalizare proiect: ”Revitalizarea și îmbunătățirea calității vieții din zona urbană arondată Școlii Singidava”

Publicat

uat oraȘul teiuȘ anunță începerea proiectului de investiție cu titlul

Documentul în format .PDF poate fi studiat AICI.







Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate
Publicitate